آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21679
تاریخ انتشار : 1 بهمن 1391 10:19
تعداد بازدید : 1306

دلالی نرم افزار، شیوه تازه ،کلاهبرداری، بازار موبایل

در حالی که بازار فروش گوشی در رکود به سر می برد و کمتر کسی این روزها برای خرید گوشی به بازار سرمی زند اما بازار فروش نرم افزارهای موبایلی داغ داغ است.

فناوران- از زمانی که بحران افزایش و کاهش نرخ ارز همه بازارها را تحت‌الشعاع خود قرار داده، بازار گوشی‌ تلفن همراه بیش از سایرین تحت تاثیر این نوسان قرار گرفته است تا آنجا که عرضه و تقاضا در این بازار به شدت کاهش یافته و کمتر کسی با مقایسه قیمت‌ها از چند ماه پیش تاکنون سراغ خرید گوشی می‌رود و بیشتر مردم فعلا به گوشی‌های قدیمی بسنده کرده‌اند.
رکود طولانی مدت در بازار موبایل از یک سو و بالا رفتن تصاعدی هزینه‌های حضور و باقی ماندن در بازار موبایل از سوی دیگر این روزها به معضلی برای فعالان این بازار تبدیل شده است، چنانکه بسیاری از آنها اقدام به تعدیل نیرو کرده و حتی سراغ کسب و کارهای دیگری رفته‌اند.
در این میان بازار فروش نرم‌افزار اما داغ شده است. تا آنجا که به یکی از روش‌های درآمدزا در بازار گوشی تلفن همراه تبدیل شده و به جرات می‌توان گفت که این روزها رقم بالایی از هزینه‌های این بازار از طریق فروش نرم‌افزار‌های موبایلی به مشتریان تامین می‌شود.
با وجود اینکه بسیاری از مردم این روزها به اینترنت دسترسی دارند و می‌توانند به راحتی نرم‌افزارهایی را که روی گوشی خود نیاز دارند شخصا دانلود و نصب کنند، اما اغلب خریداران به دلیل بی‌اطلاعی، به فروشگاه‌های موبایل مراجعه کرده و از فروشندگان درخواست نصب نرم‌افزار می‌کنند.
در این میان برخی فروشندگان هم از  بی‌اطلاعی خریداران سوءاستفاده کرده و به روش‌هایی اقدام به گران‌فروشی نرم‌افزارهایی می‌کنند که عموما به صورت رایگان قابل دانلود هستند. به این ترتیب که فروشندگان با جلب اعتماد مشتری، به بهانه‌های مختلف و عجیب و غریب  قیمت‌ها را افزایش می‌دهند تا آنجا که گاهی قیمت نصب این نرم‌افزارها به 200 یا 300 هزار تومان هم می‌رسد.
به گفته فعالان بازار موبایل، حداقل قیمتی که از خریداران بابت نصب نرم‌افزار دریافت می‌شود، 40 تا 50 هزار تومان است که برای گوشی‌های هوشمند رده متوسط در نظر گرفته می‌شود، اما با پیشرفته‌تر شدن و افزایش قیمت گوشی، بهای نرم‌افزارها نیز افزایش می‌یابد.
در این میان بهانه‌ها و دلایل کاذبی هم در این فروشگاه‌ها رواج یافته است که به مشتریان گفته می‌شود که اگر مثلا فلان نرم‌افزار روی گوشی شما نصب نشود، گوشی هنگ می‌کند یا کارآيی نخواهد داشت. یا هنگام خرید اولیه به خریداران گفته می‌شود که اگر نرم‌افزار روی گوشی نصب نشود، گوشی روشن نمی‌شود.
حتی در مواردی به نحوی که مشتری متوجه نشود به ترفندی سیم‌کارت را بر عکس در گوشی جا می‌زنند و با این توجیه که "چون فلان  نرم‌افزار روی گوشی نصب نشده،‌ گوشی آنتن نمی‌دهد" خریدار را مجبور به پرداخت هزینه‌های هنگفتی بابت نصب نرم‌افزارهایی که هیچ ارتباط سخت‌افزاری با گوشی ندارند، می‌کنند.
گاهی نیز مشتریان بابت نرم‌افزارهای مدت‌دار، مثلا GPS یک ساله و دوساله سرکیسه می‌شوند. به این ترتیب که با مدت‌دار کردن تقلبیGPS  بنا به افزایش دروغین زمان استفاده از آن، هزینه بیشتری بابت نصب از مشتری دریافت می‌شود. در حالی که اساسا GPS‌ها زمان‌دار نیستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :