آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 219243
تاریخ انتشار : 25 شهریور 1396 2:39
تعداد بازدید : 995

ایران آماده تامین امنیت فضایی است

وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات در پاسخ به شائبه ایجاد وقفه فعالیت های فضایی ایران طبق توافقاتی در برجام گفت: در برجام هیچ اشاره ای به فعالیت های فضایی ایران نشده و تنها محدودیت فضایی و ماهواره ای ایران ناشی از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است.

فارس - محمدجواد آذری در حاشیه دیدار با دبیرکل سازمان همکاری های فضایی آسیا و اقیانوسیه (اپسکو) درباره شائبه توقف پرتاب ماهواره ها به دلیل توافق محرمانه ای در برجام گفت: در توافق ایران و 1+5 یا برجام در حوزه فضایی هیچ ارجاعی به فعالیت های فضایی ایران نیست و همچنین در قطعنامه 2231 نیز محدودیتی در حوزه ماهواره ای برای ایران دیده نشده است.
وی افزود: تنها بحث مطرح شده در قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل که البته ما این قطعنامه را به رسمیت نمی شناسیم، است که در رابطه با فعالیت موشکی بحثی داشتند که ایران را در این حوزه تحریم کردند.
وی ادامه داد: البته ایران بنایی در به رسمیت شناختن این تحریم ندارد و فعالیت های موشکی را حق خود می داند.
جهرمی گفت: همچنان که پرتاب های متعددی پس از توافق بوده و این طور نبوده که بخواهیم به واسطه فشار آنها فعالیت های موشکی خود را محدود کنیم و همین پرتاب اخیر یعنی ماهواره بر سیمرغ حاکی از این موضوع است.
وی گفت: طبیعتا یک بحثی وجود دارد که ماهواره هایمان را با استفاده از پرتابگرهای خودمان به حرکت درآوریم که این امر نیازمند هماهنگی کامل با پرتاب کننده است. وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات ادامه داد: اکنون نزدیک به سه ماه است که ماهواره ما به سایت پرتاب موشکی منتقل شده و در انتظار پرتاب است. وی گفت: آخرین ماهواره پرتاب شده ساخت وزارت دفاع بود. ماهواره دوستی دانشگاه شریف هم در نوبت پرتاب قرار دارد و در حال پیگیری هستیم که مقدمات کار را فراهم کنیم و پرتاب انجام شود.
 شرط برگزاری جلسه شورای عالی فضای مجازی
جهرمی در پاسخ به این پرسش که آیا با شروع فعالیت دولت دوازدهم شورای عالی فضایی تشکیل جلسه خواهد داد گفت: اگر دستور کار جلسه آماده و برنامه ها مشخص باشد جلسه شورا تشکیل می شود.
وی ادامه داد: رییس سازمان فضایی پیش جلسه ای را با حضور اعضای شورای عالی برگزار کرد و ما نیز درخواست استخراج نقشه راه فضایی کشور را ارایه کرده ایم که به محض آماده شدن برای برگزاری جلسه شورای عالی فضایی درخواست خواهیم داد.
 پیگیری دو پروژه مشترک با اپسکو
وزیر ارتباطات گفت: کشورهای عضو اپسکو اتفاق نظر دارند که در حوزه ماهواره های سنجشی بجای داشتن 10 ماهواره و یک ایستگاه دریافت، ماهواره واحدی با 10 ایستگاه زمینی داشته باشند که برای مثال از به اشتراک گذاری اطلاعات ماهواره ها در سیل اخیر فارس و بوشهر استفاده شد و اطلاعات برای مدیریت بهتر بحران در اختیار نهادهای مرتبط قرار گرفت.
وی درباره برنامه قبلی ساخت یک ماهواره مشترک توسط اعضای اپسکو توضیح داد: در حوزه ماهواره ها اعم از مخابراتی و سنجشی اقدامات خوبی در بخش های دانشگاهی و پژوهشی کشور انجام شده که در نتیجه آن ماهواره هایی ساخته شده و آماده پرتاب هستند.
وزیر ارتباطات ادامه داد: در استفاده از توانمندی های بین المللی نیز دو پروژه با مشارکت اپسکو انجام شده که در حال پیگیری است و پس از حصول نتیجه اعلام خواهند شد.
 دیدار با دبیر کل اپسکو
آذری جهرمی در دیدار با دبیر کل اپسکو با بیان این که فناوری اطلاعات بر مبنای اشتراک گذاری سرویس ها است گفت: این کار باعث صرفه جویی در هزینه ها و افزایش اطلاعات کشورها نسبت به اطراف خود می شود و ایران روی چنین ظرفیتی حساب ویژه ای باز می کند و آمادگی داریم که پروژه های خود را مبتنی بر این همکاری بین المللی توسعه دهیم.
وی افزود: ما آماده هستیم با پیوستن به پروژه APOSOS (سامانه پایش اپتیکی فضا) امنیت فضایی کشور خود را افزایش دهیم و با این پروژه ماهواره ها و اجرام فضایی که با امواج فرکانسی قابل پایش نیستند را بتوانیم رصد کنیم.
آذری جهرمی گفت: با شرایط ویژه ای که کشورهای همسایه و منطقه ما دارند، اشتراک گذاری اطلاعات و پوشش کامل نسبت به فضای بالای کشور برای ما اهمیت دارد البته در این پروژه تلسکوپی در ایران نصب شده است و اطلاعات را دریافت و ارسال کرده و همچنین از اطلاعات کشورهای دیگر نیز استفاده می کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :