آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217107
تاریخ انتشار : 22 مرداد 1396 10:21
تعداد بازدید : 1383

وزیر ارتباطات یک روز پس از خروج 890 میلیون دلار سود ام‌تی‌ان از ایران:

موافقت نامه سرمایه گذاری MTN در «ایرانیان نت» به زودی نهایی می شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام تداوم مذاکره با شرکت MTN آفریقای جنوبی برای حضور در اجرای پروژه فیبر خانگی در هشت کلان شهر ایران گفت: موافقت نامه صاحبان سهام به زودی نهایی می شود.

فناوران - شرکت ام تی ان آفریقای جنوبی که پیش تر در شرکت ایرانسل سرمایه گذاری کرده بود، اردیبهشت ماه امسال و پس از ماه ها مذاکره، تفاهم نامه سرمایه گذاری در شرکت ایرانیان نت برای اجرای پروژه فیبر نوری در 8 کلان شهر را امضا کرد.
براساس آن تفاهم نامه ام تی ان مبلغ ۳۰۰ میلیون دلار به صورت مستقیم و ۴۵۰ میلیون دلار دیگر به صورت فاینانس در پروژه های فیبر نوری 8 شهر تهران، کرج، قم، تبریز، اصفهان، اهواز، شیراز و مشهد سرمایه گذاری می کند.
با وجود گذشت سه ماه از امضای آن تفاهم نامه، هنوز خبری از اجرای پروژه نیست. محمود واعظی در این باره روز گذشته گفت: مقدمات حضور شرکت ام تی ان آفریقای جنوبی به عنوان سرمایه گذار خارجی در پروژه فیبرنوری با همکاری شرکت های داخلی در حال انجام و روند کار راضی کننده است.
وزیر ارتباطات ادامه داد: موافقت نامه ای که باید در این باره بین صاحبان سهام امضا شود، در یکی دو هفته آینده جمع بندی و سند نهایی نیز کامل خواهد شد.
واعظی گفت: مقرر شده است شرکت ام تی ان ۷۵۰ میلیون دلار سرمایه گذاری در پروژه فیبرنوری انجام دهد که نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار آن به صورت مستقیم و ۴۵۰ میلیون دلار آن به صورت غیر مستقیم خواهد بود. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پروژه کشیده شدن فیبرنوری به هشت کلان شهر با همکاری سرمایه گذار خارجی را کاری مثبت و ماندگار برای کشور دانست.
اعلام مجدد خبر سرمایه گذاری 750 میلیون دلاری ام تی ان در ایران در حالی روی می دهد که یک روز پیش از آن، خبرگزاری های خارجی از خروج 890 میلیون دلار سود این شرکت از ایران نوشتند.
براساس این گزارش گروه ام تی ان یازده سال پیش به واسطه پروژه اپراتور دوم موبایل، به ایران آمد و با ۴۹ درصد از سهام ایرانسل شریک تجاری شرکت گسترش الکترونیکی ایران شد.
گروه ام تی ان یک شرکت چند ملیتی ارتباطات راه دور است که در سال ۱۹۹۴ تاسیس شد و هم اکنون در ۲۱ کشور محدوده آفریقا و خاورمیانه فعالیت دارد.
سرویس های مخابراتی این اپراتور اکنون در کلاس جهانی ارایه می شود و اساس سرمایه گذاری خود را روی کشورهای در حال توسعه دارد.
ام تی ان علاوه بر ایران در بوتسوانا، کامرون، ایران، ساحل عاج، نیجریه، جمهوری کنگو، رواندا، آفریقای جنوبی، سوازیلند، اوگاندا، زامبیا، افغانستان، قبرس، غنا، گینه بیسائو، جمهوری گینه، لیبریا، سودان، سوریه و یمن نیز فعالیت دارد.
بر اساس این گزارش فیبر نوری داری پهنای باند بسیار بالاتر از کابل های معمولی است، با فیبر نوری می توان داده های تصویر، صوت و داده های دیگر را به راحتی با پهنای باند بالا تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه و بالاتر انتقال داد.
امروزه مخابرات فیبر نوری، به دلیل پهنای باند وسیع تر در مقایسه با کابل های مسی و تاخیر کمتر در مقایسه با مخابرات ماهواره ای از مهم ترین ابزار انتقال اطلاعات محسوب می شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :