آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 216679
تاریخ انتشار : 15 مرداد 1396 10:29
تعداد بازدید : 959

آذری جهرمی: برای مردم کار کردم، نه علیه آنها

گزارش فناوران از فعالیت نامزد وزارت ارتباطات در اینستاگرام و توییتر

گزینه احتمالی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در شبکه های اجتماعی فعال شده و در حال دفاع از کارنامه و اعلام نظرات و برنامه هایش است.

فناوران - هرچند حسن روحانی، رییس جمهور ایران برخلاف پیش بینی های اولیه، پس از مراسم تحلیف اسامی وزرای پیشنهادی را به مجلس ارایه نکرد، اما از محمد جواد آذری جهرمی به عنوان کاندیدای اصلی وزارت ارتباطات نام برده می شود. مدیرعامل فعلی زیرساخت، در یک ماه گذشته در شبکه های اجتماعی فعال شده تا زمینه را برای حضورش در وزارت ارتباطات مهیا کند.
آذری جهرمی ابتدا در اینستاگرام فعال شد و در ادامه از 4 مردادماه در توییتر هم فعال شده است. عضویت او در توییتر در حالی است که محمود واعظی ترجیح داد در شبکه های اجتماعی فیلتر شده عضو نشود تا حاشیه ای هم به وجود نیاید. اما آذری جهرمی که به عنوان مدیرعامل زیرساخت، مسوول اجرای دستورات فیلترینگ کمیته تعیین مصادیق مجرمانه و قوه قضاییه بوده است، اکنون در این شبکه اجتماعی فیلتر شده اما پرطرفدار حاضر شده است.
به روز نشدن منظم صفحات آذری جهرمی در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که این صفحات به طور مستقیم توسط خود وی اداره می شود که البته خبر خوبی برای کاربران است. چرا که هم به طور مستقیم از نظرات او آگاه می شوند و هم مطمئن هستند پیام شان به صورت مستقیم به گوش وزیر احتمالی بعدی ارتباطات می رسد.

 وعده به کسب و کارهای نوپا
جهرمی تاکنون در توییتر توان خود را روی جلب نظر کسب و کارهای نوپا گذاشته است. او روز جمعه چند توییت نظراتش را درباره لزوم حمایت از کسب و کارهای نوپا اعلام کرد.
او نوشت: یکی از موانع جدی رشد کسب و کارهای نوپا در کشور، نبود ساز و کارهای حفظ حقوق معنوی است.
جهرمی سپس به لزوم کاهش محدودیت ها و موانع کسب و کارهای نوپا پرداخت: وجود شصت و هفت مصداق مجرمانه در عرصه فضای مجازی و نحوه انطباق آنها نیز برای توسعه کسب و کارهای نوپا باید بازنگری شود.
جهرمی در دو توییت دیگر نوشت: ظرفیت سالانه ۱۳۰هزار شغل در عرصه کسب و کارهای نوپا محرک خوبی برای ایجاد تغییرات در ساز و کارهای فعلی است. بدون تغییرات اشتغال دسترس پذیر نیست. رسیدن متوسط سرعت اینترنت خانگی به ۲۰ مگابیت در ثانیه از دیگر ضروریات توسعه کسب و کارهای نوپاست.

 دو واکنش به تعرفه های جدید اینترنت
آذری جهرمی بر خلاف توییتر که کمی تخصصی تر اظهار نظر می کند، در اینستاگرام کاربران عمومی را هدف قرار داده است. صحبت از مسایل عمومی مانند تولد امام رضا (ع) درگذشت مریم میرزاخانی و اظهار تاسف برای آتنا و بنیتا در کنار صحبت در مخالفت با فیلترینگ از جمله پست های وی در اینستاگرام بوده است.
اما پرسر و صدا ترین پست او در اینستاگرام مربوط به درخواستش از محمود واعظی، وزیر ارتباطات برای توقف اجرای مدل جدید قیمت گذاری اینترنت است. او در این پست از واعظی خواست با توجه به نارضایتی مردم فعلا این طرح را متوقف کند. 
نکته جالب اینکه خود آذری جهرمی از موافقان این طرح به شمار آمده و گفته می شود از تغییر مدل عرضه اینترنت در جلسات تخصصی به شدت دفاع کرده است. از سوی دیگر او با هشتگ #سرویس_غیر_حجمی در توییتر خود نوشت: «اگر نظام تعرفه سرویس های اینترنتی تغییر نکند، کسب و کارهای نوپا به خصوص در عرصه ویدئو رشد نخواهند کرد.» اظهار نظری که نشان می دهد او در نهایت موافق تغییر مدل قیمت گذاری اینترنت است، هرچند زمان و مکان را فعلا مناسب نبیند.

 درباره سابقه اطلاعاتی جهرمی
آنچه در روزهای گذشته در شبکه های اجتماعی درباره وزارت آذری جهرمی مطرح شد، نه ابعاد فنی و شایستگی های فردی، بلکه سابقه فعالیت او در وزارت اطلاعات بود.
برخی با هشتگ #وزیر_شنود به انتخاب حسن روحانی پرداختند و برخی دیگر که عمدتا از چهره های اصلاح طلب هستند، از این انتخاب دفاع کردند.
خود آذری جهرمی هم در این باره توییت کرد: «مهندس بودم و هستم، در دفاع از حقوق مردم در هر لباسی. اگر روزی در مجموعه ای بودم، برای مردم تلاش کردم نه علیه آنها».


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :