آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 216614
تاریخ انتشار : 12 مرداد 1396 5:23
تعداد بازدید : 1253

با عنوان احترام به قوانین آن کشور

اپل از سانسور اطلاعات در چین دفاع کرد

تیم کوک، مدیر عامل شرکت اپل از تصمیم این شرکت در توقف عرضه نرم افزارهای وی پی ان در چین دفاع کرده است. طی روزهای گذشته، اپل فروش ده ها VPN را در چین متوقف کرده که انتقادهای گسترده ای را به همراه داشته است.

BBC - استفاده از شبکه های مجازی خصوصی یا VPNها معمولا برای مقابله با سانسور و محدودیت نظارت دولت ها به کار می رود. منتقدان، شرکت اپل را به همکاری با دولت چین در تشدید سانسور متهم کرده اند. این شرکت آمریکایی اما در پاسخ گفته هر چند با موضع دولت چین در این باره مخالف بوده است، اما مجبور است با قوانین این کشور خود را وفق دهد. تیم کوک، مدیرعامل اپل، گفته است: مانند کشورهای دیگر، ما هر جا که فعالیت کنیم قوانین آن کشور را رعایت می کنیم. مدیرعامل اپل همچنین به منازعه حقوقی پارسال (۲۰۱۶) در آمریکا اشاره کرده است. سال پیش پلیس فدرال آمریکا از شرکت اپل خواسته بود قفل تلفن آیفون فردی که او را تروریست خوانده بود باز کند که این شرکت از بازکردن آن خودداری کرد.
در دسامبر سال ۲۰۱۵، رضوان فاروق و تشفین مالک ۱۴ نفر را در مجتمع بهزیستی سن برناردینوی کالیفرنیا کشتند و ۲۲ نفر دیگر را زخمی کردند. این زوج مهاجم در تیراندازی پلیس کشته شدند.
FBI برای دسترسی به اطلاعات موجود در گوشی آیفون مهاجمان از شرکت اپل خواست که قفل این آیفون را بشکند، اما شرکت اپل از این کار خودداری کرد و گفت چنین کاری امنیت مشترکان و مشتریانش را به خطر می اندازد.
اف بی آی به دادگاه متوسل شد و برای شکستن قفل آیفون حکم گرفت، اما در نهایت اعلام شد FBI برای شکستن قفل آیفون یک میلیون دلار به یک شرکت خصوصی پرداخته است. کوک مقایسه اقدام اخیر این شرکت در چین با این پرونده را ناعادلانه خوانده است. در هر دو مورد مدیر عامل اپل متذکر شده که قوانین آمریکا و چین روشن است و به قوانین جاری در این کشورها عمل شده است.
شهروندان چینی همیشه برای مقابله با سانسور دولتی در کشورشان راه هایی پیدا می کنند تا بتوانند به محتوای فیلتر شده دسترسی پیدا کنند. البته در چین استفاده از VPN ها نیازمند اخذ مجوز از دولت این کشور است. بعضی از آنها که در بازار خرید اپل یعنی اپ استور موجود بوده نظیر اکسپرس وی پی ان را خود این شرکت از بازار خارج کرده است. تولیدکنندگان چینی با محصولات ارزان قیمت خود بخشی از بازار اپل را به خود اختصاص داده اند، بنابراین اپل بیش از پیش به فروش اپلیکیشن ها و خدماتی وابسته شده که برخی از آنها ممکن است مشمول سانسور دولتی باشند. شرکت اپل حدود یک ماه پیش نخستین پایگاه داده های خود را با همکاری یک شرکت محلی در چین راه اندازی کرد.
با اینکه اپل اعلام کرده که کدهای رمزگذاری را نزد خود حفظ خواهد کرد و اطلاعات شخصی کاربران را محفوظ نگه خواهد داشت، اما برخی کارشناسان می گویند بودن پایگاه داده در خاک چین ممکن است در هنگام بروز اختلاف نظر، شرکت اپل را زیر فشار قرار دهد.
چین از جمله کشورهایی است که کنترل و نظارت وسیعی بر اینترنت اعمال می کند و دسترسی به سایت ها و مطالبی را که نامطلوب می داند، مسدود می کند. شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک، اینستاگرام و توییتر در چین فیلتر هستند و حتی جست وجوگر گوگل و دسترسی به منابع خبری خارجی مسدود است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :