آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 216597
تاریخ انتشار : 12 مرداد 1396 4:46
تعداد بازدید : 1319

سیمرغ تا ونک هم رفت!

ناموفق بودن پرتاب ماهوره بر سیمرغ و همچنین دخالت رهبری در انتخاب وزرا، مهم ترین شایعات هفته گذشته در فضای مجازی بودند.

فناوران - اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع روز پنجشنبه گذشته اعلام کرد پایگاه ملی فضایی امام خمینی (ره) با پرتاب آزمایشی ماهواره بر سیمرغ به فضا افتتاح شد.
در واکنش به این خبر، شایعه سازان بیکار ننشستند. در یکی از پیام های پرتکرار در فضای مجازی، فیلم پرتاب ماهواره بر سیمرغ پخش شده و زیر آن نوشته شده است: «پرتاب ناموفق ماهواره بر سیمرغ! موشک  با اینهمه الله و اکبر و داد و بیداد خسته شد، تا ونک هم نرفت و مجبور به قطع برنامه زنده شدند! ما رکورد زدیم».
این اظهار نظر در کنار فیلم از آنجا باورپذیر می شود که ماهواره بر پس از پرتاب و اوج گرفتن به حالت افقی در می آید. اما در واقع هیچ حرکت غیرطبیعی از ماهواره بر دیده نمی شود و تغییر حالت آن به شکل افقی، به دلیل رسیدن به لایه مدار و آماده شدن ماهواره بر، برای قرار دادن ماهواره در مدار است. از سوی دیگر پرتاب این ماهواره بر بازتاب وسیعی داشت و حتی امریکایی ها ایران را تهدید به تحریم کردند. قاعدتا اگر این ماهواره تا میدان ونک هم نرفته بود، کسی در دنیا به آن محل نمی گذاشت. نکته آخر هم این که قطع شدن گزارش تلویزیونی نیز پس از خروج ماهواره بر از حوزه دید واضح دوربین ها انجام شد و ادامه گزارش موضوعیتی نداشت.
اما هفته گذشته همان طور که انتظار می رفت، شایعات درباره ترکیب کابینه دوازدهم بیشتر و بیشتر شد. یکی از این شایعات که بازتاب زیادی هم داشت، مربوط به دخالت مقام معظم رهبری در انتخاب وزرا و بسته بودن دست حسن روحانی بود که با واکنش فوری دفتر رهبری روبرو شد.
در تکذیب این شایعه نوشته شد: «دولت دوازدهم به روزهای تشکیل نزدیک می شود؛ تا ۱۰ روز دیگر و پس از مراسم تنفیذ و تحلیف، اعضای کابینه پیشنهادی آقای رئیس جمهور معرفی می شوند. 
با این حال، از حدود دو هفته قبل، یک جریان خبری که از پشتیبانی پر حجم رسانه های خارج از کشور نیز برخوردار است، درصدد القای این ادعاست که تک تک اعضای کابینه با نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) انتخاب می شوند.»
براساس این گزارش رویه ثابت در همه دولت ها، هماهنگی با رهبری در انتخاب وزیران دفاع، امور خارجه و اطلاعات بوده است، و این هم، حسب تکالیفی است که در قانون اساسی برای رهبری در امور سیاست خارجی و دفاعی- امنیتی تعیین شده است. در خصوص برخی وزارتخانه ها مثل علوم، آموزش وپرورش و ارشاد اسلامی، رهبر انقلاب اسلامی حساسیت هایی دارند، چراکه انحراف در آنها، موجب ایجاد انحراف در حرکت کلان کشور به سمت آرمان ها می شود و نگهبانی و مراقبت در خصوص حرکت عمومی به سمت آرمان ها وظیفه قطعی رهبری است اما در انتخاب مسوولان این وزارتخانه ها، ورود نمی کنند؛ و در خصوص اکثریت کابینه نیز در همه ادوار تا آنجاکه از سوابق امر بر می آید نظری ابراز نمی کنند لکن همواره تاکید دارند که وزیران، افرادی کاری و به دور از حاشیه باشند، زیرا همان طور که در نظر مردم، کارآمدی و موفقیت دولت، موفقیت نظام است، ضعف و ناکارآمدی دولت نیز به حساب نظام گذاشته می شود.
با توجه به توضیحات شفاف دفتر رهبری، مشخص است که وزیر آینده ارتباطات و فناوری اطلاعات، تصمیم شخص رییس جمهور بوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :