آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 216683
تاریخ انتشار : 15 مرداد 1396 10:32
تعداد بازدید : 1288

پایان 2017 ioi در تهران

اعضای تیم المپیاد کامپیوتر ایران همه مدال گرفتند

بیست و نهمین المپیاد جهانی کامپیوتر روز پنج شنبه با اهدای مدال نفرات برتر به پایان رسید.

فناوران - مراسم اختتامیه بیست و نهمین دوره المپیاد جهانی کامپیوتر روز پنج شنبه در سالن اجلاس سران به پایان رسید. این المپیاد به مدت یک هفته در تهران برگزار شده و حدود 300 دانش آموز از 82 کشور جهان به رقابت پرداختند.
براساس قوانین مسابقات، حدود نیمی از دانش آموزان حاضر در المپیاد مدال گرفتند که در نتیجه 26 مدال طلا، 50 نفره و 76 برنز توزیع شد.
ایران با دو تیم چهار نفره در این رقابت ها شرکت کرده بود و سید محمد حسینی موفق شد مدال طلای مسابقات را از آن خود کند. آرش محمودیان بیدگلی، علی احمدی، محمد صانعیان، امیر آذرمهر، حمیدرضا هدایتی، ایمان غلامی و علی شفیعی نیز مدال نقره گرفتند. 
در این مسابقات ژاپنی ها ستاره مسابقات بودند. یوتا تاکایا از ژاپن که پیش از این مدال طلای المپیاد ریاضی را هم کسب کرده بود، عملکرد خیره کننده ای داشت و توانست با کسب 589 امتیاز از 600 امتیاز ممکن، قهرمان این مسابقات شود. سه عضو دیگر ژاپن هم دو طلا و یک نقره کسب کردند.
این دوره از مسابقات، از نظر فنی و علمی، مورد توجه حاضرات قرار گرفت. در حالی که سوالات مسابقات به طور معمول طولانی و در 7 یا 8 صفحه تدوین می شوند، سوالات این دوره به طور خلاصه و در حداکثر سه صفحه طراحی شده بود. سوالات هم به گونه ای آماده شده بود که با رای تایید همه سرپرستان تیم ها مواجه شد و نیازی به استفاده از سوالات ذخیره نشده. استفاده از نمادهای ایرانی نوروز و سی مرغ در طراحی سوالات نیز از ویژگی های قابل توجه این دوره بود.
نکته دیگر اینکه ایران توانست با طراحی سامانه هایی سطح برگزاری مسابقات را ارتقا بخشد. زبان های راست به چپ برای نخستین بار در سامانه ترجمه سوالات مسابقات تعریف شد تا مشکل تیم های ایرانی، عربی و افغانستانی حل شود. همچنین برای نخستین بار نتایج مسابقات به صورت آنلاین نمایش داده شد.
سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور در مراسم اختتامیه با بیان اینکه فناوری اطلاعات و علوم کامپیوتر توانسته چهره جهان امروز را با تسهیل ارتباطات و تبادل ایده ها بین افراد جامعه بشری به شدت عوض کند، تصریح کرد: این امر باعث عبور از مرزهای سنتی بین ملیت ها فرهنگ ها و قلمروهای مختلف علمی و تجاری شده است.
ستاری ادامه داد: نخبگان ایرانی در زمینه علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات پیشرفت های چشمگیری داشته اند و درحال حاضر شرکت های دانش بنیان زیادی در زمینه های فناوری اطلاعات، هوش مصنوعی و اینترنت فعالیت دارند.
ستاری خطاب به شرکت کنندگان گفت: بسیاری از شما شرکت کنندگان جوان المپیاد جهانی کامپیوتر در ابتدای راه خود برای ایفای نقش تعیین کننده در مسیر علم و فناوری هستید و امیدوارم که بتوانید از استعداد خود نه تنها برای پیشرفت علم و فناوری بلکه برای ایجاد فردایی بهتر و صلح آمیز برای تمام جامعه بشری استفاده کنید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :