آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 219336
تاریخ انتشار : 26 شهریور 1396 10:21
تعداد بازدید : 559

نسبت به پنج‌ماهه نخست سال گذشته

تسهیلات پرداختی بانک ها ۱۷ درصد افزایش یافت

تسهیلات پرداختی بانک ها در ۵ماهه نخست امسال، به بخش های اقتصادی مبلغ 2082/4 هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 308/8 هزار میلیارد ریال معادل 17/4 درصد افزایش دارد.

بانک مرکزی- تسهیلات پرداختی بانک ها طی ۵ماهه نخست امسال، به بخش های اقتصادی مبلغ 2082/4 هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 308/8 هزار میلیارد ریال معادل 17/4 درصد افزایش دارد. سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش های اقتصادی طی پنج ماهه سال جاری مبلغ 1334/6 هزار میلیارد ریال (معادل 64/1 درصد کل تسهیلات پرداختی) است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 134/7 هزار میلیارد ریال معادل 11/2 درصد افزایش داشته است.
سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن نیز در پنج ماهه سال جاری معادل 537/5 هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص 40/7 درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمام بخش های اقتصادی (مبلغ 1334/6 هزار میلیارد ریال) است. همچنین از 627/7 هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل 85/6 درصد آن (مبلغ 537/5 هزار میلیارد ریال) در تامین سرمایه در گردش پرداخت شده که بیانگر توجه و اولویت دهی به تامین منابع برای این بخش توسط بانک ها در سال جاری است. تعداد ۱۰۴ هزار و ۴۷۹ فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۶۰۰۷ میلیون ریال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش هاست. همچنین در بخش خدمات تعداد یک میلیون و ۷۹۲ هزار و ۸۵۹ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۴۷۳ میلیون ریال پرداخت شده است.
بر اساس این گزارش همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک ها، افزایش بهره وری بانک ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک ها و ترغیب بنگاه های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم در تامین مالی طرح های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه ای کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :