آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21436
تاریخ انتشار : 24 دی 1391 10:4
تعداد بازدید : 840

ایران اتهام حمله سایبری به بانک های آمریکایی را رد کرد

در پی انتشار گزارش نیویورک تایمز که حملات سایبری به شبکه های کامپوتری شماری از بانک های عمده آن کشور را به دولت ایران نسبت داده بود، نمایندگی دایم جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد با صدور اطلاعیه ای، این اتهام را ساختگی و مغرضانه دانست.

فناوران - در این اطلاعیه آمده : جمهوری اسلامی به طور قاطع ادعای دخالت در حملات سایبری علیه موسسات مالی آمریکا را تکذیب می‌کند و به کارگیری هرگونه بدافزار رایانه‌ای را که با نقض حاکمیت ملی کشورها، موسسات مهم ارایه خدمات به مردم را هدف قرار می‌دهد، مردود می‌داند.
دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل همچنین ایالات متحده را به حملات سایبری متهم کرده و افزوده: برخلاف آمریکا که گزارش‌های رسانه‌ای بر نقش دولت در اقدامات سایبری خرابکارانه علیه ایران دلالت دارد، ایران تا به امروز با رعایت حقوق بین‌الملل، از اقدامات متقابل علیه موسسات مالی و اقتصادی سایر کشورها خودداری کرده است.
در این اطلاعیه، با اشاره به ترور شماری از کارشناسان اتمی ایران، آمده : دولت جمهوری اسلامی به طور رسمی از به کارگیری بدافزارهای رایانه‌ای و دیگر اقدامات خصمانه و غیرموجه نظیر کشتار دانشمندان هسته‌ای خود به سازمان ملل شکایت کرده است.این اطلاعیه می‌افزاید : هدف از طرح چنین اتهامات واهی، مخدوش کردن چهره جمهوری اسلامی و بهانه‌تراشی برای تداوم و افزایش اقدامات غیرقانونی علیه ملت و دولت ایران است. نمایندگی دایم جمهوری اسلامی در سازمان ملل پاسخ جداگانه‌ای را هم برای شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا ارسال کرده که از این شبکه پخش شده است.
نمایندگی ایران در سازمان ملل در پاسخ خود به سی‌ان‌ان، اتهام حملات سایبری را با مذاکرات هسته‌ای مرتبط دانسته و گفته است: اتهامات بی‌پایه در مورد حملات سایبری به موسسات مالی آمریکا زمانی مطرح می‌شود که شاهد تلاش‌هایی برای برگزاری دور جدیدی از مذاکرات ایران و گروه ١+٥ هستیم.
در ادامه این بیانیه آمده : هدف از دامن زدن به چنین شایعاتی مسموم کردن فضای قبل از مذاکرات است. نمایندگی ایران در سازمان ملل در پاسخ خود به سی‌ان‌‌ان، ضمن تکذیب هرگونه دخالت جمهوری اسلامی در حملات اخیر به موسسات مالی آمریکا، اعلام کرده : با وجودی که ایران خود قربانی چنین حملاتی بوده است، با احترام به حق حاکمیت سایر کشورها، از چنین اقداماتی خودداری کرده و از دیگر کشورها هم انتظار دارد همین‌گونه عمل کنند.
 حمله مجازی به بانک‌های آمریکا کار ایران است
گفتنی است نیویورک تایمز اخیرا در گزارشی از حملات اخیر سایبری به بانک‌های آمریکا مدعی شد که در دولت آمریکا هیچ کسی شک ندارد ایران پشت این حملات قرار دارد اما دولتمردان آمریکا تاکنون نتوانسته‌اند مدرکی ارایه دهند.
نیویورک تایمز در مورد حملات سایبری اخیر به بانک‌های آمریکا نوشت: هکرها بانک‌های آمریکایی را یکی پس از دیگری هدف قرار می‌دهند.
از آنجایی که تا پیش از این انجام چنین حملاتی سابقه نداشته، تعدادی از سایت‌های ارایه دهنده خدمات الکترونیکی کند شده و یا با اختلالاتی مواجه شده‌اند.
این گزارش افزود: به اعتقاد کارشناسان امنیت شبکه، هکرها به جای سازماندهی کاربران به صورت تک‌تک، شبکه‌ای از کامپیوترها را از طریق دیتاسنترها سازماندهی می‌کنند و به یک‌باره تعداد زیادی از کاربران عادی را به یک غول بی‌شاخ و دم برای حمله به سایت‌های اینترنتی بانک‌های آمریکایی تبدیل می‌کنند.
این گزارش در ادامه نوشت: مهارت مورد نیاز برای سازماندهی چنین حملاتی، مقامات آمریکایی را به این نتیجه رسانده که این حملات کار ایرانی‌هاست که به تلافی تحریم‌های اقتصادی اعمال شده علیه این کشور در حال انجام است.
جیمز لویس از مقامات سابق وزارت خارجه آمریکا و کارشناس امنیت شبکه در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در واشینگتن در این باره گفت: در داخل دولت آمریکا هیچ‌کس شکی ندارد که ایران پشت این حملات قرار دارد.
لویس گفت، میزان هدایت ترافیک کاربران به سمت سایت‌های بانک‌های آمریکایی، «چندین برابر» حجم کاربرانی است که هکرهای روسی در جریان حملات سایبری به سمت سایت‌های استونیایی در سال ۲۰۰۷ هدایت می‌کردند. مقامات آمریکایی هنوز مدرکی برای اثبات ادعای خود ارایه نکرده‌اند، اما کارشناسان امنیت شبکه می‌گویند، حملات اخیر نشان داده که میزان پیچیدگی این حملات بیش از آن بوده که هکرهای آماتور بتوانند آنها را برنامه‌ریزی کنند.
همچنین کارشناسان می‌گویند، هدف از این حملات ایجاد اختلال است نه برداشت پول که این موضوع نیز نشان می‌دهد که یک دولت در پشت این حملات قرار دارد.
کارل هربرگر، معاون موسسه امنیتی رادویر، که از سوی بانک‌های آمریکایی مامور تحقیق در خصوص این حملات شده گفت: ابعاد، محدوده و میزان تاثیرگذاری این حملات بی‌سابقه بوده است. تاکنون هیچ‌گاه این تعداد موسسه مالی تحت چنین فشاری قرار نگرفته بودند. بر اساس این گزارش از ماه سپتامبر تاکنون، هکرها موجب بروز اختلالات مخربی در سایت‌های بانکداری اینترنتی بانک آمریکا، سیتی گروپ، ولز فارگو، یو اس بنکورپ، پی ان سی، کپیتال وان، فیفث تیرد بانک، بی بی اند تی و اچ اس بی سی شده‌اند. این حملات که از نوع حملات دی دی او اس هستند، به این صورت انجام می‌گیرند که در یک زمان مشخص تعداد زیادی از کاربران به سمت یک سایت اینترنتی هدایت می‌شوند و با بالا بردن بیش از حد ترافیک سایت مورد نظر، آن را از کار می‌اندازند. اینکه هکرها چگونه با نفوذ به دیتاسنترها می‌توانند این حجم عظیم از کاربران را به سوی سایت‌های آمریکایی هدایت کنند، هنوز به صورت یک راز باقی مانده است. یک گروه سایبری با عنوان مبارزان سایبری عزالدین قسام ادعا کرده که به تلافی ساخت فیلم موهن به ساحت پیامبر اسلام این حملات را طراحی و اجرا می‌کند. اما مقامات امنیتی آمریکا معتقدند این گروه در واقع پوششی برای فعالیت هکرهای ایرانی است.در طی سه سال گذشته سه ویروس کامپیوتری با نام‌های فلیم، دوکو و استاکس‌نت کامپیوترهای مراکز حساس دولتی در ایران را هدف قرار داده‌اند. گفته می‌شود آمریکا و اسراییل ویروس استاکس‌نت را در سال ۲۰۱۰ برای نابود کردن سانتریفیوژهای تاسیسات هسته‌ای ایران طراحی کرده بودند.
بر اساس این گزارش هکرها هفته گذشته اعلام کردند که قصد ندارند به اقدامات مخرب خود پایان دهند. در پیام هکرها آمده است: «مسوولان بانک‌های آمریکایی باید منتظر حملات سهمگین ما باشند... از حالا به بعد هیچ بانک آمریکایی‌ای در امان نخواهد بود.»


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :