آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 219528
تاریخ انتشار : 28 شهریور 1396 9:30
تعداد بازدید : 1124

چگونه بفهمیم که با یک کامپیوتر صحبت می‌کنیم؟

ابزاری برای تشخیص صدای هوش مصنوعی

آرنولد شوارتزنگر به سمت تان می آید و خواستار لباس ها، کفش ها و موتور سیکلت شما می شود. چگونه باید تشخیص دهید این شخصی که با آن حرف می زنید، آرنولد شوارتزنگر واقعی است یا روبات فیلم ترمیناتور؟

آنا- یک کمپانی فناوری استرالیایی ابزاری پوشیدنی طراحی کرده که ظاهری شبیه به یک سمعک پیشرفته دارد و می تواند صدای هوش مصنوعی را تشخیص بدهد. این تکنولوژی پوشیدنی با خنک کردن پوست کاربر به وی هشدار می دهد و در واقع خود یک هوش مصنوعی است که از انسان در برابر هوش مصنوعی محافظت می کند. این وسیله که «هوش مصنوعی ضد هوش مصنوعی» نام گرفته، می تواند تفاوت میان صدای انسان و صدای کامپیوتری را تشخیص بدهد.
با پیشرفت روزافزون تکنولوژی در آینده ای نزدیک، با هوش مصنوعی صحبت خواهید کرد و حتی شاید متوجه نشوید که طرف صحبت تان یک فرد واقعی نیست. برای تشخیص این تفاوت، می توان از «هوش مصنوعی ضد هوش مصنوعی» استفاده کرد.
اگر در حال صحبت با یک انسان باشید، یک چراغ نشانگر کوچک روشن می شود. اما اگر در حال گوش دادن به صدای یک روبات باشید، یک چراغ قرمز روشن می شود و دمای یک صفحه ترموالکتریک کاهش می یابد تا احساس خنکی را روی پوست شما ایجاد کند. این سیگنال خنکی کاربر را آگاه می کند که در حال صحبت با هوش مصنوعی است.
برای ساخت این دستگاه، تیم تحقیقاتی یک تخته مدار ساخت که یک شبکه عصبی هوش مصنوعی دارد. پس از اینکه به این تخته مدار آموزش داده شد که صدای انسان را از صدای روبات تشخیص دهد، داخل یک دستگاه شنوایی قرار می گیرد و به صفحه ترموالکتریک متصل می شود. در حال حاضر، این دستگاه به یک برنامه تلفن همراه ساده متصل است اما به گفته تیم تحقیقاتی، پس از عبور از مراحل نمونه اولیه، این فناوری پوشیدنی نیاز به برنامه دارد و به تنهایی عمل می کند. این تکنولوژی رفته رفته با جمع آوری اطلاعات بیشتر در زندگی واقعی مستقل تر می شود. نه تنها این دستگاه برای تشخیص صدای کامیپوتری از صدای انسان بسیار مهم است بلکه قدمی به سوی شناسایی هوش مصنوعی بصری است.
در حال حاضر با سرعت به سمت آینده ای پیش می رویم که می توان یک ویدیو از یک شخص واقعی دید که معتبر هم به نظر می رسد اما در حقیقت یک شبیه سازی کامپیوتری است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :