آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 218417
تاریخ انتشار : 12 شهریور 1396 10:29
تعداد بازدید : 1252

فناوری تشخیص چهره در چین جای کیف پول را می گیرد

چین فناوری تشخیص چهره را در هر کسب و کاری، از خرید مرغ سوخاری بگیر تا دریافت کارت پرواز، به کار می گیرد. این سیستم که در چین «با لبخند بپرداز» نام گرفته، با تشخیص چهره افراد و تطبیق آن با چهره ثبت شده، آنها را از دست در جیب کردن برای پرداخت پول یا استفاده از کارت خرید خلاص می کند.


BBC- اکنون در فروشگاه های مرغ سوخاری کنتاکی در هانگ ژو در شرق چین مشتریان پس از اینکه سفارش خرید خود را به ماشین می دهند، با استفاده از فناوری تشخیص چهره و وارد کردن یک شماره موبایل پول آن را هم می پردازند.
ماشین دریافت سفارش و پرداخت که به دوربین سه بعدی و الگوریتم تشخیص زنده بودن صاحب عکس مجهز است، چهره فرد را با چهره ای که هنگام ثبت نام و دریافت کارت اعتباری یا کارت خرید ثبت شده مقایسه می کند و سپس مشتری با وارد کردن یک شماره موبایل پرداخت را انجام می دهد. به این ترتیب مانع از تقلب برخی افراد می شود که ممکن است از عکس یا ویدئوی دیگران استفاده کنند.
یوم چاینا، شرکتی که فروشگاه های مرغ سوخاری کنتاکی را در چین اداره می کند، در کنار بسیاری از فروشگاه های زنجیره ای غذاهای فوری مدعی است که برای اولین بار در دنیا از این فناوری برای پرداخت پول مرغ سوخاری استفاده شده است. یوم چاینا این طرح را همکاری شرکت پرداخت با موبایل چین که الی پی نام دارد، اجرا کرده است. چین حتی برای جلوگیری از سرقت دستمال توالت در معبد تاریخی آسمان در پکن از این فناوری استفاده کرده است.
فرودگاه ها و ایستگاه های قطار هم هر چه بیشتر به سمت استفاده از فناوری می روند و اکنون خطوط هوایی چین جنوبی برای اولین بار با استفاده از آن کارت پرواز مسافران را صادر می کند.
اخیرا در شهر چینگ دائو که نوشیدنی الکلی چین را تولید می کنند، ۲۵ مظنون که در یک جشنواره شرکت کرده بودند، با استفاده از فناوری تشخیص چهره دستگیر شدند. 18 دوربین که در چهار ورودی جشنواره کار گذاشته شده بودند، در کمتر از یک ثانیه این 25 نفر را شناسایی کردند. تعدادی از کسانی هم سابقه اعتیاد داشتند، شناسایی شدند و از ورود آنها به جشنواره ممانعت شد.
پلیس چینگ دائو می گوید دقت این سیستم 1/98 درصد است و اگر چهره کسی در بانک اطلاعاتی پلیس موجود باشد، بلافاصله هشدار می دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :