آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 219532
تاریخ انتشار : 28 شهریور 1396 9:42
تعداد بازدید : 1115

مشکل اتصال دانشگاه‌ها به شبکه علمی از زبان وزیر ارتباطات

تهرانی ها علاقه ندارند، شهرستانی ها پول

وزیر ارتباطات با بیان اینکه بیش از 17 درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی به صورت مستقیم و غیرمستقیم در فضای مجازی مشغول کار هستند، گفت: ظرفیت های خوبی برای اشتغال فارغ التحصیلان در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات وجود دارد.

ایسنا - محمد جواد آذری جهرمی در اجلاس سراسری دانشگاه ها مراکز آموزش عالی و پارک های علم و فناوری با بیان اهمیت عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات و ضرورت بهبود آن در دانشگاه ها گفت: امروز وضعیت اتصال دانشگاه ها به فضای ارتباط کشور و مجموعه های ذی ربط شرایط مطلوبی ندارد و دانشگاه ها هزینه زیادی بابت اینترنت پرداخت می کنند.
وی با اعلام تخفیف 50 درصدی هزینه های ارتباطات در دانشگاه های کشور گفت: برای کاهش هزینه های پرداختی دانشگاه ها در عرصه اینترنت و ارتباطات مصوباتی در مجموعه دولت یعنی در کمیسیون تنظیم مقررات تصویب شد و تسهیلاتی برای دانشگاه ها در زمینه استفاده از فضای ارتباطی تعیین شد که بر اساس آن قرار شد هزینه های ارتباطات در دانشگاه های کشور تا 50 درصد تخفیف داشته باشد. 
وزیر ارتباطات افزود: اعتقاد ما این است که هزینه استفاده از فضای مجازی و اینترنت در دانشگاه ها که در راستای توسعه کشور فعالیت می کنند باید کاهش یابد که البته مدلی را در این زمینه به دانشگاه ها ارایه دادیم اما با توجه به اینکه دانشگاه ها وجه استقلالی دارند و به عنوان سازمان مستقل عمل می کنند، مجموعه های مختلفی را به عنوان فناوری اطلاعات در اختیار دارند که و بر اساس آن سیاستگذاری می کنند.
آذری جهرمی همچنین با بیان ضرورت استفاده پتانسیل شبکه علمی گفت: استفاد از پتانسیل شبکه علمی که در برنامه پنجم توسعه کشور تکلیف شده بود، بلاتکلیف مانده و عملیاتی نشده که باید از این پتانسیل در جهت بهبود فضای ارتباطات و فناوری در کشور و دانشگاه ها استفاده کرد. به گفته وی، یکی از دغدغه های دانشگاه ها استفاده از فضای ارتباطات و فناوری و همچنین از لحاظ اتصال به عرصه قیمت و هزینه بود که با مشکل تعرفه و هزینه های غیر قابل قبول مواجه بودند که در این زمینه ایده شبکه ملی شکل گرفته که تنها به موضوع استفاده خلاصه نمی شود اما اصلی ترین بخش آن اشتراک گذاری منابع علمی است.
وزیر ارتباطات ادامه داد: در حال حاضر سازمان پژوهش های صنعتی فرایندی را شروع کرده است و با توجه به توصیه هایی که از سوی محمد فرهادی وزیر وقت علوم انجام گرفت، تخفیف های لازم از طریق شبکه علمی به دانشگاه ها داده شد.
وی افزود: اگر چه در حال حاضر موانعی هم وجود دارد که در دانشگاه های تهران به خاطر امکاناتی که دارند، علاقه مندی جدی برای اتصال به این شبکه وجود ندارد و در شهرستان ها نیز منابع اتصال در اختیار این مراکز نیست.
جهرمی نحوه اتصال به شبکه علمی را مهم ترین چالش دانشگاه ها عنوان کرد و گفت: بخش رادیویی کیفیت لازم را برای اتصال به این شبکه در اختیار ندارد و فیبر نوری هم به دلیل هزینه های زیاد امکان اتصال به شبکه ها را نمی دهد و باید تدبیری در این زمینه اندیشه شود تا بتوانیم این مشکل را رفع کنیم.
به گفته وی، تدبیری که وزارت ارتباطات برای رفع مشکل اتصال دانشگاه ها به شبکه علمی به کار گرفته این است که بتوانیم نظامی داشته باشیم که شرکت های مخابراتی با استفاده از این نظام فضای رقابتی را ایجاد کنند و هزینه های آن به صورت ماهانه و اقساطی از طریق دانشگاه ها پرداخت شود که البته ایجاد فضای رقابت به کاهش هزینه ها کمک می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :