آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217402
تاریخ انتشار : 26 مرداد 1396 1:23
تعداد بازدید : 1752

با ابلاغ قانون «هوای پاک» از سوی رییس جمهوری

پایش امـواج مضر به وزارت ارتباطات سپرده شد

با ابلاغ قانون «هوای پاک» وزارت ارتباطات موظف به جلوگیری از انتشار خارج از حدود تعیین شده کلیه امواج رادیویی، الکترومغناطیسی، پرتوهای یون ساز و غیر یون ساز شد.


فناوران - حسن روحانی رییس جمهور کشورمان در نخستین روزهای فعالیتش به عنوان رییس دولت دوازدهم، قانون هوای پاک را به سازمان محیط زیست ابلاغ کرد. در این قانون، انتشار خارج از حدود تعیین شده امواج رادیویی را نیز مشمول آلودگی دانسته و برای آن ضوابطی تعیین شده است. 
تکالیف وزارت ارتباطات
براساس ماده 30 این قانون، سازمان محیط زیست مکلف است با همکاری سازمان انرژی اتمی ایران و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره جلوگیری از انتشار خارج از حدود تعیین شده کلیه امواج رادیویی، الکترومغناطیسی، پرتوهای یون ساز و غیریون ساز اقدام و به منظور حصول اطمینان از عدم افزایش میزان و شدت امواج و پرتوهای یون ساز و غیریون ساز از حدود تعیین شده در هوای آزاد، شبکه پایش مربوطه را راه اندازی کند. همچنین اشخاص حقیقی و حقوقی که حدود تعیین شده انتشار امواج و پرتوهای موضوع این ماده را رعایت نکنند، برای اولین بار به جزای نقدی درجه 5 موضوع ماده 19 قانون مجازات اسلامی محکوم و در صورت تکرار علاوه بر حداکثر جزای نقدی، به ضبط اموال و تجهیزات مرتبط نیز محکوم می شوند. براساس تبصره این قانون حدود تعیین شده انتشار امواج و پرتوهای موضوع این ماده توسط سازمان انرژی اتمی ایران و با همکاری مشترک سازمان، وزارتخانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان ملی استاندارد ایران با رعایت ماده 22 قانون حفاظت در برابر اشعه مصوب 1368 در مدت شش ماه از تاریخ ابلاغ این قانون تدوین می شود و به تصویب هیات وزیران می رسد.
 توجه به خودروهای الکتریکی
همچنین براساس ماده 9 این قانون وزارت کشور موظف است با همکاری وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی (گمرک جمهوری اسلامی ایران)، زمینه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهری با اولویت شهرهای بالای دویست هزار نفر جمعیت را ظرف مدت 5 سال از محل منابع  درآمدی ماده 6 این قانون، از طریق کمک بلاعوض، یارانه، تسهیلات یا صفر کردن سود بازرگانی واردات خودروهای برقی-بنزینی (هیبریدی) و خودروهای الکتریکی و موتورسیکلت برقی به انجام برساند. براساس تبصره این ماده خودروهای برقی-بنزینی، موتورسیکلت و خوروهای الکتریکی تولید داخل از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند. 
 پایش آنلاین آلودگی
براساس تبصره 3 ماده 11 واحدها و پروژه های بزرگ و متوسط در حال فعالیت یا جدید که برحسب قوانین و مقررات مشمول ارزیابی زیست محیطی هستند، موظف به نصب و راه اندازی سامانه های پایش آنلاین و ارسال اطلاعات روزآمد به مرکز پایش سازمان هستند. صدور و تمدید پروانه های بهره برداری آنها، منوط به اجرای این تبصره است. همچنین براساس ماده 26 وزارت راه و شهرسازی (سازمان هواشناسی کشور) با همکاری سازمان محیط زیست مکلف است حداکثر ظرف مدت دو سال پس از ابلاغ این قانون، شبکه ملی هشدار و پیش آگاهی رخدادهای سیل، طوفان و گرد و غبار را تکمیل کند.
 ضمانت اجرایی
براساس ماده 31 قانون هوای پاک، نیروی انتظامی و یگان حفاظت محیط زیست مکلفند به عنوان ضابط دادگستری، در موارد وقوع جرم مشهود مذکور در این قانون راسا یا در صورت اعلام سازمان یا با اطلاع از وقوع جرایم غیرمشهود مندرج در این قانون با نظر دادستان شهرستان ذی ربط اقدامات لازم را در چارچوب قوانین و مقررات با واحدهای آلوده کننده یا اشخاص حقیقی یا حقوقی مربوط به عمل آورند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :