آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 219338
تاریخ انتشار : 26 شهریور 1396 10:24
تعداد بازدید : 1051

با راه‌اندازی و تکمیل از سوی سازمان محیط زیست

سامانه شکار، جلوی شکارچیان متخلف را می گیرد

سامانه جامع شکار راه اندازی شد و از این پس صدور مجوزهای شکار پرنده و چهارپا حتی در مناطق قرق نیز تنها از طریق این سامانه صورت می گیرد.

فناوران - مدیر کل حفاظت و مدیریت صید و شکار سازمان حفاظت محیط زیست با بیان  اینکه سامانه جامع اطلاعاتی شکار در حال تکمیل است، گفت: با کمک این بانک اطلاعاتی دیگر این امکان وجود ندارد که شکارچی متخلف یک استان در استان دیگر پروانه شکار دریافت کند.
علی تیموری با بیان اینکه معاونت محیط زیست طبیعی از مدت ها دنبال تشکیل سامانه ای بود تا اطلاعات شکارچیان سراسر کشور را جمع آوری کند، گفت: ثبت اطلاعات کلیه شکارچیان توسط ادارات کل محیط زیست استان ها آغاز شده و در حال تکمیل است. 
وی با بیان اینکه سامانه اطلاعاتی شکار ابزاری برای اعمال نظارت دقیق بر موضوع شکار است، گفت: بعد از این، صدور مجوزهای شکار پرنده و چهارپا حتی در مناطق قرق تنها از طریق این سامانه صورت می گیرد.
مدیر کل حفاظت و مدیریت صید و شکار سازمان حفاظت محیط زیست، ضمن بیان ثبت تخلفات شکارچیان در سامانه اطلاعاتی شکار، گفت: سازمان محیط زیست می تواند با اتکا به اطلاعات این سامانه مجوز شکار بدهد. بنابراین شکارچیانی که در سطح کشور تخلف شکار دارند از دریافت مجوز شکار حتی برای پرنده محروم می شوند.
تیموری ادامه داد: در گذشته به دلیل اینکه این برنامه جامع اطلاعاتی را در سطح کشور نداشتیم، امکان داشت یک شکارچی در استان مازندران تخلف شکار داشته باشد ولی در اصفهان این تخلف شکار ثبت نشده باشد. برای همین می توانست در این شهر به راحتی مجوز شکار بگیرد؛ اما در شرایط حاضر سامانه کمک می کند همه استان ها از تخلفات شکارچیان مطلع باشند و بر اساس آن درباره صدور پروانه شکار تصمیم بگیرند.
وی با بیان اینکه این سامانه به تازگی راه اندازی شده و ادارات کل استان ها شروع به ثبت اسامی و اطلاعات شکارچیان کرده اند، گفت: این سامانه آنلاین است و به طور مرتب به روز می شود و اسامی کل شکارچیان کشور و اسامی شکارچیان متخلف ثبت می شود.
وی با بیان اینکه سامانه اطلاعاتی شکار ابزاری برای اعمال نظارت دقیق بر موضوع شکار است، افزود: بعد از این، صدور مجوزهای شکار پرنده و چهارپا حتی در مناطق قرق نیز تنها از طریق این سامانه صورت می گیرد.
وی ادامه داد: این سامانه آنلاین است و به طور مرتب به روز می شود و اسامی کل شکارچیان کشور و اسامی شکارچیان متخلف در آن ثبت می شود.
مدیر کل حفاظت و مدیریت صید و شکار سازمان حفاظت محیط زیست با بیان برنامه های آموزشی در سال 96 برای شکارچیان که نامشان در این سامانه ثبت می شود، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست در نظر دارد برای شکارچیانی که سلاح شکار و پروانه شکار دارند، در دانشکده محیط زیست و فدراسیون تیرانداز که چند ماه پیش تفاهم نامه ای بین آنها به امضا رسید، برنامه های آموزشی برگزار کند.
تیموری درباره هدف از برگزاری این دوره های آموزشی برای شکارچیان گفت: شناخت از محیط زیست، نارسایی حیات وحش کشور و گونه های در خطر انقراض و شرایط اقلیمی کشور از نکات مهمی است که شکارچیان باید بدانند در چه شرایطی به سر می برند تا حافظ محیط زیست و طبیعت کشورمان باشند و امیدواریم بتوانیم بر اساس چارچوب هایی که در هر استان وجود دارد، این برنامه را به نحو مطلوب ارایه دهیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :