آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217105
تاریخ انتشار : 22 مرداد 1396 10:17
تعداد بازدید : 758

معاون حقوقی اتاق اصناف ایران تشریح کرد:

دلایل حذف «باران » از پروژه صندوق مکانیزه فروش

معاون حقوقی اتاق اصناف ایران درباره دلایل تجهیز نشدن اصناف به صندوق مکانیزه فروش گفت: در اجرای طرح تجهیز اصناف به صندوق های مکانیزه فروش، کنتورسازی بی تعهدی کرد.

اتاق ایران - معاون حقوقی اتاق اصناف ایران درباره سیر پرونده تجهیز اصناف به صندوق های فروشگاهی و موضوع شرکت کنتور سازی ایران گفت: در سال ۹۴ شرکت هوشمند سامانه باران با ارایه طرحی خطاب به اتاق اصناف اعلام آمادگی کرد که اصناف سراسر کشور را به صندوق مکانیزه فروشگاهی از محل تولیدات داخلی و با حفظ و ایجاد اشتغال و به صورت رایگان مجهز کند. این طرح، همچون هر طرحی که به اتاق تقدیم شود، در هیات رییسه اتاق مطرح و با موافقت این هیات مقرر شد تا این شرکت در مأموریتی برای اتاق مطابق با آنچه مورد تأیید سازمان امور مالیاتی است، اقدام کند.
حمید هاشمی افزود: در این نامه تصریح شده بود که با توجه به اولویت تجهیز صنوف کشور به صندوق مکانیزه فروش به عنوان یک برنامه حاکمیتی در مصوبات سازمان امور مالیاتی، شرکت باران به عنوان مامور باید بر اساس یک برنامه زمان بندی شده نسبت به تجهیز فوری اصناف اقدام کند.
به گفته او به سادگی و با دقتی عادی از سوی هر شخص متعارف در محتوای این نامه می توان دریافت که ماموریت اعطایی به شرکت مامور، به هیچ وجه نمی تواند و نباید به معنای اجازه اتاق برای انعقاد قرارداد به نام اتاق یا برای اتاق تلقی شود.
هاشمی ادامه داد: در این معنا، ارتباط شرکت باران با شرکت کنتورسازی و انعقاد قرارداد خرید یا فروش صندوق های فروشگاهی، خارج از محدوده ماموریت، در قالب ظرفیت شخصی و ذیل صلاحیت های آن شرکت انجام شده و مبتنی بر روابط دوجانبه این دو شرکت، به عنوان دو شخص خصوصی غیرمرتبط با اتاق بوده است.
معاون حقوقی اتاق اصناف ایران با تایید ارسال نامه استعلام از سوی بورس، متذکر شد: در پاسخ اتاق به صراحت شدید و اکید،  اطلاع کلی اتاق، مبتنی بر گزارش های واصله، از انعقاد قراردادی میان دو شرکت به تاریخ 10 دی ماه 94 و همچنین عدم اطلاع اتاق از محتوای این قرارداد مورد توجه قرار گرفته است. علاوه بر این در پاسخ اتاق توصیه شده است که برای دریافت اطلاعات بیشتر و جزیی تر از این قرارداد، محتوای آن از شرکت باران استعلام شود.
در نظر معاونت حقوقی اتاق اصناف محتوای این پاسخ به اندازه کافی، حتی برای فرد غیرمتخصص نه سازمانی چون بورس که شاید متخصص ترین سازمان در موضوع است، دلالت دارد تا آن را نامه ای توصیه ای به بورس برای بررسی بیشتر تلقی کند. پاسخ استعلام نه تنها ظرفیت ندارد؛ بلکه مؤید انعقاد قرارداد به ظرفیت اتاق و شرکت کنتورسازی یا دخالت اتاق در قرارداد منعقده میان دو شرکت خصوصی باشد که بالعکس تنها کارکرد این نامه توقف و تعلیق فوری پرونده بورسی شرکت کنتورسازی در سازمان بورس است.
هاشمی در ارتباط با لغو ماموریت شرکت باران نیز گفت: به دلایلی که آمد و علاوه بر اینکه از یک سو شرکت باران برنامه ای را ارایه نکرد و از سوی دیگر نتوانست هزار دستگاه برای رونمایی در دهه مبارک فجر ۱۳۹۴ تقدیم اتاق کند، کنار گذاشته و مأموریت این شرکت لغو شد.
او افزود: ظاهراً شرکت کنتورسازی از سال ها قبل درگیر مسایل حقوقی و مالی با سازمان بورس بوده است و اتفاقاتی که در این سال حادث شد، اثبات می کند که شرکت کنتورسازی و شخص مدیرعامل آن بیشتر از اینکه علاقه مند به تولید، ایفای نقش در پروژه ای ملی، مشارکت در اجرای تکلیفی عام و کسب درآمد از طریق تولید و توسعه آن باشد، متمایل به بورس و فعالیت بورسی و کسب درآمدهای آن چنانی و بی پایه بوده است. این شرکت و مدیرعامل آن از ماموریت باران سوءاستفاده داشته و خود را به نحوی ناصحیح و غیرواقعی مرتبط و طرف قرارداد با اتاق معرفی کرده تا بتواند با هزینه اتاق و سهامداران شرکت به مطامع خود نایل آیند.
او افزود: این واقعیت که شرکت باران مامور بوده و عزل شده یا شرکت کنتور ناصحیح رفتار کرده و مانع از نتیجه بخش بودن مأموریت شرکت باران شده است، از لحاظ حقوقی نمی تواند رافع مسوولیت اتاق در اجرای تکلیف تجهیز اصناف به صندوق های فروشگاهی شود و باید هر چه سریع تر به ویژه با لحاظ تصویب آیین نامه مربوطه، مشخصاً مواد ۳ و ۱۶ آن و از همه مهم تر خواست و اراده واحدها و افراد صنفی در این خصوص، مجدداً در همکاری با سازمان امور مالیاتی وزارت صنعت، معدن و تجارت در دستور کار اتاق قرار 
گیرد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :