آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21813
تاریخ انتشار : 3 بهمن 1391 15:56
تعداد بازدید : 1548

چند روش برای حفاظت از گوشی های عزیزتر از جان

این روزها گوشی های همراه با وجود قابلیت های متنوع و جذابی که به کاربران شان ارایه می دهند و وابستگی که برای صاحبان شان ایجاد می کنند، از دست دادن خود و یا محتوای درون شان ضایعه ای تلخ برای دارندگان شان به شمار می رود.

سرقت، گم شدن، شکستگی و یا از دست رفتن محتوای نرم‌افزاری از جمله اتفاقاتی است که موبایل‌ها با آن مواجه می‌شوند و بر این اساس راهکارهایی به منظور امنیت گوشی‌ها ارایه شده که هم به لحاظ نرم‌افزاری بتوان از اطلاعات گوشی نگهداری کرد و هم بدنه گوشی آسیب نبیند.
 از کیف‌های نگه‌دارنده استفاده کنید
کیف‌های نگه‌دارنده وسایل و ابزاری هستند که از آسیب‌ دیدن گوشی هنگامی که از آنها استفاده نمی‌کنید جلوگیری می‌کنند.
این مدل کیف‌ها که هم می‌توان روی داشبورد اتومبیل از آنها استفاه کرد، یا حتی به کمربند و کیف شما متصل می‌شود امنیت گوشی را از زمانی که آن را داخل جیب خود قرار می‌دهید بیشتر تضمین می‌کند.
بر این اساس امکان ندارد متوجه دزدیده شدن گوشی خود نشوید چون این کیف‌ها به وسیله بند یا زنجیر به کیف یا جیب شما متصل می‌شود.
 از نرم‌افزار ردیاب GPS استفاده کنید
نرم‌افزارهای ردیاب GPS همراه برای گوشی‌های موبایل ارایه شده که با ارتباط و هم‌زمان سازی با رایانه‌ها می‌توان گوشی‌های گم یا دزدیده شده را ردیابی و پیدا کرد.
این نرم‌افزار که برای همه سیستم‌عامل‌های موبایلی ارایه شده در صورتی که گوشی تلفن همراهی گم یا دزدیده شود، مکان دقیق آن را مشخص می‌کند.
 از برنامه Team Viewer استفاده کنید
Team Viewer برنامه‌ای است که می‌توان گوشی تلفن همراه را از طریق رایانه کنترل کرد و معمولا با یک کلمه و رمز عبور کار می‌کند.
پس از نصب این نرم‌افزار، لازم است کلمه و رمز عبور برای گوشی خود انتخاب کنید تا بتوانید روی هر دستگاهی از این برنامه برای کنترل گوشی استفاده کنید.
بنابراین زمانی که گوشی شما جایی افتاده و نمی‌توانید آن را پیدا کنید به راحتی می‌توان مکان دقیق آن را مشخص کرد.
  از قاب‌های لاستیکی استفاده کنید
استفاده از قاب‌های محافظ راهکار مناسبی برای جلوگیری از ضربه خوردن و آسیب دیدن گوشی‌هاست.
اکثر قاب‌ها اطراف گوشی را می‌پوشانند و برخی از آنها حتی لایه‌ ضدخشی دارند که روی نمایشگر قرار گرفته و از خراشیدگی صفحه نمایش جلوگیری می‌کند.همچنین این قاب‌ها به دلیل اینکه از گوشی بزرگ‌ترند از آسیب‌ دیدن گوشی هنگام سقوط جلوگیری می‌کنند.
  از نرم‌افزارهای پشتیبان استفاده کنید
برای گوشی‌های مبتنی بر آندرویید قابلیت‌هایی ارایه شده که با استفاده از اکانت جی‌میل می‌توان از همه اطلاعات به شکل آنلاین از نسخه پشتیبان تهیه کرد.در این مورد می‌توان حتی از تصاویر، موسیقی، ویدیوها و همه اطلاعات روی گوشی یک نسخه پشتیبان گرفت و مطمئن شد که هیچ‌گاه اطلاعات از دست نمی‌رود.
 از قفل‌های لمسی استفاده کنید
معمولا کاربران برای باز کردن قفل گوشی خود از کلمات و رمزهای عبوری استفاده می‌کنند که در بیشتر موارد اعداد مرتب و آسانی مثل تاریخ تولد هستند. این اعداد کار دزدان را راحت می‌کند. اما گوشی‌های هوشمند دارای صفحه نمایش لمسی از قفل‌های لمسی برخوردارند که با کشیدن دست به فرم یا شکل خاصی می‌توان قفل گوشی را باز کرد.
البته در این موارد هم باید به نکات امنیتی توجه کرد. گوشی‌های مجهز به نمایشگر لمسی با کشیدن دست روی آنها، آثار دست صفحه باقی می‌ماند، بنابراین پس از هر بار استفاده از گوشی باید صفحه نمایش را پاک کرد تا مشخص نشود که چگونه قفل باز می‌شود. همچنین باید فرمی را انتخاب کرد که خیلی سخت و پیچیده نباشد و فراموش هم نشود.
 از تنظیمات محدودیت سیم‌کارت استفاده کنید
بسیاری از افراد گوشی خود را به گونه‌ای تنظیم می‌کنند که در صورت دزدیده شدن، سیم‌کارت قفل شود.
بر این اساس در صورت دزدیده یا گم شدن گوشی، اگر سیم‌کارت جدیدی روی گوشی قرار گیرد جزییات سیم‌کارت جاسازی شده روی گوشی به شکل پیامک برای شماره‌های از قبل تعیین شده ارسال می‌شود.
 گوشی خود را بیمه کنید
اگرچه روش‌های بسیاری برای تضمین امنیت گوشی‌های موبایل ارایه شده، اما گاهی اتفاق می‌افتد که گوشی یا شکسته شده و آسیب جدی می‌بیند و دیگر قابل استفاده نیست.
به این ترتیب بهترین روش برای امنیت گوشی بیمه کردن آن توسط اپراتورهایی است که اقدام به فروش گوشی‌های موبایل می‌کنند.
بسیاری از شرکت‌ها با تخصیص هزینه اضافی گوشی‌های موبایل را بیمه می‌کنند بنابراین در صورت هرگونه خسارتی که به گوشی وارد شود، چه آب‌خوردگی، شکستگی یا دزدیده شدن دستگاه، شرکت بیمه‌کننده همه خسارت وارد شده را می‌پردازد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :