آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217110
تاریخ انتشار : 22 مرداد 1396 10:27
تعداد بازدید : 1201

وزیر جوان، فرصت یا تهدید!

از سال 1369 که به عنوان یک جوان علاقه مند وارد صنف فناوری اطلاعات شدم تاکنون، این حجم از توجه به انتخاب یک وزیر بی سابقه بوده است.

فرهاد کرم زاده
مدیر پروژه های خاص شرکت شاتل

 در تمام این مدت، شیوه انتخاب وزرا یک فرآیند کاملا سنتی بود که بیشترین امتیاز به افراد با سابقه انقلابی، همسو با ریس جمهور (به عبارتی گوش به فرمان) و دارای سوابق مبارزاتی پیش از انقلاب داده 
می شد. 
گروهی هم بودند که به واسطه همین ارزیابی ها به صورت دوره ای برای این پست نامزد بودند و به شیوه بازی های دوران کودکی ما بازی برنده به جا را انجام می دادند. اما نامزد کردن یه جوان از دهه 60 از سوی رییس جمهور برای تصدی پست وزارت، که سابقه مبارزاتی پیش از انقلاب ندارد، اتفاق تازه ای است.
 این انتخاب بی گمان می تواند ضعف هایی را به همراه داشته باشد. اما در این یادداشت تلاش خواهم کرد که بیشتر به فرصت ها و نقاط قوت این انتخاب بپردازم.
1- جوانی : شور و نشاط، انگیزه و انرژی، مهم ترین تمایز کاندیدای جوان وزارتخانه است. برای من که جلسات متعددی را طی این سالها در همه سطوح حضور داشته ام این نکته بسیار حایز اهمیت است که بالاترین مقام وزارتخانه پر حوصله و سرشار از انرژی و همانند فرماندهی جنگی در خط مقدم باشد. اگر منصف باشیم، آذری جهرمی در همه جلسات پر انرژی و پر تلاش تر از همه مدعوین، نه تنها جلسات را به خوبی هدایت می کرد بلکه با انرژی مضاعف موجب شور و نشاط و حرکت در مسیر جلسات می شد .
2- به روز بودن: آشنایی به دغدغه های کاری صنف، آگاهی به شرایط، اشراف به تحولات بین المللی و همگام بودن با فناوری روز برای مدیری در این سطح، کاربردی ترین ابزار خواهد بود. به شهادت فعالان موافق و مخالف، محمدجواد آذری جهرمی دارای این امتیاز است.
3- همراهی با صنف: دور بودن از صنف و فعالان صنعت، نداشتن تعامل مناسب و نشستن در اتاق های در بسته بزرگ ترین ضعف اکثر وزرا در سه دهه گذشته بوده و این شکاف در برخی دوره ها باعث عقب ماندگی شدید کشور در این حوزه شده است. ارتباط نزدیک با فعالان صنف، جلسات متعدد و کاربردی و حضور چشمگیر در رخدادهای فناوری اطلاعات از دیگر امتیازهای کاندیدای جوان پست وزارت ارتباطات محسوب می شود.
4- داشتن ایده های نو: از جمله نیروهای پیش برنده یک مدیر اجرایی در سطوح عالی، داشتن ایده های نو، به روز و تاثیر گذار است. مدیر جوان زیرساخت ثابت کرده که از این ابزار مهم بهره مند است و به خوبی از آن استفاده می کند.
5- تاثیر گذاری: داشتن جاذبه انفرادی یا همان کاریزما که موجب تاثیرگذاری در اجتماع باشد، برگ برنده دیگری است در کارنامه وزیر پیشنهادی.
6- صراحت و رک گویی: صراحت کلام، سخت گیری در اجرای امور و کنار گذاشتن تعارفات در جلسات برای خوش آمد حاضرین را به امتیازات وی اصافه 
کنید.
7- شجاعت: اگر مدیری در سطح وزارت، همه امتیازهای گفته شده را دارا باشد؛ اما شجاعت اجرای ایده ها و  انتخاب های خود را نداشته باشد؛ تمامی این امتیازها به کارش نخواهد آمد و پیشرفتی نیز حاصل نخواهد شد. در این خصوص نیز به گواهی فعالان و همکاران صنفی، آذری جهرمی جسارت کافی برای هدایت و سکانداری این وزارتخانه کلیدی را دارد.
البته انقلابی و خانواده شهید و ... نکاتی مثبت در پرونده وزیر پیشنهادی است که نیازی به توضیح و بسط ندارد؛ چه آن که خود او هم در این سالها از این امتیازها برای پیشرفت بهره نبرده است، بلکه به توان، هوش ذاتی و دانش و تجربه خود اتکا کرده 
است. 
این که ضعف ها و کاستی هایی هم وجود دارد، بر کسی پوشیده نیست. اما در این نوشته سعی داشتم که نیمه پر لیوان را مرور کنم که اهمیت بیشتری دارد البته، حمایت از کاندیدای جوان که در صنعت ICT منشا تحول بوده و می تواند آغازگر مسیری تازه در این حوزه باشد.
امیدوارم نمایندگان محترم مجلس نیز با همین رویکرد فارغ از مسایل جناحی، بهترین گزینه این وزارتخانه در حال حاضر را با رای حداکثری انتخاب کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :