آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217083
تاریخ انتشار : 21 مرداد 1396 12:9
تعداد بازدید : 1076

روان شناسی پول خرج کردن

عادات صرفه جویی و خرج کردن چگونه در ذهن ما برنامه ریزی شده اند؟

آیا تابه حال به اینکه چگونه از پول خود استفاده می کنید، فکر کرده اید؟ با وجود اینکه خیلی ها معتقدند که عادات استفاده از پول از والدین و نزدیکان کسب می شود، پژوهش های کنونی اثبات می کنند که عادات ما تنها بر مبنای شرایط و درس هایی که در کودکی درباره مدیریت پول یاد گرفته ایم، شکل نمی گیرند. چه چیزی نگاه شما به پول را شکل می دهد؟ متخصصین مشخص کرده اند که انفعالات مغزی نقش بزرگی در عادات اقتصادی شما بازی می کنند.
ریک (Rick)، سایدر (Cyder) و لونشتاین (Loewenstein) در مطالعه ای که در مجله «پژوهش مصرف کننده» به چاپ رسید، مغز شرکت کنندگان را در حالت تظاهر به تصمیم گیری برای خرید، اسکن کردند. آنها طی این اسکن شاهد افزایش فعالیت در نقطه ای از مغز به نام «اینسولا» بودند که در مواجهه با تجربیات ناخوشایند انگیخته می شود. هرچه «اینسولا» بیشتر تحریک شود، تمایل شما برای انجام ندادن کاری که در حال انجامش هستید بیشتر می شود. درباره پول، تحریک «اینسولا» می تواند شما را از خرج کردن باز دارد.
درمقابل، عمل صرفه جویی (چه سپرده گذاری در بانک باشد و چه صرفه جویی هنگام خرید یک محصول یا خدمت) برای افراد صرفه جو لذت بخش است. پیروزی در چانه زدن به همه حس خوبی می دهد، اما افراد صرفه جو بیش از دیگران این حس را تجربه خواهند کرد، چراکه صرفه جویی، رهایی از رنجِ نیاز به خرج کردن است.
اگر ولخرج هستید، پس نمی توانید لذت خود را به تأخیر بیندازید. با این ۷ روش می توانید انگیزه خود را برای خرید کنترل کنید و ولخرجی خود را کم کنید: هیچ وقت از کارت اعتباری استفاده نکنید، پول هر چیز را همان موقع پرداخت کنید. درباره اهداف صرفه جویی خود صحبت کنید، به خودتان جایزه بدهید، قبل از هر خریدی درنگ کنید و از خود بپرسید که آیا واقعا به آن کالا نیاز دارید یا خیر، به آینده بنگرید، مهم نیست که این کار چقدر ناخوشایند است. 
صرفه جوها کسانی هستند که لذت را قربانی می کنند. پژوهشگران می گویند که صرفه جوها دو محرک اصلی دارند: درد و لذت. اگر لذت کافی نمی برید باید سر کیسه را شل کنید و کمی از خرج کردن لذت ببرید؛ پس ذهن خود را با هزینه ها درگیر نکنید، درباره اهداف خرج کردن خود صحبت کنید، به چیزهایی که می خرید به چشم جایزه ای برای کارهایی که به خوبی انجام داده اید نگاه کنید، به آینده خود فکر کنید: آیا واقعا می خواهید که برای کارهای نکرده تان پشیمان باشید؛ چراکه نمی خواستید برای لذت خود پول خرج کنید؟
  خلاصه ای از مقاله ای در سایت چطور


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :