آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 218409
تاریخ انتشار : 12 شهریور 1396 10:14
تعداد بازدید : 1289

9 ماه پس از تاریخ تصویب

الزامات شبکه ملي اطلاعات در اختیار عموم قرار گرفت

الزامات شبکه ملي اطلاعات، 9 ماه پس از تصویب در شورای عالی فضای مجازی، سرانجام برای عموم منتشر شد.

فناوران - شورای عالی فضای مجازی روز گذشته نسخه عادی الزامات شبکه ملی اطلاعات را منتشر کرد. به نظر می رسد این الزامات بخش های محرمانه ای نیز دارد.

 تعریف شبکه
در تعریف شبکه ملی اطلاعات، برخلاف تصور و خواست برخی، نه خبری از قطع ارتباط اینترنت بین الملل مطرح است و نه محدودسازی آن.
بر اساس مصوبه اول جلسه پانزدهم شوراي‏ عالي فضاي مجازي، «شبكه ملي اطلاعات به عنوان زيرساخت ارتباطي فضاي مجازي کشور، شبکه‏اي مبتني بر قرارداد اينترنت به همراه سوئيچ‏ها و مسيرياب‏ها و مراکز داده اي است به صورتيکه درخواست‏هاي دسترسي داخلي براي اخذ اطلاعاتي که در مراکز داده داخلي نگهداري مي‏شوند، به هيچ وجه از طريق خارج کشور مسيريابي نشود و امکان ايجاد شبکه‏هاي اينترانت و خصوصي و امن داخلي در آن فراهم 
شود».
در ادامه، الزامات شبکه ملی اطلاعات به دو بخش کلی اصول حاکم بر طراحي شبکه و الزامات فرهنگی تقسیم شده است.

 اصول حاکم بر طراحی شبکه
براساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی، شبکه ملي اطلاعات به عنوان زيرساخت ارتباطي فضاي مجازي و شبکه همه شبکه هاي کشور محسوب شده و  ارتباطات ميان زيرشبکه با يکديگر از طريق يک شبکه هسته صورت مي پذيرد. همچنین این شبکه مبتنی بر قرارداد IP است اما قانون گذار اجازه داده است با پیشرفت فناوری، این شبکه نیز توسعه یابد.
علاوه براین براساس این مصوبه خدمت ارتباط داخل با شبکه هاي خارجي نیز صرفا از طريق «گذرگاه هاي ايمن مرزي»  شبکه ملي اطلاعات که داراي درگاه هاي مشخص اتصال به خارج و اتصال با داخل هستند، تامين مي شود. 

 استقلال شبکه با ابعاد امنیتی و اقتصادی
یکی از مواردی که تاکید زیادی روی آن شده، بحث استقلال شبکه است که البته در آن هم ابعاد امنیتی و هم ابعاد اقتصادی دیده شده است. 
براساس مصوبات این بخش، امکان رصد، اشراف و اعمال انواع سياست هاي حاکميتي در تمامي ابعاد و لايه هاي شبکه باید فراهم شده و البته گسترش ظرفيت و ايجاد امکانات لازم جهت شکل‏گيري اقتصادي ارایه خدمات بومي و محتواي اسلامي-ايراني ممکن باشد.
در بخش مدیریت شبکه نیز بر استفاده از نیروی توانمند داخلی تاکید شده است. همچنین باید اعمال مديريت يکپارچه در تخصيص و بهره برداري بهينه از منابع ملي (مانند نام و آدرس) و نظارت بر آن، به نحوي انجام شود که تاثير استفاده از منابع بين المللي  و سياست گذاري ها و اصول حاکم در شبکه هاي جهاني حداقل شده و امکان مديريت مستقل به ويژه در شرايط جدايي شبکه از اينترنت جهاني فراهم شود.

 معرفی مصداقی خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات
در بخش بعدی این مصوبه آمده است: خدمات شبکه ملي اطلاعات مبتني بر ويژگي هاي مديريتي و امنيتي و داراي تعامل با لايه هاي مديريتي و امنيتي اين شبکه بوده و در چهار محور قابل دسته بندي است که عبارت اند از: 1) خدمات ارتباطي 2) خدمات پايه کاربردي، 3) خدمات سالم سازي  و امنيت و 4) پشتيباني از خدمات رصد کمي، كيفي و هوشمندي تجاري، فرهنگي و 
دفاعي.
در این بخش خدمات پايه کاربردي شبکه ملي اطلاعات به عنوان خدماتي که به بخش اجتناب ناپذیر از شبکه تبديل شده و داراي جنبه راهبردي يا مخاطب داخلي بالايي هستند، معرفی شده اند. براین اساس خدمات مراکز داده، خدمات نام و نشان گذاري  (با تاکيد بر خط و زبان فارسي)، جويشگر، رايانامه، پيام رسان هاي ارتباطي و مراکز تبادل پيام و اطلاعات و خدمات ابري جزو الویت های خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات معرفی شده اند.
خدمات سالم سازي و امنيت مورد نياز زيرساخت فضاي مجازي کشور و پشتيباني از سالم سازي و امنيت لايه هاي بالايي خدمات کاربردي و محتوا بخش دیگری از این مصوبه است که براساس آن مواردی چون امضای دیجیتال، مديريت آسيب پذيري ها، پالايش محتوا و آموزش و تحلیل امنیتی انجام می شود.
خدمات پشتيباني از رصد کمي، كيفي و هوشمندي تجاري، فرهنگي و دفاعي نیز در این مصوبه دیده شده است. ايجاد قابليت رصد مستمر نيازمندي هاي خدماتي شبکه ملي اطلاعات، امکان گزارش گیری آنلاین در شبکه ملی اطلاعات و ايجاد قابليت جمع آوري، پردازش و تحليل داده هاي عظيم در آن دیده شده است.

 تعرفه گذاری به صورت رقابتی
براساس این مصوبه تعرفه گذاری با رعایت اصول این مصوبه باید به گونه ای صورت گیرد که کيفيت برقراري ترافيک بين الملل و رقابت پذيری خدمات اين شبکه در بالاترين سطح منطقه ای باشد. 
همچنین خدمات تامين کننده نيازهاي اوليه مردم جهت دستيابي به خدمات دولت، سلامت، تجارت و آموزش الکترونيکی (و نيازهاي کاربران خاص) بايد با تعرفه ارزان و مناسب براي آحاد جامعه ارایه شود.
کاهش هزينه هاي شبکه و تامين تسهيلات زيرساختي براي ارایه محتوا و خدمات مبتني بر فرهنگ اسلامي-ايراني نیز دیگر مصوبه شوراست.
همچنین اجرا و بهره برداري از شبکه ملي اطلاعات باید با رعايت سياست هاي کلي محيط زيست صورت پذيرد.

 الزامات فرهنگی
در بخش پایانی این مصوبه، شورای عالی فضای مجازی کشور الزامات فرهنگی را نیز مصوب کرده است. 
توسعه شبکه بر مبناي ارزيابي هاي مستمر تاثيرات فرهنگي-اجتماعي و حفظ فرهنگ و سبک زندگي اسلامي-ايراني، تسهيل، حمايت و تامين نيازمندي ها براي گسترش خدمات و محتواي اسلامي-ايراني و تامين نيازمندي هاي تقويت خط و زبان فارسي ازجمله الزامات فرهنگی این مصوبه منظور می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :