آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 219270
تاریخ انتشار : 25 شهریور 1396 11:20
تعداد بازدید : 978

میانگین سنی کارمندان «سیلیکون ولی» چقدر است؟

سیلیکون ولی بر پایه فرهنگ جوان گرایی پایه گذاری شده است. اما آیا می دانید که میانگین سنی کارمندان این منطقه چقدر است؟

بیزینس اینسایدر - مارک زوکربرگ، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت فیس بوک در سال 2007 اعلام کرد که جوانان فقط باهوش هستند! اما در سال های اخیر همه غول های فناوری بیشتر تمایل به جذب کارمندان جوان تر داشته اند، در سال های اخیر کارمندان مسن تر با اخراج مواجه شده اند یا اصلا توسط شرکت های فناوری به استخدام درنمی آیند. بنیانگذاران مسن تر استارتاپ ها نیز توسط اکثر صندوق های سرمایه گذاری رد شده اند. 
 اما واقعا سیلیکون ولی چقدر جوان است؟
مرکز تحقیقات بازار استاتیستا (Statista) سن کارمندان را در شرکت های تاپ فناوری در آمریکا از اپل گرفته تا گوگل و فیس بوک را در نموداری ترسیم کرده است. با اینکه شرکت هایی مانند AOL کمتر جوان گرا هستند یا بیشتر کارمندان HP بالاتر از 40 سال دارند، اما بسیاری از کارمندان شرکت های تکنولوژی در دهه دوم زندگی خود هستند. در بعضی از این شرکت ها میانگین سن کارمندان زیر ۳۰ سال است. اما شرکت های مرتبط با تکنولوژی قدیمی تر و تثبیت شده مثل سیسکو، Dell، IBM، اوراکل و HP نیروی کار قدیمی تر و سن بالا تری دارند. میانگین سن کارکنان این شرکت ها بالای ۳۵ سال است. در هر صورت، بر هیچ کس پوشیده نیست که در فرهنگ سیلیکون ولی از نیروهای جوان استقبال می شود. بعضی از این شرکت های عرصه تکنولوژی مثل فیس بوک، نسبتا جوان هستند. بنابراین تعجبی ندارد که اکثر نیروهای کاری آنها را افراد جوان تشکیل دهند. از طرف دیگر در میان شرکت های عرصه تکنولوژی فضای رقابتی زیادی وجود دارد، به خاطر همین، همیشه باید به دنبال نوآوری، ایده ها و حرکات جدید باشند. در نتیجه طبیعتا مقامات این شرکت ها، نیروهای جوان را به خاطر ذهن بازتر و خلاق ترشان ترجیح می دهند.
 جایی برای پیرمردها نیست
با نگاهی به شرکت های مشهور سیلیکون ولی می توان کاملا درک کرد که در این منطقه جایی برای پیرمردها نیست. آجر به آجر سیلیکون ولی با نوآوری جوانان ساخته شده است. برای اثبات این جمله لازم است به ذهن های نخبه فناوری اشاره ای کنیم. استیو جابز و استیو وزنیاک 21 و 25 ساله بودند که اپل را تاسیس کردند.
سرگئی برین و لری پیج نیز حدود 20 سال داشتند که موتور جست وجوی گوگل را در گاراژ خانه شان در منلو پارک کالیفرنیا طراحی کردند. این مساله درباره مارک زوکربرگ، بنیانگذار جوان فیس بوک نیز صدق می کند. واقعیت این است که برای بعضی از افراد در دنیای واقعی، 40 ساله (و حتی 30 ساله) شدن یک بحران به شمار می رود. زیرا ورود یک فرد 30 یا 40 سال به بالا در شرکت های فناوری با هویت این شرکت ها تناقض دارد. دلیل آن شاید محیط کاری پرسرعتی است که در یک لحظه همه چیز تغییر می کند یا اینکه افراد مسن تر معمولا با فناوری های قدیمی تر انس گرفته اند. 
در حالی که تبعیض علیه کارگران بالای 40 سال غیرقانونی است. این نمونه ها نشان می دهد که در واقع کاری از دست افراد مسن در این عرصه برنمی آید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :