آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 218119
تاریخ انتشار : 7 شهریور 1396 11:20
تعداد بازدید : 1213

نخستین آزمایش کوانتوم فوتون در کشور انجام می شود

یک روز پس از آنکه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد از توسعه فناوری کوانتومی در کشور حمایت می کند، اعلام شد نخستین آزمایش کوانتوم فوتون در جهان اسلام در ایران انجام می شود.

فناوران - رییس سازمان انرژی اتمی در حاشیه برگزاری نخستین همایش ملی فناوری کوانتومی گفت: ما درصدد هستیم اولین آزمایش کوانتوم فوتون را انجام دهیم که می تواند مهم ترین گام برای ورود به این تکنولوژی باشد.
علی اکبر صالحی افزود: ما یک سال است که روی موضوع فناوری کوانتومی فعالیت می کنیم که حتی در این باره برای ایجاد مقطع فناوری کوانتوم در دانشگاه ها با وزارت علوم صحبت هایی داشته ایم.
وی افزود: بدین واسطه دانشجویان می توانند در حوزه فناوری کوانتوم تربیت شوند، زیرا این رشته با رشته های مختلفی همچون ارتباطات، محیط زیست، زیست شناسی و ... ارتباط دارد.
رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: امیدوار هستیم که دولت و رییس جمهور حمایت هایی در این زمینه داشته باشند، زیرا مقام معظم رهبری روی موضوع تمدن اسلامی تاکید دارند که وارد شدن به چنین موضوعاتی می تواند ما را به پیشرفت هایی برساند.
وی ادامه داد: دوستان ما در سازمان انرژی اتمی قول دادند که در ماه های آینده شاهد اولین آزمایش درهم تنیدگی فوتون باشیم که اگر این آزمایش با موفقیت انجام شود، برای نخستین بار است که این اتفاق در جهان اسلام و غرب آسیا روی می دهد.
صالحی ادامه داد: اولین آزمایش کوانتوم فوتون می تواند مهم ترین گام برای ورود به این تکنولوژی باشد.
به گفته وی، در حال حاضر بسیاری از مقدمات برای انجام این آزمایش فراهم شده و تجهیزاتی نیز در نظر گرفته شده است.
رییس سازمان انرژی اتمی گفت: امیدواریم در آینده ای نزدیک این آزمایش انجام شود.
وی افزود: قرار شد ایران از باشگاه «یورو اتم» که در این حوزه نیز مشغول است، استفاده کند و صحبت هایی شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :