آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217121
تاریخ انتشار : 22 مرداد 1396 11:3
تعداد بازدید : 1026

سامانه ثبت قراردادهای کار دو هفته دیگر کلیک می خورد

معاون وزیر کار در امور روابط کار اعلام کرد: سامانه های «ثبت قراردادهای کار» و «ثبت دادخواست» از دو هفته آینده آغاز به کار می کند.

مهر - احمد مشیریان درباره زمان آغاز به کار سامانه جامع روابط کار که اخیرا رونمایی شد، گفت: در راستای راه اندازی سامانه جامع روابط کار به زودی طی حدود دو هفته آینده دو سامانه «ثبت قراردادهای کار» و «ثبت دادخواست ها» در یک یا دو استان به صورت آزمایشی فعالیت خود را آغاز می کنند و پس از شناسایی نقاط ضعف در سراسر کشور اجرایی می شود.
معاون وزیر کار در پاسخ به این سوال که چرا مدت زمانی برای قراردادهای موقت کار تعیین نشده است، گفت: بر اساس تبصره ۲ ماده ۷ قانون کار که کارهایی با ماهیت مستمر تعریف شده، بخشنامه ای از طرف اداره کل روابط کار وزارت کار صادر شده که در آن اعلام شده بود در صورتی که قرارداد کار به صورت صریح و ضمنی تجدید شود، دائم تلقی می شود اما این بخشنامه ازطرف دیوان عدالت اداری نقض 
شد.
وی با بیان اینکه تعیین مدت زمان برای قراردادهای موقت تابع مقررات و آیین نامه است، افزود: به همین دلیل در نظر داریم در مرحله اول با تعیین حداکثر مدت موقت برای کارهای با «ماهیت غیرمستمر» ساماندهی قراردادهای کار را کلید بزنیم.
به گزارش خبرنگار مهر، هفته گذشته سامانه جامع روابط کار با حضور وزیر کار رونمایی شد. ذیل سامانه جامع روابط کار بیش از ۳۰ نرم افزار و سامانه طراحی شده که یکی از این نرم افزارها مربوط به ثبت قراردادهای کار و ثبت دادخواست هاست. با رونمایی از سامانه ثبت قراردادهای کار در آینده نزدیک تمام کارفرمایان موظف به ثبت قراردادهای منعقده خود با نیروی کار در این سامانه خواهند بود. مهم ترین مزیت سامانه ثبت قراردادها، تفکیک نوع قراردادها اعم از دائم و موقت از یکدیگر است که امکان شناسایی و ساماندهی قراردادهای کار را به وزارت کار می دهد. در عین حال با رونمایی از سامانه ثبت دادخواست، امکان ثبت هر گونه شکایت و دادخواست از سوی کارگران بدون مراجعه حضوری به مراجع حل اختلاف فراهم می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :