آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 218279
تاریخ انتشار : 9 شهریور 1396 1:42
تعداد بازدید : 1443

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

رفع فیلتر، به جای نگاه عقلایی، رقابت سیاسی شده است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره دلایل برخی نارضایتی ها از اپراتورها، مساله فیلترینگ و شبکه ملی اطلاعات توضیح داد.

پایگاه اطلاع رسانی دولت - محمد جواد آذری جهرمی گفت: آن چیزی که به ما می رسد و آن چیزی که به عنوان یک شهروند خود من هم درواقع با آن مواجه هستم این است که امروز نارضایتی از اپراتورها به خصوص در مناطق شهری بالا است.
وی افزود: دلیل مشکلات تغییر و ارتقای شبکه از نسل دو به نسل سه و نسل چهار است. درواقع تغییر مدل طراحی سلولی شبکه ها و تغییر بردها و مواردی از این دست سبب شده که شبکه وضعیت استقرایی خودش را از دست بدهد. ما باید تلاش کنیم و به اپراتورها کمک کنیم و زمان گذار را پایین بیاوریم و حقوق مردم را پیگیری کنیم تا این کیفیت بهتر بشود.
وزیر فاوا درباره وضعیت پهنای باند گفت: شاخص پهنای باند به ازای هر شهروند در ابتدای دولت یازدهم یک کیلوبیت بر ثانیه بود  امروز این شاخص به ۳۵ کیلوبیت بر ثانیه رسیده یعنی ۳۵ برابر شده است و ما ظرفیت دایره بین المللی مان امروز از ۷۲ گیگ به ۲.۵ ترابیت بر ثانیه رسیده است. 
آذری جهرمی گفت: ما هنوز شاخص مطلوبی در این حوزه نداریم و با موانعی روبرو هستیم که یکی از آنها فیبر درون شهری است. روی سیم های مسی فعلی که امروز برای سرویس  ADSL استفاده می شود و حداکثر ظرفیت بیشتر از ۱۶ مگابیت بر ثانیه نیست و باید تکنولوژی هایمان هم حوزه خانگی بالا ببریم. 
وی یکی دیگر از مشکلات این حوزه را حساسیت مردم در مقابل نصب آنتن های مخابراتی دانست و گفت: تعامل خوبی بین اپراتورها و شهرداری وجود ندارد. البته امروز متوسط سرعت دانلود در کشور ما بنا بر آمارها بین ۶ تا ۸ مگابیت بر ثانیه است این میزان در پایان چهار سال به ۲۰ مگابیت بر ثانیه می رسد.

بحث فیلتر شبکه های اجتماعی باید از فاز سیاسی خارج شود
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که مرجع تصمیم گیر درباره فیلترینگ کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه است گفت: علاوه بر این قضات اختیار دارند که بنابر استدلال قضایی نسبت به مسدودسازی یک سایت حکم دهند. البته اینجا اختلاف وجود دارد که آیا یک قاضی شهرستان می تواند یک سرویس عمومی در کشور را پالایش کند و یا آیا دستگاه قضایی می تواند به استناد پیشگیری از جرم بیاید این سرویس را به صورت کلی ببندد؟
آذری جهرمی گفت: دولت اعتقاد دارد که برخی انحرافات در شبکه های اجتماعی هست و بنای ما درمجموع دولت این است که درواقع این انحرافات را مقابله کنیم و در کنار آن از امکانات و موراد مثبت این شبکه ها استفاده کنیم. عقلای کشور همه به این نگاه اعتقاد دارند و عزم ما بر این است که این فضا را حفظ کرده و از فرصت ها استفاده کنیم.
وی با بیان این که گاهی رفع فیلتر به یک رقابت سیاسی در کشور بدل می شد گفت: ما باید تلاش کنیم که این مسایل را از فاز سیاسی خارج کنیم وگرنه حل کردن این موارد خیلی مشکل می شود.
آذری جهرمی گفت: اطمینان صد در صد ندارم چون خودم بررسی نکردم، ولی یک نهادی بررسی کرده بود که سلامت یوتیوب به مراتب بیشتر از اینستاگرام است. اما در کشور ما یوتیوب فیلتر و آن یکی مشغول به کار است. البته منظور ما این نیست که اینستاگرام را ببنید. بلکه باید در یک فضای عقلانی بنشینیم نسبت به مزایا و معایب این ها نگاه بکنیم. 
وزیر ارتباطات با بیان فعالیتش در توییتر گفت: هرچند گاهی حرف های تندی در این فضا زده می شود اما بالاخره یک مسوول باید این حرف ها را هم بی پرده بشنود. قاعدتا نمی شود حضوری با تمام مردم ارتباط گرفت اما می توان در چنین فضایی نظرات مختلف را دید حتی اگر گزنده باشد.
وی با بیان این که رهبری و رییس جمهور هم در این عرصه حضور دارند گفت: عقلای سیاسی کشور آمدند در این عرصه حضور پیدا کرد ه اند و این یک فرصت است.

شبکه ملی اطلاعات با تعریف سابق به تاریخ پیوست
وزیر ارتباطات در پاسخ به این نظر که وقتی صحبت از شبکه ملی اطلاعات به میان می آید برخی فکر می کنند که قرار است مدل کره شمالی رخ بدهد و اینترانت جای اینترنت را بگیرد گفت: ما به دنبال چنین چیزی نیستیم و می خواهیم به یک تعریف منطقی و اصولی از شبکه ملی اطلاعات در قالب مصوبه شورای عالی فضای مجازی و سند تبیین الزامات آن برسیم. اینترنت یکی از سرویس های شبکه ملی اطلاعات است. شبکه ملی اطلاعات درواقع همان چیزی است که مردم استفاده می کنند. 
وی افزود: شبکه ملی اطلاعات با تعریف سابق در واقع به تاریخ پیوسته است. شبکه ملی اطلاعات تعریفش همین هست که امروز در قانون آمده و ما هم پیگیرش هستیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :