آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 219259
تاریخ انتشار : 25 شهریور 1396 10:42
تعداد بازدید : 753

توقیف روزانه 10 هزار محموله مظنون به قاچاق

اطلاعات ثبت شده در سامانه های گمرک نشان می دهد روزانه به طور میانگین 10000 محموله در سراسر کشور به ظن قاچاق توقیف و از طریق پنجره واحد گمرکی و سامانه جامع گمرکی جهت اطمینان از ورود رسمی از طریق گمرکات به صورت الکترونیکی استعلام می شود.


گمرک ایران - بر این اساس پنجره واحد گمرکی و سامانه جامع گمرکی در کمتر از یک دقیقه پاسخ هر استعلام را از طریق پیامک، بدون دخالت عوامل انسانی و به صورت اتوماتیک در اختیار واحد استعلام کننده قرار می دهد که بخش عمده ای از این محموله ها به ظن قاچاق در بررسی کنترل تردد حامل ها توقیف و جهت تعیین تکلیف، ماموران نیروی انتظامی از طریق پنجره واحد گمرکی و سامانه جامع گمرکی موضوع را استعلام می کنند.
قبل از راه اندازی سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی فرآیند استعلام محموله هایی که به ظن قاچاق توقیف می شدند، به صورت دستی و کاغذی انجام می شد که این موضوع علاو بر زمان بر بودن، امکان جعل و سوء استفاده از اسناد کاغذی را فراهم می کرد. یکی از مهم ترین خدمات سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی به امر مبارزه با قاچاق کالا، حذف پروانه های کاغذی و جایگزینی پروانه های الکترونیکی بود و با این اقدام احتمال جعل و سوء استفاده از پروانه های گمرکی به صفر رسیده است. برخی قاچاقچیان برای منحرف کردن مسیر پرونده ها و دستگاه کاشف اعلام می کنند که از طریق گمرکات کالا را وارد کرده اند اما این اقدامات بدون ارایه شماره کوتاژ اظهارنامه مورد ادعا و پته الکترونیکی فاقد اعتبار است.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :