آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217193
تاریخ انتشار : 23 مرداد 1396 10:38
تعداد بازدید : 1128

جزییات پیشرفت پروژه منتشر شد

فاصله زیاد جویشگر بومی با تجاری سازی

بررسی پیشرفت پروژه «جویشگر بومی» که در دولت یازدهم با تعریف جدیدی کلید خورد، نشان می دهد که این طرح در حرکت است اما در برخی موارد، پیشرفت زیرپروژه های آن چشمگیر نیست.

مهر - جویشگر یا موتور جست وجوی بومی یکی از پروژه های تعریف شده از سوی وزارت ارتباطات در دولت یازدهم است که به دلیل اهمیت آن در افزایش تولید محتوای فارسی در وب، در پروژه های اقتصاد مقاومتی نیز تعریف شد. هم اکنون با اتمام دولت یازدهم بررسی ها نشان می دهد که پازل های مختلف این موتور بومی هیچکدام به ۱۰۰ درصد تحقق نرسیده اند اما برخی از آنها تا ۹۰ درصد پیشرفت داشته اند.
این پروژه که ابتدا در پژوهشکده فناوری اطلاعات مرکز تحقیقات مخابرات کلید خورد، با اعتبار اولیه بالغ بر ۱۷۰ میلیارد تومان، قرار بود جایگزین بومی برای موتورهای جست وجوی خارجی پرطرفدار در کشور ازجمله گوگل باشد و با به کارگیری توان بخش خصوصی و پژوهشگران، از نظر اقتصادی برای کشور ارزش آفرینی کند؛ اما بررسی ها نشان می دهد که به رغم پیشرفت کار، تا تجاری سازی و ورود آن به بازار مصرف کاربران ایرانی، فاصله بسیار است.
در این زمینه از سال اول شکل گیری دولت یازدهم، به دستور وزیر ارتباطات و با هدف عملیاتی سازی یکی از اصلی ترین اجزای شبکه ملی اطلاعات، شورای راهبری جویشگر بومی متشکل از نمایندگان پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان فناوری اطلاعات ایران، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و نمایندگان بخش خصوصی تشکیل و آغاز به کار کرد.
در این پروژه مقرر شد تا با فرهنگسازی و ایجاد زیرساخت های کیفی، کاربران ایرانی از خدمات جست وجوی متنی، تصویری و همچنین موتور جست وجوی نقشه و ترجمه ماشینی از موتورهای جستو جوی بومی استفاده کنند.
هم اکنون در انتهای فعالیت دولت یازدهم، بررسی عملکرد و پیشرفت کار این پروژه ملی، حاکی از آن است که این طرح در گام نخست، به صورت ۱۰۰ درصد اجرایی و عملیاتی نشده است.
براساس آماری که از سوی شورای راهبری طرح جویشگر بومی منتشر شده، این طرح در ۳ گام شامل مدیریت طرح، گام نخست و گام دوم تعریف شده که در گام مدیریت طرح ۶۱ درصد پیشرفت، در گام نخست ۵۵ درصد و در گام دوم ۱۰ درصد پیشرفت حاصل شده است.
با توجه به فرآیندهای انجام شده از ابتدا تاکنون، بالغ بر ۵۵ جلسه در شورای راهبری این طرح برگزار شده و تصویب طرح، تصویب برنامه عملیاتی در کارگروه فنی، تصویب پروژه های اولویت دار و تهیه شناسنامه های کلان پروژه ها، ازجمله خروجی های اولیه این شورا بوده است.
بررسی نحوه اجرای پروژه های مرتبط با جویشگر بومی بر مبنای برون سپاری و درون سپاری نیز از تعریف ۱۳ زیرپروژه برای دستیابی به هدف نهایی «موتورجست وجوی بومی» قابل رقابت با سرویس های خارجی حکایت دارد.
براین اساس نتایج به دست آمده نشان می دهد که بیشترین پیشرفت زیرپروژه های موتور جویشگر بومی مربوط به سرویس جست وجوی کتاب و مستندات علمی است که به جهاد دانشگاهی برون سپاری شده بود. این پروژه ۹۸ درصد رشد داشته است. در همین حال این پروژه ازطریق دانشگاه امیرکبیر نیز با ۴۰ درصد پیشرفت در حال انجام است.  
از دیگر زیرپروژه های جویشگر بومی با ۹۵ درصد رشد می توان به سامانه تحلیل و جستجوی خبر اشاره کرد و بازاریابی مبتنی بر جویشگر نیز از دیگر زیرپروژه های این طرح ملی است که با پیشرفت ۹۰ درصدی همراه است.
بررسی ها نشان می دهد که سرویس ابزارهای پردازش زبان فارسی که توسط دانشگاه تهران در حال انجام است، 9/82 درصد و این سرویس که توسط دانشگاه خواجه نصیر نیز پیگیری می شود، ۷۱ درصد پیشرفت را نشان می دهد. در همین حال، توسعه زیرساختی برای خدمات مکان محور در قالب دو مدل برون سپاری دیده شده که با پیشرفت ۸۰ درصدی و ۵۲ درصدی همراه است.
در پروژه ملی جویشگر، خدماتی چون گراف دانش زبان فارسی (3/75 درصد پیشرفت)، بانک درختی (۷۵ درصد پیشرفت)، دانشنامه آزاد (۷۰ درصد پیشرفت)، توسعه وردنت زبان فارسی (۶۷ درصد پیشرفت) و جویشگر تصویری مبتنی بر برچسب (۵۵ درصد پیشرفت) دیده می شوند.
از سوی دیگر، پروژه هایی مانند سامانه ترجمه ماشینی دوسویه (انگلیسی – فارسی) حدود ۳۳ درصد پیشرفت داشته و توسعه آزمایشگاه ارزیابی خدمات وب نیز پیشرفت ۳۰ درصدی را نشان می دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :