آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21439
تاریخ انتشار : 24 دی 1391 10:11
تعداد بازدید : 494

بازار دیروز، امروز یا اکنون!

این روزها حرف زدن جوان ترها شبیه پدربزرگ ها شده و زمانی که صحبت از شش ماه قبل می کنند، طوری حرف می زنند که انگار موضوع مربوط 30 سال پیش است. سرعت تغییرات و تحولات به حدی بالا رفته که زمان جدیدی به ادبیات گفتاری مردم اضافه شده است. برای مثال وقتی می پرسی قیمت فلان چیز چند است، در جواب می گویند امروز صبح فلان قدر بود؛ الان را نمی دانم! زمانی هم که پا در یکی از مراکز خرید بازار کامپیوتر می گذاری، تو گویی به بازار بورس نیویورک وارد شده ای. فروشندگان در آخرین لحظه فروش هم گوشی را برداشته و با کسی که معلوم نیست از کجا و چطور قیمت تعیین می کند، یک بار دیگر آخرین قیمت را چک می کنند.

علی شمیرانی

آمار واردات گمرک گویای رشد 104 درصدی واردات گوشی تلفن ‌همراه است اما در بازاری که بیش از صددرصد مازاد نیاز کالا دارد، قیمت‌ها بیداد می‌کند. اما در شرایط این روزها که برخی فروشندگان در ظاهر می‌نالند و در باطن انبارهای‌شان از کالا در حال انفجار است و نهادهای نظارتی هم ...، روی سخن با خودمان است؛ ما که می‌خریم و می‌نالیم. فرهنگ خرید در کشور ما که در دنیا بی‌نظیر است می‌گوید «گران که شد بخر که گران‌تر می‌شود، ارزان که شد نخر تا طرف به خاک سیاه بنشیند و مفت بدهد.»
کاش همان‌طور که هدفمندی یارانه‌ها در بخش انرژی تا حدودی حواس مردم را جمع مصرف کرد، وضعیت بازار ICT هم فرهنگ خرید را در این بخش اصلاح کند. این تنها امیدی است که در این بازار بلبشو می‌توان چشم‌انتظار آن بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :