آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 216608
تاریخ انتشار : 12 مرداد 1396 5:12
تعداد بازدید : 933

عضو هیات رییسه اتاق ایران:

روند طولانی صدور مجوزهای کسب و‎کار مانع سرمایه گذاران است

عضو هیات رییسه اتاق ایران معتقد است؛ بخش قابل توجهی از بروکراسی اداری موجود در کشور ناشی از امور نرم افزاری است.

اتاق ایران - کاشفی وضعیت بروکراسی اداری و روند صدور مجوزها را بسیار طولانی دانست و گفت: بسیاری از این مراحل باید طی شود، زیرا دستگاه ها بر اساس قوانینی که دارند باید روال اداری را برای صدور مجوز طی کنند اما در دل هریک از مراحل صدور مجوز چند مرحله دیگر هم وجود دارد. 
وی افزود: گاهی صدور مجوز در یک دستگاه خود نیازمند استعلام از چند دستگاه دیگر است. این روند طولانی مشکلات متعددی برای سرمایه گذاران ایجاد کرده که گاهی حتی سرمایه گذاران را از طرحی که دارند، منصرف می کند.
وی در خصوص روش هایی که می تواند به کاهش بروکراسی اداری کمک کند نیز یادآوری کرد: در درجه اول باید تقدم و تاخر در خصوص دستگاه هایی که باید استعلام از آنها انجام شود، صورت گیرد تا سرمایه گذار بداند باید از کدام دستگاه کار خود را آغاز کند.
کاشفی با بیان اینکه بخش عمده ای از بروکراسی اداری طولانی نرم افزاری است، افزود: گاهی از سطح مدیریت تا سطح کارشناسان یک دستگاه، زمان صدور مجوز 30 تا 40 درصد افزایش می یابد.
وی گفت: راه دیگر این است که دستگاه های اصلی متولی صدور مجوز مانند سازمان صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و ... هریک رابطی در دستگاه هایی که استعلام باید از آنها انجام شود، داشته باشند که با این کار روند اخذ استعلام سریع تر خواهد شد.
رییس اتاق کرمانشاه ادامه داد: از دستگاه هایی مانند دارایی، تامین اجتماعی و غیره هم در خواست می‎کنیم بدهکاران خود را برخط کنند تا استعلام از این بخش نیز سریع تر صورت گیرد. برخی از دستگاه ها این کار را انجام داده اند و دیگر بدون آنکه نیاز به حضور خود سرمایه گذار باشد، بدهکار بودن یا نبودن وی به صورت آنلاین چک می شود.
کاشفی گفت: اگر بتوانیم مشکلات را شکل نرم افزاری حل کنیم بخش قابل توجهی از بروکراسی اداری کاسته خواهد شد، در غیر این صورت نیازمند اصلاح قوانین بزرگ و عظیم در کشور هستیم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :