آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 219154
تاریخ انتشار : 23 شهریور 1396 9:22
تعداد بازدید : 1060

حسگر جدید آیفون حریم خصوصی را نقض می کند

همین دو روز پیش بود که سری آیفون های جدید توسط شرکت اپل در سالگرد معرفی نخستین آیفون معرفی شد، اما ادوارد اسنودن، افشاگر کنونی و کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی، به غیر از اینکه از این گوشی کلی تمجید و تحسین کرده، در مورد سیستم جدید تشخیص چهره این گوشی ها هشدار داده و گفته است که این فناوری حریم خصوصی را نقض می کند.


CNet- با حذف شدن سنسور اثر انگشت و دکمه هوم از آیفون ایکس به علت طراحی بدون حاشیه، اپل اقدام به تعریف قابلیت جدید به نام Face ID کرده است تا جای خالی اثر انگشت را برای کاربران پر کند و همینطور امنیت را بالا ببرد. بر اساس آنچه که این شرکت ادعا می کند، این حسگر قابلیت تشخیص بسیار بالایی دارد.
قابلیت «Face ID»، از طریق دوربین جلو چهره کاربر را اسکن می کند و در واقع قرار است جایگزین روش های وارد کردن پسورد یا استفاده از اثر انگشت شود. زدن مو، گذاشتن کلاه و یا زدن عینک تاثیری بر این سنسور نمی گذارد و خطای بسیار پایینی دارد به گونه ای که دقت آن یک در میلیون است که دو برابر بیشتر از دقت سنسور اثر انگشت است. البته در صورتی که شما برادر یا خواهر دو قلو دارید، اپل پیشنهاد می کند که از این روش استفاده نکنید و مانند گذشته برای آیفون ایکس خود پین قرار بدهید. 
با این قابلیت شما می توانید تنها با نگاه کردن به آیفون ایکس قفل آن را باز کنید و البته می توانید بدین وسیله امنیت دیگر حساب هایتان را هم تامین کنید. اپل در دهمین آیفون، موتور پیشرفته ای را برای این ویژگی به کار گرفته است تا سرعت کار با آن بسیار بالا باشد، از این قابلیت می توانید هنگام پرداخت با اپل پی هم استفاده کنید تا خرید آسان تری داشته باشید. این ویژگی برای توسعه دهندگان هم در دسترس است که موجب می شود شاهد استفاده از آن در دیگر برنامه های اپ استور باشیم. از دید ادوارد اسنودن نگرانی اصلی، امنیت موبایل های بهره مند از این فناوری نیست، بلکه او می گوید که حریم خصوصی کاربر از طریق آن به خطر خواهد افتاد. سال هاست که برخی از کشورها از سیستم تشخیص چهره به منظور نظارت بر شهروندان یا مسافران بهره می برند و کارشناسان بارها در مورد به خطر افتادن حریم خصوصی به واسطه آن، هشدار داده اند. از سوی دیگر در بسیاری از موارد همین فناوری نگران کننده، موجب شناسایی خرابکاران یا تروریست ها شده است. حال «اتحادیه آزادی های شهروندی آمریکا» اعلام کرده است که انتظار می رود افزایش روز افزون استفاده از این سیستم ها از سوی دولت در آمریکا، به نگرانی های بیشتر در این زمینه دامن بزند و کیفیت زندگی شهروندان آمریکا را تقلیل دهد.
تکنولوژی تشخیص چهره قبل از این هم روی موبایل های نوت 7 و  گلکسی اس 8 سامسونگ تعبیه گشته بود و البته مشخص شده بود که از امنیت کافی نیز برخوردار نیست. اسنودن معتقد است که این فناوری بسیار جالب و کاربردی و از نظر او قابل ستایش است، ولی بابت امنیت آن نگران است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :