آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 218408
تاریخ انتشار : 12 شهریور 1396 10:13
تعداد بازدید : 772

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری:

فضای برای نقش آفرینی نخبگان در اقتصاد دانش بنیان مساعد است

به اعتقاد معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، زیرساخت های خوبی ایجاد شده است تا نخبگان و مراکز علمی و تحقیقاتی داخل و خارج با یکدیگر تعامل کنند.

معاونت علمی ریاست جمهوری- سورنا ستاری با تأکید بر این که باید زمینه کسب علم دانشجویان کشور در ابعاد بین المللی و زمینه بازگشت آن ها به درستی فراهم شود، افزود:  علاوه بر ایجاد زمینه کسب علم و تحصیل جوانان در رشته های اولویت دار و مورد نیاز کشور در دانشگاه ها و مراکز علمی معتبر دنیا، باید زیرساخت های بازگشت آنان را نیز فراهم کنیم.
رییس بنیاد ملی نخبگان درباره ضرورت بورسیه تحصیلی دانشجویان برای دانشگاه های برتر دنیا گفت: به واسطه اطلاعات نادرست و غیرعلمی درباره خروج نخبگان، ارتباط با دیگر کشورها و زمینه تحصیل دانشجویان در مراکز علمی بین المللی تحت تاثیر قرار گرفته است که این روند باید اصلاح شود.
 ایجاد زمینه بازگشت نخبگان
ستاری با بیان اینکه باید با اصلاح تفکر نادرست درباره تحصیل در دیگر کشورها و ایجاد زمینه بازگشت نخبگان، محدودیت ها از میان برود، اظهار کرد: با ایجاد محدودیت و جلوگیری از تحصیل دانشجویان کشورمان در مراکز معتبر بین المللی، پیشرفت علمی میسر نمی شود و  باید ضمن همکاری مشترک و تعامل با مراکز علمی و دانشگاه های خارجی، زیست بوم مساعد فعالیت علمی و فناورانه آنان را در کشور ایجاد کنیم.
وی درباره ایجاد زیرساخت های بازگشت نخبگان برای فعالیت در شرکت های دانش بنیان و مراکز پژوهشی کشور گفت: از ابتدای سال جاری روزانه از 100 دانشگاه برتر دنیا حداقل سه نفر در این سامانه تایید شدند تا بتوانند در مراکز داخلی جذب شوند و یا شرکت و کسب و کار خود را در داخل کشور راه اندازی کنند.
رییس هیات امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، درباره ظرفیت نخبگان برای ایجاد زیست بوم کارآفرینی و  نواوری در کشور گفت: این افراد که در دانشگاه ها، مراکز علمی و تحقیقاتی برجسته دنیا آموزش دیده اند، می توانند روند تحقق اقتصاد دانش بنیان را سرعت ببخشند، اما این اتفاقات زمانی رخ می دهد که پایه اقتصاد کشور تغییر کند و فضا برای دانش و نیروی انسانی خلاق مناسب شود.
ستاری با بیان اینکه دانش و فناوری خریدنی نیست، بلکه آموختنی است، گفت: اقتصاد مبتنی بر منابع نفتی این اشتباه را ایجاد می کند که می توان دانش و فناوری و نوآوری را خریداری کرد، درحالی که دانش یادگرفتنی است و برای رشد و شکوفایی آن، می بایست زیرساخت های لازم ایجاد شود.
وی ادامه داد: نرخ کمی خروج نخبه های کشور ما نسبت به میانگین جهانی اندکی کم تر است البته باید با برنامه ریزی و سیاست های صحیح، این روند از بعد کیفی اصلاح شود.
 ضرورت تعامل و همکاری بین المللی
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اهمیت بسیار بالای گسترش تعامل و توسعه همکاری های بین المللی در حوزه فناوری های پیشرفته گفت: معاونت علمی در این راستا زیرساخت های خوبی برای تبادل اطلاعات و همکاری بین المللی شکل داده است و همچنان آماده هستیم این زیرساخت ها را در اختیار دانشگاه ها و مراکز علمی همچون رویان قرار دهیم. 
نایب رییس هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی، زمینه ساز تمامی موفقیت ها در عرصه اقتصاد دانش بنیان را نیروی انسانی خلاق و نوآور دانست و اظهار کرد: اقتصاد دانش بنیان با ترویج فرهنگ این اقتصاد و درک این موضوع که آینده کشور در خام فروشی نیست و به نیروی انسانی خلاق آن بستگی دارد، ممکن می شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :