آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 216598
تاریخ انتشار : 12 مرداد 1396 4:48
تعداد بازدید : 704

همایش آینده اقتصاد فناوری اطلاعات بازهم برگزار شود

عباس پورخصالیان- ته تونل «آینده فناوری اطلاعات» چه دیده می شود؟ انتظار چه نوآوری ها و چالش هایی را در عرصه فا و فاوا باید در آینده داشت؟ جهان در انتهای این تونل با چه تحولاتی رو به رو خواهد بود؟

دوازده فعال بخش فناوری اطلاعات در کشور، از آن میان دو فعال از خارجِ کشور، در قالب همایشی تحت عنوان «نخستین همایش آینده اقتصاد فناوری اطلاعات» در حاشیه نمایشگاه الکامپ، طی سه ساعت سخنرانی پی درپی و بی وقفه پیرامون فعالیت ها، تجربه ها، چالش ها، هشدارها و موفقیت های خود سخن راندند، ولی احدی از ایشان، با نورافکن علم نظری یا تجربه عملی خود در بخش، نوری بر انتهای تونلِ «آینده فناوری اطلاعات» نتاباند. البته، برای ارزیابی این رویداد مهم، به دو نکته باید توجه داشت:
1- در کنار اکثر نمایشگاه های جهان، هم اندیشی و همایش هایی علمی-کاربردی برگزار می شوند. تاکنون جای برگزاری چنین همایشی در الکامپ های پیشین بسیار خالی بود. درنتیجه: توفیق بزرگی است که به همت سازمان نظام صنفی رایانه ای، برای نخستین بار چنین همایشی برپا شد.
2- عنوان این همایش، بسیار فاخر است و برگزاری همایشی پُربار، نویدآفرین و رضایت بخش در زمینه آینده پژوهی «اقتصاد فا»، ساده نیست بلکه زمان بر و هزینه بر است.
امیدوارم که در سال 97، و سال های بعد نیز، با تکرار همین عنوان (آینده اقتصاد فناوری اطلاعات) مباحث مطروحه، بیشتر علمی و پژوهش پایه شوند. به باور من: اگر اغلب کشورهای عضو OECD توانسته اند در آسمان فاوا بدرخشند و «فیل» های باورنکردنی هوا کنند، به دلیل پیشینه اندیشه ورزی و کوشش در پژوهش بوده؛ و اگر ما تنها تاحدودی توانسته ایم، رّد پای بزرگان شان را بگیریم و دنبال شان کنیم، به علت عافیت اندیشی بی مخاطره (یا کم مخاطره) و عملگرایی محافظه کارانه مان بوده است. (عملگرایی، بد نیست؛ خوب هم هست، اما به شرط این که از میان همه گرایش ها [یا «ایسم ها»] به عملگرایی صرف [و به «پراگماتیسم»] نچسبیم.)
با این وجود، برگزاری «نخستین همایش آینده اقتصاد فناوری اطلاعات» موفقیت آمیز بود؛ زیرا به بزرگ ترین رویداد محتوایی بیست وسومین الکامپ تبدیل شد.
منبع: خلاصه ای از یادداشت منتشره در هفته نامه عصر ارتباط 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :