آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 215544
تاریخ انتشار : 11 مرداد 1396 2:3
تعداد بازدید : 788

رییس کنفدراسیون صادرات ایران:

مشوق های صادراتی هوشمند و هدفمند باشد

رییس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: تولید در ایران در مقایسه با رقبا در بازارهای صادراتی، گران‎تر است و عوامل متعددی، فرصت را از صادرکنندگان می گیرد.

مهر- محمد لاهوتی گفت: موضوع هایی که مورد تاکید جلسه اخیر ستاد اقتصاد مقاومتی بوده است، بر اساس موارد پیشنهادی صادرکنندگان و فعالان اقتصادی مطرح شد.
وی گفت: ارتباطات بانکی در بعد برجام نیز به روش گذشته صورت گرفته، اما آنچه در کاهش صادرات اثرگذار است، نرخ ارز است که به آن اشاره ای نشده است.
رییس کنفدراسیون صادرات ایران افزود: از شروع دولت یازدهم تا پایان آن، نرخ ارز رشد متناسب با تورم را نداشته و فرمول قانون برنامه چهارم، پنجم و احکام دائمی برنامه ششم نیز رعایت نشده است، بنابراین باید بسته های حمایتی و مشوق های صادراتی نیز در کنار این عقب ماندگی نرخ ارز از تورم لحاظ شود.
وی افزود: محیط کسب و کار و عوامل جانبی متاثر از شرایط کسب و کار است که البته بهره وری پایین بنگاه ها را نیز نباید از یاد برد، اگرچه این امر هم به فقدان ورود تکنولوژی و مساعد نبودن فضای کسب و کار نیز برمی گردد، ولی قبل از هر چیز باید بسترهای لازم برای فعالیت بخش خصوصی فراهم شود که محیط کسب و کار نامساعد و رتبه غیرقابل قبول کشور در رتبه بندی های جهانی این ضرورت را نشان می دهد.
رییس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: صدور ضمانت نامه ها و پرداخت مشوق ها می تواند رقابت را برای صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی هموارتر کند؛ بنابراین گزارش مجموع صادرات و واردات ایران در چهار ماه نخست سال جاری به ۲۹ میلیارد و ۲۷۲ میلیون دلار رسید که ۶ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :