آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217118
تاریخ انتشار : 22 مرداد 1396 10:58
تعداد بازدید : 1176

HP ابرکامپیوتر به فضا می فرستد

تا زمانی که کامپیوترتان کار می کند، مهم نیست که شما کجای این کره خاکی زندگی می کنید. درواقع تا زمانی که کامپیوتر شما به برق دسترسی داشته باشد و به اینترنت وصل شود، شما در دهکده جهانی ساکن هستید و به همه جهان می توانید دسترسی داشته باشید. اما تصور کنید که قرار است کامپیوتری در فضا با آن شرایط بدون آب و برق کار کند. کامپیوترهای ایستگاه فضایی بین المللی باید به اینترنت ضعیف و کم سرعتی که از سطح زمین مخابره می شود که معمولا اینترنت ماهواره ای است، متصل شوند و داده های خود را از آن طریق به زمین ارسال کنند. حال ناسا و شرکت هیولت پاکارد ابرکامپیوتری با توانایی پردازشگری حدود یک ترافلاپ را به فضا می فرستند تا تمام آنچه را که تصور کرده ایم، نابود کند.

Mashable- این قدرتمندترین کامپیوتری خواهد بود که تاکنون در ایستگاه فضایی بین المللی مستقر شده است و البته به اولین ابرکامپیوتری که به خارج از جو زمین می رود. این طرحی است که می تواند امکان ساخت سازه های عظیم را در سفرهای طولانی فراتر از ماه، احتمالا مریخ بررسی کند. یک سفر مشابه، با توجه به وضعیت سیاره سرخ در مدار بیضوی خود، چیزی بین شش تا هشت ماه به طول می انجامد. با گذشت زمان، خدمه ماموریت مریخ با تاخیر ارتباطی طولانی تری با زمین مواجه می شوند و در نهایت ارتباط با زمین با تاخیر نیم ساعته انجام می شود.
شاید زمان زیادی به نظر نرسد، اما واقعیت این است که برخی تصمیمات مهم و بروز سوانح فضایی نیاز به تصمیم گیری لحظه ای دارند. به عنوان مثال، تعمیرات دوره ای، خرابی سیستم های حیاتی فضاپیما و نشت اکسیژن برخی از سوانحی هستند که ممکن است در فضا برای فضانوردان ماموریت آینده مریخ اتفاق بیفتد. کامپیوترهای قدرتمند، احتمالا با نوعی هوش مصنوعی قادر خواهند بود، پردازش های خود را به نحو موثرتری انجام دهند.
ترافلاپ نشان دهنده توانایی یک پردازشگر برای محاسبه یک تریلیون عملیات floating point در هر ثانیه است. ناسا قصد ندارد این کامپیوتر را با محافظ های رادیواکتیو بپوشاند، بلکه می خواهد قابلیت های چنین کامپیوتری را در فضا بسنجد. به این ترتیب، ناسا در طول یک سال اقامت این ابرکامپیوتر در ایستگاه فضایی بین المللی، باید انواع آزمایش های بنچمارک را انجام دهد و عملکرد آن را بررسی کند. یک ابرکامپیوتر مشابه دیگر را در زمین آزمایش می کند تا با مقایسه این دو ابرکامپیوتر، دانشمندان تصویر دقیقی از عملکرد ابرکامپیوترها در شرایط بدون گرانش در اختیار داشته باشند. مارک فرناندز، مهندس ارشد شرکت هیولت پاکارد، گفت: این دستگاه، یک ابرکامپیوتر چندمنظوره و مبتنی بر لینوکس است. عملکرد این نمونه شبیه تمام 500 ابرکامپیوتر برتر است. به این ترتیب، دانشمندان قادر خواهند بود بر تحقیقات خود تمرکز کنند و از اتصال اینترنت ضعیف ایستگاه فضایی بین المللی بی نیاز شوند.
HP برای این کامپیوتر، یک سیستم نرم افزاری مخصوص طراحی کرده است که به صورت خودکار خود را با اختلالات کامپیوتری وفق می دهد و عملکرد کامپیوتر را با شرایط محیطی سازگار می کند. به همین دلیل، به مقاوم سازی کامل نیازی ندارد. این کامپیوتر همچنین تنها برای یک سال استفاده طراحی شده است و پس از آن به راحتی امکان تعویض آن با یک مدل جدیدتر و بهبودیافته تر وجود دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :