آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 216699
تاریخ انتشار : 15 مرداد 1396 11:7
تعداد بازدید : 525

سونی و IBM رکورد ظرفیت ذخیره سازی نوار مغناطیسی را شکستند

دانشمندان شرکت های سونی و IBM در یک همکاری مشترک رکورد ظرفیت ذخیره سازی نوارهای مغناطیسی را شکستند.

ایسنا- به گزارش گیزمگ، ای دو شرکت موفق شدند که در هر اینچ مربع از یک نوار مغناطیسی 201 میلیارد داده غیرفشرده را ذخیره کنند.
IBM با 5 بار شکستن این رکورد از سال 2006 در این زمینه سابقه دار است.
 رکورد جدید این شرکت با استفاده از فناوری جدید نوار مغناطیسی که ازطریق شرکت سونی توسعه یافته است، به دست آمد. 
چند نسل اخیر از ذرات مغناطیسی باریوم فریت ساخته شده بودند، اما سیستم جدید از چند لایه فلزی بسیار نازک که از طریق شیوه ای موسوم به اسپری رسوبی روی نوار کشیده می شود، ساخته شده است.
پوشش اسپری شده روی لایه مغناطیسی، ضخامتی برابر با 7 نانومتر دارد که به ذرات اجازه می دهد در فاصله نزدیک تری نسبت به هم قرار گیرند و بیشتر در هم تنیده شوند. 
این ترکیب با چند ترفند جدید سونی توسعه یافته است. ترفندهایی چون یک تکنیک پردازشی که باعث کاهش ناخالصی ها و روانکاری سیستم است که اصطکاک بین سر مغناطیسی و سطح نوار را کاهش می دهد تا سرعت خواندن و نوشتن را افزایش دهد.
در طرف دیگر این معادلهIBM مسوول ایجاد و توسعه سرهای مغناطیسی است که با نوارهای اصطکاکی پایین تر کار می کنند. همچنین مسوولیت توسعه تکنولوژی های پیشرفته کنترل servo را که می توانند به طور دقیق سرهای مغناطیسی را روی نقاط کوچک قرار دهند و الگوریتم هایی که می توانند دقیق تر سیگنال ها را پردازش کنند،
 بر عهده دارد.
در مجموع، این همکاری موجب شد نمونه اولیه نوار مغناطیسی جدید با ضریب تراکم ثبت شده 201 گیگابیت بر اینچ مربع تولید شود که شرکت ها ادعا می کنند 20 برابر ظرفیت سیستم های فعلی است. به این معنی که 330 ترابایت داده می تواند روی یک کارتریج به اندازه کف دست قرار بگیرد که جهش بزرگی در مقایسه با کارتریج های 15 ترابایتی کنونی است.
بیش از 60 سال است از نوارهای مغناطیسی به طور گسترده استفاده می شود. پیشرفت هایی مانند این باعث می شود که نوارهای مغناطیسی در عصر بزرگ داده ها و محاسبات ابری همچنان یک گزینه قابل قبول و مورد پسند باقی بمانند؛ چرا که دارای ظرفیت بالا، قیمت پایین، مصرف انرژی کم و عمر مفید هستند.
محققان IBM می گویند: نوارها به طور سنتی برای آرشیوهای ویدیویی، فایل های پشتیبان، کپی برای بازیابی و حفظ اطلاعات پیش فرض استفاده شده اند، اما صنعت نیز در حال گسترش به سمت کاربردهای برنامه ها در فضای ابری است. انتظار می رود نوارهای جدید برای استفاده های به روز و مدرن قابل استفاده
 باشد.
توسعه دهندگان این تکنولوژی نمونه اولیه آن را در بیست و هشتمین کنفرانس ضبط مغناطیسی که همین هفته برگزار خواهد شد، ارایه 
می کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :