آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217150
تاریخ انتشار : 22 مرداد 1396 12:10
تعداد بازدید : 1449

باتری های کاشتنی در بدن

دانشمندان باتری باریکی تولید کرده اند که علاوه بر استفاده از آن در کاشت های پزشکی، می توان در درمان سرطان نیز از آن بهره برد.

آنا- دانشمندان باتری باریک و قابل انعطافی تولید کرده اند که مواد شیمیایی خطرناک را نابود می کند و آنها را با مایعات سازگار از نظر بیولوژی جایگزین می کند.
این باتری های خم شونده از مایعات سدیمی که نوعی محلول نمکی و متشکل از سایر کشت های سلولی هستند، استفاده می کنند. این ابداع چگونگی تامین انرژی وسایل پوشیدنی و حتی کاشت های پزشکی را تغییر می دهد.
باتری های معمول مانند باتری های لیتیومی که در ایمپلنت های پزشکی استفاده می شوند، به طور کلی، به شکل سخت تولید می شوند. بیشتر باتری های قابل انعطاف بر پایه الکترولیت های اورگانیک قابل اشتعال و خورنده تشکیل می شوند که خطرات ایمنی و سازگاری ضعیف به لحاظ زیستی را برای کاربرد در دستگاه های پوشیدنی متحمل می شوند. تقاضا برای داشتن دستگاه های قابل کاشت پوشیدنی مانند دستبند، حسگرهای پوشیدنی و قرص های الکترونیکی باعث شده است تا دانشمندان بتوانند با تلاش های بیشتری نیروی باتری های مینیاتوری را تامین کنند.
نشت مواد اسیدی داخل باتری ها ازجمله معضلات استفاده از باتری های قدیمی استفاده شده در تجهیزات الکترونیکی است. باتری های مینیاتوری از این قبیل مواد شیمیایی مورد نیاز در تقویت مهم ساختاری برای اطمینان از نشت نکردن مواد داخل باتری استفاده می کنند. این گروه تحقیقاتی، از مواد شیمیایی خورنده به جای مایعات سدیمی بهره مند شدند که کاملا سازگار با محیط زیست هستند. آنها به عنوان یک راه حل، از محلول نمکی نرمال و یک محیط کشت سلولی دیگر حاوی اسیدهای آمینه، مواد قندی و ویتامین ها استفاده کردند. این مایع، نقش سلول های اطراف مایع را در بدن انسان ایفا می کند.
این مایعات خطری برای اندام های داخلی بدن به دنبال ندارند و خطر نشت الکترولیت ها را به حداقل می رساند. محققان دو نوع از این باتری تولید کردند؛ در نوع اول، از غشاهای نازک مواد الکترودی استفاده می شود که به شبکه ای ساخته شده از نوارهای فولادی می چسبد و کمربند دوبعدی صافی را ایجاد می کند. محققان در نوع دوم، از فیبر نانولوله کربنی بافته شده اصلی با مواد الکترود نانوذرات جاسازی شده استفاده کردند. هر دو نوع این باتری ها کار باتری های لیتیومی در وسایل الکترونیکی پوشیدنی را مانند شارژی که نگه می دارند و بازده خروجی انرژی، انجام می دادند. این دو مورد، از مهم ترین فاکتورهای تعیین کننده یک باتری موفق است.
محققان هنگام آزمایش متوجه شدند که نانولوله های کربنی تبدیل اکسیژن حل شده به یون های هیدروکسید را تسریع می کردند. این فرآیندی بود که اثربخشی باتری را نابود می کرد. از این روش می توان به عنوان راهکاری برای درمان سرطان استفاده کرد به طوری که محققان این الکترودهای فیبری را به منظور مصرف اکسیژن مورد نیاز داخل بدن انسان به ویژه نقاطی که برای تزریق دارو دشوار هستند، جاسازی می کنند.
فرآیند اکسید شدن ممکن است سلول های سرطانی یا باکتری های بیماری زا را از بین ببرد، بنابراین این سلول ها نسبت به تغییرات ایجاد شده در PH محیط زنده حساس هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :