آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217116
تاریخ انتشار : 22 مرداد 1396 10:57
تعداد بازدید : 672

۳۳۳ میلیون کارت بانکی فاقد تراکنش در کشور

براساس آخرین آمار بانک مرکزی در مجموع ۴۱۲ میلیون و ۶۵۱ هزار و ۱۶۱ کارت ازطریق بانک ها صادر شده که در نتیجه سهم هر ایرانی بیش از پنج کارت است.

بانک مرکزی - براساس آمار بانک مرکزی تا پایان فروردین ماه سال جاری بانک ها ۲۷۱ میلیون و ۳۳۳ هزار و ۹۲۱ کارت برداشت، یک میلیون و ۴۷۰ هزار و ۹۶ کارت اعتباری و ۱۳۹ میلیون و ۸۴۷ هزار و ۱۴۴ کارت خرید/هدیه صادر کرده اند، بنابراین در مجموع ۴۱۲ میلیون و ۶۵۱ هزار و ۱۶۱ کارت در کشور صادر و توزیع شده است. 
بر این اساس اگر تعداد کارت های صادر شده را بر ۷۹ میلیون جمعیت کشور تقسیم کنیم، سهم هر ایرانی حدود 22 /5 کارت می شود، یعنی به طور میانگین بیش از پنج کارت بانکی به نام هر ایرانی ثبت شده است.
همچنین براساس آمار شاپرک در خرداد ماه ۱۳۹۶، تعداد کارت های بانکی تراکنش دار در سوییچ شاپرک مجموعا ۷۹ میلیون و ۶۸۳ هزار و ۹۱ عدد بوده است که بیشترین تعداد آن با حدود ۷۵ میلیون عدد و سهم تعدادی ۹۴/۳۵ درصدی مربوط به کارت برداشت و کمترین تعداد آن با حدود ۱۰۳ هزار عدد و سهم 13/0 درصدی مربوط به کارت اعتباری بوده است. تعداد کارت های بانکی تراکنش دار در خرداد ماه ۹۶ نسبت به اردیبهشت ماه رشد نرخ رشد معادل 23/0درصدی داشته و نرخ رشد در کارت های هدیه و بن کارت منفی و در دو دسته دیگر از کارت ها مثبت بوده است. 
طبق جدول منتشره از سوی بانک مرکزی در این ماه نسبت به ماه گذشته، کارت های هدیه و بن کارت رشد منفی تعدادی معادل منفی 54/19درصدی، کارت های برداشت رشد تعدادی معادل 66/1درصدی و کارت های اعتباری رشد تعدادی معادل 64/24 درصدی را تجربه کرده اند. همچنین با این فرض که تعداد کارت های بانکی صادره از فروردین ماه تا خردادماه تفاوت محسوسی نداشته باشد، با مقایسه این دو آمار متوجه می شویم که حدود ۳۳۳ میلیون کارت در خردادماه سال ۹۶ هیچگونه تراکنشی نداشته اند و سرانه کارت های بانکی تراکنش دار به ازای هر فرد حدود یک کارت است.
این آمار نشان می دهد که تعداد کارت های بانکی به طور نسبی در کشور بالاست و حدود ۸۰ درصد کارت های بانکی طی یک ماه هیچگونه تراکنشی نداشته اند؛ بلکه به طور طبیعی ضرورتی برای این میزان تنوع و تعداد کارت های بانکی وجود ندارد و باید کارت های بانکی مختلف در شبکه بانکی کشور در قالب یک کارت تجمیع شوند که البته انجام این مهم مشروط به تقویت زیرساخت هاست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :