آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 219332
تاریخ انتشار : 26 شهریور 1396 10:14
تعداد بازدید : 1118

اسناد دفاع مقدس، الکترونیکی در اختیار مردم قرار می گیرد

رییس سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس گفت: اسناد دفاع مقدس پس از جمع آوری در سامانه ای به نام «سامانه جامع اسناد و مدارک دفاع مقدس» ثبت شده و در اختیار مردم قرار می گیرد.

بسیج - سردار غلامرضا علاماتی افزود: در مقطع پایانی قرن بیستم، رژیم بعث عراق جنگی را علیه جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد که این جنگ حدود هشت سال برابر با ۲۸۸۷ روز به طول انجامید.
وی با بیان اینکه شروع کننده جنگ رژیم بعث عراق بود، افزود: در ۳۱ شهریورماه سال ۱۳۵۹، ارتش عراق به صورت سراسری از زمین، هوا و دریا تهاجم خود به ایران را آغاز کرد و چیزی نزدیک به ۱۵ هزار کیلومتر از سرزمین های کشورمان را اشغال کرد.
علاماتی ادامه داد: پس از آغاز این تجاوز همه جانبه، ملت مقاوم ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره) به پا خاستند و با دفاعی جانانه در طول هشت سال، توانستند با شکست عراق این جنگ را به پایان برسانند.
وی با بیان اینکه هشت سال دفاع مقدس یکی از مقاطع درخشان انقلاب اسلامی ایران است، افزود: ما در جنگ توانسیتم ابهت ابرقدرت ها را بشکنیم و به خودکفایی، خودباوری و ایثار برسیم؛ بنابراین ما نیاز داریم که بتوانیم آن رشادت هایی که در آن زمان آفریده شد و ما مقابل استکبار جهانی ایستادگی کردیم را به صحنه بکشیم.
رییس سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس با بیان سخن مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه دوران دفاع مقدس، دوران درخشان تاریخ ما است، گفت: ما باید آثاری که از آن موقع باقی مانده را ثبت و ضبط و پردازش کنیم و برای بهره برداری در اختیار علاقه مندان، پژوهشگران و افرادی که می خواهند فرهنگ دفاع مقدس را ترویج کنند، قرار دهیم تا از این اطلاعات استفاده کنند.
وی افزود: امروز شاهد آن هستیم که جوانان ما به تأسی از ایثارگری ها و گذشت هایی که در دوران دفاع مقدس شکل گرفت، همان روش را پیش گرفتند و در مقابل استکبار جهانی قد علم کردند، امروز نیز این مبارزات، به خارج از مرزهای کشور مانند عراق، سوریه، لبنان و کشورهای دیگر کشیده شده است.
رییس سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس با بیان اینکه ثبت این ارزش ها و نگه داری از آن ها، یکی از ضرورت های بسیار مهم است گفت: به فرموده مقام معظم رهبری «فرهنگ دفاع مقدس گنج است» و ما باید این گنج را استخراج و پردازش کنیم و آن را در اختیار جامعه قرار دهیم تا بتوانیم سبک زندگی ایرانی-اسلامی را توسعه دهیم.
وی با بیان اینکه سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس با اهتمامی که ستاد کل نیروهای مسلح داشته است، اسناد دفاع مقدس را با همکاری سازمان های دارنده این اسناد در نیروهای مسلح و همچنین سازمان های کشوری جمع آوری می کند، افزود: با جمع آوری و بررسی صحت و سقم این اسناد، آن ها را از دو آسیب «نابودی» و «تحریف» که مقام معظم رهبری نیز بر ضرورت مقابله با آن تأکید کردند، حفظ می کنیم.
علاماتی ادامه داد: امروز ممکن است عده ای این حادثه (هشت سال دفاع مقدس) را به گونه ای دیگر تعریف کنند، اما اسناد آن دوران می تواند این تحریف ها را خنثی کند.
رییس سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس گفت: در همین راستا، همایشی را با حضور مدیران و کارشناسان اسناد دفاع مقدس در سراسر کشور برگزار کردیم تا این افراد را با شیوه های سازماندهی، نگه داری، ذخیره سازی، بهره برداری و توصیف آن ها آماده کنیم تا با همتی که به خرج خواهند داد، بتوانیم شاهد یک جهش در استخراج این گنجی که مقام معظم رهبری بر آن تأکید کرده اند، باشیم.
وی افزود: با برگزاری همایش «مدیران و کارشناسان اسناد و مدارک دفاع مقدس» به دنبال این بودیم که روند جمع آوری اسناد دفاع مقدس را یکنواخت کنیم که سیاست ها و راهبردها در این زمینه، با همگرایی که به وجود می آید یکسان شود.علاماتی با بیان مرحله بعد جمع آوری اسناد دفاع مقدس گفت: این اسناد وقتی جمع آوری شد، کارهای پردازش و سازماندهی روی آن انجام می شود و در سامانه ای جامع با نام «سامانه جامع اسناد و مدارک دفاع مقدس» ثبت شده و در اختیار مردم قرار می گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :