آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 219553
تاریخ انتشار : 28 شهریور 1396 10:12
تعداد بازدید : 761

سامانه صیاد امروز رونمایی می شود

بانک مرکزی به منظور ساماندهی به وضعیت چک در کشور، پس از پیاده سازی کامل سامانه چکاوک در سال ۹۴، امروز سه شنبه به صورت رسمی از این سامانه رونمایی می کند.

فناوران - امروز سه شنبه ۲۸ شهریور در حاشیه جلسه شورای پول و اعتبار آیین رونمایی از سامانه صیاد (سامانه صدور یکپارچه دسته چک) برگزار می شود. این طرح با همت کارشناسان بانک مرکزی به منظور رفع مشکلات فعلی کاربری چک پیاده سازی شده است و اجرای آن در دو بعد شکلی و فرآیندی، تحولات مهمی از جمله اعتبارسنجی یکپارچه، کنترل دقیق اهلیت متقاضی دسته چک پیش از صدور، استعلام وضعیت عملکرد صادرکننده چک توسط گیرنده آن، استانداردسازی ابعاد، جانمایی اقلام اطلاعاتی و ویژگی های امنیتی برگه چک را دربر خواهد داشت. 
استانداردسازی برگه چک نقش مهمی را در پیشگیری از جعل ایفا می کند و به ذینفع چک امکان می دهد تا با توجه به یکپارچگی مولفه های امنیتی و ظاهری در تمام بانک ها از اصالت آن اطمینان حاصل کند. با توجه به اصلاح فرایند صدور و کارسازی چک، امکان استعلام وضعیت صادرکننده چک برای گیرنده ذینفع آن به هنگام معامله و پیش از پذیرش آن از سامانه متمرکز فراهم خواهد شد. این امر باعث کاهش مخاطره پذیرش چک توسط ذینفعان شده و با افزایش مسوولیت صادرکنندگان چک اصلاح رفتاری را سبب خواهد شد. امید می رود با اصلاح فرایند و رفتار صادرکنندگان چک، اعتماد به این ابزار پولی ارتقا یافته و همزمان با تسهیل مراودات تجاری مشتریان، حجم پرونده های قضایی مرتبط با چک تعدیل شود. سامانه مذکور با مشارکت تمامی بانک ها از روز آینده به بهره برداری می رسد و از نیمه اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ پذیرش دسته چک های صادره قبلی بانک ها در چکاوک متوقف خواهد شد و تداوم ارایه خدمت به آن صرفاً محدود به بانک صادرکننده می شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :