آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 219236
تاریخ انتشار : 25 شهریور 1396 2:6
تعداد بازدید : 1026

روش ارتباط رسانی وزارت فاوا به روستاها اشتباه بود

رییس دفتر فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس با بیان اهداف مدنظر برنامه پنجم توسعه برای ارتباط رسانی به روستاها، سیاست وزارت ارتباطات در اجرای طرح خدمات مخابراتی اجباری را نادرست ارزیابی کرد.

مهر - مهدی فقیهی در خصوص اهدافی که برنامه پنجم توسعه کشور برای ارتباط رسانی به روستاها درنظر گرفته است و تحقق آن با توجه به اتمام این برنامه گفت: اهداف مدنظر در این برنامه تقریبا محقق شده است اما بررسی ها نشان می دهد که به دلیل سیاست های اشتباه وزارت ارتباطات در اجرای این تکالیف، اهداف مورد نظر آن طور که باید کاربردی نشد.
وی گفت: با وجود آن که یکی از اهداف ارتباط رسانی به روستاها، کاهش مهاجرت و ارایه خدمات به صورت الکترونیکی به روستاییان بود اما شاهد هستیم که اینترنتی که در روستاها ارایه شده است، برای عرضه خدمات الکترونیکی به کار گرفته نمی شود.
رییس دفتر فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس با تاکید براینکه خدمات ارتباطی به واسطه ایجاد زیرساخت ها در روستاهای کشور به صورت درستی تعریف نشده است، افزود: به دلیل این سیاست نادرست، روستاییان مجبور به خرید مودم ۳۰۰ هزار تومانی شدند اما مابه ازای این مبلغی که پرداخت شد، خدمات دریافت نکردند.
فقیهی با بیان این که سیاست وزارت ارتباطات در انتخاب یک اپراتور برای اجرای طرح خدمات مخابراتی اجباری روستایی (USO) به ویژه روستاهای دورافتاده و محروم، از ابتدا محل اشکال بوده است، ادامه داد: هزینه ای که صرف پروژه USO شد باید صرف توسعه شبکه موجود اپراتورهای موبایل در روستاها می شد نه اینکه اپراتور دیگری بخواهد شبکه جدید ایجاد کند.
وی با تاکید براینکه توسعه ابزارهای ارتباطی در روستاها متناسب با خدمات صورت نگرفته است، گفت: هم اکنون شاهد هستیم که در روستاها، خدمات به صورت الکترونیکی ارایه نمی شود و وزارت ارتباطات تنها به موضوع دسترسی مردم توجه نشان داده است. اما موضوع این است که توسعه فقط نباید روی سیستم های فنی متمرکز شود. بلکه باید در کنار آن بتوان به مردم سرویس و خدمات داد.
رییس دفتر فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس با بیان اینکه روستاییان باید در خصوص استفاده کاربردی از ابزارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات، آموزش ببینند، گفت: اینترنت رسانی به روستاهای بالای ۱۰۰ خانوار و نیز تلفن رسانی به روستاهای بالای ۱۰ خانوار از جمله اهداف برنامه پنجم توسعه بوده که هم اکنون محقق شده اما به موازات آن خدمات رسانی در روستاها شکل نگرفته است.
وی افزود: در برنامه ششم توسعه نیز موضوع توسعه ارتباطی روستاها به ویژه روستاهای دورافتاده و محروم با تاکید بر ارایه محتوا، سرویس و خدمات آموزشی به وزارت ارتباطات تکلیف شده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :