آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217192
تاریخ انتشار : 23 مرداد 1396 10:37
تعداد بازدید : 602

جریمه‌های سنگین در انتظار متخلفان است

اجرای ناگهانی طرح مبارزه با قاچاق در بازار کامپیوتر

اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران که طرح گارانتی با اصالت را از سال گذشته در دستور کار داشته، از ابتدای همین هفته با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، طرح جمع آوری کالاهای مرجوعی و قاچاق را به طور ناگهانی به مرحله اجرا درآورده است.

فناوران- در ماه های گذشته اخباری درباره رشد عرضه کالاهای مرجوعی به عنوان کالاهای بدون مشکل و همچنین عرضه کالاهای کارکرده و پشت ویترینی به عنوان کالای آکبند منتشر شد که همان زمان از سوی فعالان بازار کامپیوتر تکذیب شد. 
فعالان صنف آی تی می گفتند که با وجود کالاهایی که روی دست شان مانده، چطور ممکن است آنها کالاهای کارکرده را به عنوان اکبند به فروش برسانند. گروهی هم اعلام کردند که در بازار بدون مشتری، حتی کالای کارکرده یا مرجوعی خریداری ندارد.
با وجود تمام این تکذیب ها، اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران مدارکی به دست آورده که گویای رشد فروش کالاهای قاچاق، مرجوعی و تعمیری به عنوان کالای باگارانتی است، به همین دلیل هم از ابتدای هفته جاری اخباری درباره ورود سرزده ماموران ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منتشر شد که این موضوع اعتراض فعالان بازار کامپیوتر را در پی داشت.
بر اساس اطلاعات به دست آمده، از روز شنبه ماموران این ستاد برای یافتن کالاهای قاچاق، مرجوعی و کارکرده که به عنوان کالای اوریجینال و با گارانتی در بازار به فروش می رسند، وارد بازار شده و به گفته رییس اتحادیه صنف فناورن رایانه در روز نخست اجرای این طرح تعداد زیادی از این گونه کالاها را از بازار کشف و توقیف کرده اند.
سید مهدی میرمهدی در این رابطه گفت: در ماه های اخیر برخی از عرضه کنندگان و فروشندگان کالاهای کامپیوتری با سوءاستفاده از رکود بازار اقدام به فروش کالاهای غیراصل، دست دوم آکبند شده یا واردات غیرقانونی (قاچاق) کرده اند و این کالاها را با انعقاد قرارداد با برخی از شرکت ها که دارای گارانتی معتبر هستند، به بازار عرضه کرده اند.
به گفته وی، در این موارد شکایات بسیار زیادی به اتحادیه ارسال شده است و به همین دلیل اتحادیه، این بار لاز شهریور ماه با تمام توان و با کمک گرفتن از نیروهای انتظامی، پلیس آگاهی ، تعزیرات ، ستاد مبارزه با کالای قاچاق و ارز وارد عمل شده و بدون دادن اخطار، فقط کالا را توقیف می کند و به سازمان اموال تملیکی تحویل  
می دهد.
میرمهدی افزود: متاسفانه با وارد کردن کالاهای بی کیفیت و دست دوم، درست کردن برچسب کالای اوریجینال و بازسازی دستگاه و آکبند جلوه دادن آن حق و حقوق مصرف کننده پایمال می شود.
وی با اعلام ورود سرزده ماموران ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به بازار گفت: قرار بر این بود که طرح از ابتدای شهریور ماه اجرا شود؛ ولی به دلیل شکایات بسیاری که در این زمینه به اتحادیه ارایه شد، تصمیم گرفتیم به صورت سرزده به بازارها مراجعه و کالاها را بررسی کنیم که در نتیجه در تنها یک روز بخش بزرگی از این کالاها را که ازطریق یک شخص به بازار عرضه می شد، شناسایی کردیم.
جریمه سنگین برای متخلفان
میرمهدی گفت: با توجه به این موضوع که اعضای اتحادیه صنف فناوران رایانه در تعهدنامه خود که به اتحادیه تحویل داده اند، این نکته را قبول کرده اند که موظف به رعایت حقوق مصرف کننده و اجرای قانون نظام صنفی هستند و همچنین وظیفه اتحادیه و نهادهای دیگر هم در قانون مشخص شده است، با متخلفان برخوردی جدی می شود.
به گفته وی، از زمان شروع این طرح که به صورت مداوم اجرا خواهد شد، اتحادیه هیچ عذر و بهانه ای را از جمله امانی و پشت ویترینی بودن کالا، نمی پذیرد و برای متخلفان جریمه های سنگینی در نظر گرفته است.
به گفته رییس اتحادیه فناوران رایانه، تمام اموال افراد تخلف توقیف و علاوه بر این، جریمه ای معدل 4 برابر ارزش کالاهای شخص متخلف برای وی درنظر گرفته می شود.
کارشناسان در این باره می گویند: دیگر زمان اجرای طرح های موازی و هزینه و زمان بر به سرآمده و به نظر می رسد با توجه به شرایط بازار بهتر باشد تصمیمی جدی و اساسی برای رفع مشکلات بازار اتخاذ شود.
به گفته آنها کاهش تعرفه وارداتی و تسهیل امر واردات برای نجات بازار از رکود همچنان راه حل اصلی و کارآمد به نظر می رسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :