آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 219325
تاریخ انتشار : 26 شهریور 1396 10:8
تعداد بازدید : 1062

مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران اعلام کرد:

همکاری همراه اول و رایتل برای ارتقای کیفیت 4G

اپراتور اول ارتباطی برای جبران کمبود فرکانس نسل چهارم خود همکاری را با اپراتور سوم شروع کرده که اکنون به کل کشور بسط یافته و سرعت 4G هر دو اپراتور را ارتقا داده است.


تسنیم - وحید صدوقی با بیان اینکه شبکه LTE اپراتور اول ارتباطی گسترده ترین شبکه نسل چهارم در کشور است، گفت: تاکنون بیش از 10 هزار سایت نسل چهارم را راه اندازی کرده ایم ولی با توجه به اینکه از زمان ارتقای پروانه به 3G و 4G، فرکانس مناسبی به ما واگذار نشد تنها توانستیم 5 مگ از فرکانس 1800 مگاهرتز نسل دوم را به این شبکه تزریق کنیم.
مدیر عامل همراه اول با بیان اینکه با وجود ارتقای سطح پروانه تجاری، در این سه سال فرکانسی به ما داده نشده است گفت: بنابراین برای رفع چالش کمبود فرکانس به سمت همکاری مشترک با رایتل رفتیم.
وی افزود: براساس توافق خوب و بُرد بُردی که از اردیبهشت ماه سال جاری با این اپراتور داریم، RAN Sharing برای نخستین بار در کشور اجرایی شد.
صدوقی درباره جزییات این توافق گفت: با توجه به اینکه ظرفیت سالانه فرکانس شبکه LTE حدود 80 مگاهرتز و حدود 70 مگ ظرفیت خالی داشتیم، به سمت این توافق رفتیم تا با تکیه بر اقتصاد مقاومتی بتوانیم صرفه جویی ارزی و کاهش هزینه ها را به ارمغان آوریم.
وی با بیان اینکه بر مبنای همکاری مذکور رایتل هم توانست در شهرهایی که حضور ندارد از شبکه همراه اول استفاده کند، گفت: RAN Sharing مدلی است که در برخی کشورهای دنیا اجرا شده و بعضا حتی اپراتورهای ارتباطی بر مبنای آن، شبکه مشترک ایجاد می کنند.
مدیر شرکت ارتباطات سیار ادامه داد: این مدل در کاهش هزینه ها بسیار مؤثر است کما اینکه با اجرای آن شاهد بودیم رایتل که در 21 شهر نسل چهارم را راه اندازی کرده بود، توانست در 710 شهر که ما حضور داریم، سرویس با سرعت بیشتری دریافت کند و از طرفی ما هم توانستیم فرکانس لازم برای امور توسعه ای را به دست آوریم.
صدوقی با بیان اتفاقی که بر مبنای این توافق افتاد گفت: زمانی که در تبریز این سرویس ارایه شد، سرعت نسل چهارم همراه اول از 15 به 100 مگابیت بر ثانیه رسید.
وی ادامه داد: این توافق از اردیبهشت ماه سال جاری اتفاق افتاد و اکنون در کل کشور توسعه یافته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :