آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217108
تاریخ انتشار : 22 مرداد 1396 10:23
تعداد بازدید : 955

بدون نیاز به اخذ مجوز نماد از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

فین تک ها « پرداخت یار» می شوند

کسب وکارهایی که تمایل دارند در حوزه پرداخت کار کنند، می توانند بر اساس چارچوبی که از طرف بانک مرکزی منتشر خواهد شد، به عنوان پرداخت یار فعالیت کنند.

ایبِنا - چهارشنبه هفته گذشته جلسه ای در ساختمان بانک مرکزی در میرداماد به دعوت این مجموعه با موضوع چارچوب فعالیت واسط های پرداخت برگزار شد. انجمن فین تک ایران در گزارشی در این باره اعلام کرد در ابتدای جلسه هم اندیشی دو راهکار پیشنهادی از جانب بانک مرکزی توسط روشن نژاد، معاون شاپرک بیان شد که به صورت کلی در این طرح برای هر یک از پذیرندگان فین تک ها یک ترمینال در شاپرک تعریف خواهد شد و تسویه پول فقط از طریق شاپرک انجام می شود.
تمرکز اصلی دو روش پیشنهاد شده، مربوط به نحوه تسویه و تجمیع پول است. در روش اول برای هر پذیرنده ترمینال اختصاصی در شاپرک تعریف می شود و تراکنش ها مستقیم روی ترمینال همان پذیرنده انجام می شود و تسویه هر روز به واسطه شاپرک در سیکل عادی روی حساب بانکی پذیرنده انجام خواهد شد. در روش دوم برای تمام ترمینال های پذیرندگان حسابی (اسکرو اکانت) در یکی از بانک های کشور تحت مالکیت فین تک باز می شود اما امکان برداشت و تسویه ها فقط توسط شاپرک انجام خواهد شد. درخواست تسویه می تواند با توجه به مدل کاری فین تک و قرارداد او با پذیرنده در بازه های زمانی دلخواه بر مبنای درخواست فین تک به شاپرک ارسال شود، همچنین محدودیتی برای تأخیر در تسویه با پذیرنده در این مدل وجود ندارد.
درباره نگرانی های احراز هویت، پیشنهاد استفاده از KYC بانکی و شماره شبا، همراه با شماره موبایل مطرح شد؛ چراکه هر یک از این موارد به نحو مطلوبی از طریق سیستم بانکی و اپراتورهای تلفن همراه احراز هویت شده است و تأکید شد که استفاده از مدل های غیرکارشناسی و جدید برای هویت سنجی به واسطه شخص ثالث مانند مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با ایرادات جدی روبه رو خواهد شد که نه تنها نگرانی های احراز هویت را برطرف نخواهد کرد؛ بلکه نگرانی های جدیدی مانند خطا در احراز هویت یا به خطر افتادن اطلاعات افراد را منجر خواهد شد.
در موضوع احزار اهلیت پیشنهاد شد با توجه به بازار اصلی تحت پوشش فین تک ها یعنی کسب وکارهای خرد و خانگی و بر اساس تکلیف سیاست های برنامه ششم توسعه به سمت مجوززدایی برویم و فعالیت اقتصادی خرد را برای کاربران و مردم سخت نکنیم. لذا می توان در چارچوب پیش بینی سقف های متفاوتی برای فعالیت کاربران، ریسک را مدیریت کرد و برای مثال در اولین سقف که کمترین ریسک را خواهد داشت، شماره تلفن و شماره شبا برای فعالیت کاربران کافی باشد. همچنین برای فعالیت در سقف های بعدی با توجه به دسترسی های فین تک ها به زیرساخت های هویت سنجی برنامه ریزی شود.
همچنین برای مشتریانی که فین تک ها با آن ها تسویه می کنند، در شاپرک پروفایلی برمبنای کد ملی ایجاد خواهد شد. در این زمینه پیشنهاد شد سقف های فعالیت کاربران با در نظر گرفتن حد بالای میانگین کسب وکارهای خرد به صورت پویا تعریف شود و نسبتی از رقم حد نصاب معاملات خرد که سالانه توسط هیات وزیران تصویب می شود، در نظر گرفته شود. در ادامه تاکید شد که بر اساس برنامه توسعه، مجوز زدایی و جلوگیری از فساد ناشی از مجوز، مجوزی برای فین تک ها ارایه نخواهد شد و کسب وکارهایی که تمایل دارند در حوزه پرداخت کار کنند، می توانند بر اساس چارچوبی که از طرف بانک مرکزی منتشر خواهد شد به عنوان پرداخت یار فعالیت کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :