آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21435
تاریخ انتشار : 24 دی 1391 10:3
تعداد بازدید : 571

هشدار به رییس جمهور درباره فعالیت سرپرست وزارت ارتباطات

به گفته نایب رییس مجلس شورای اسلامی، رییس جمهور باید در اسرع وقت اولا سرپرست جدیدی غیر از وزرای فعلی را برای وزارت ارتباطات تعیین کند و ثانیا تا پیش از یازدهم اسفند ماه وزیر جدید را برای کسی رای اعتماد به مجلس معرفی کند.

خبرگزاری خانه ملت- محمدرضا باهنر با بیان اینکه وقتی رییس‌جمهور، تقی‌پور را از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات عزل و نیکزاد وزیر فعلی راه و شهرسازی را به سرپرستی وزارت ارتباطات منصوب کرد، مجلس حساسیت نشان داد، گفت: در پی این ادغام، مجلس طرحی را تصویب کرد که در اثر آن اولا ادغام وزارت‌خانه‌ها باید از این پس با نظارت و تصویب مجلس باشد‌ و ثانیا وزرای دیگر نمی‌توانند هم‌زمان سرپرستی وزارت‌خانه دیگری را در دست بگیرند.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: پس از آنکه این مصوبه مجلس به تایید شورای نگهبان رسید، قانون از سوی رییس مجلس به رییس‌جمهور ابلاغ شد که در پی آن رییس‌جمهور باید در اسرع وقت دو کار را انجام دهد، یکی اینکه سرپرستی غیر از نیکزاد برای وزارت ارتباطات تعیین کند و دیگر آنکه با توجه به فرصت سرپرست برای مدیریت بر وزارت‌خانه، حداکثر سه ماه است، در فکر معرفی وزیر پیشنهادی خود برای اخذ رای اعتماد به مجلس باشد.
رییس‌جمهور زمان اندکی دارد
وی با بیان اینکه قانون منع ادغام وزارت‌خانه‌ها و منع سرپرستی یک وزارت‌خانه از سوی وزیری دیگر، پنج شش روز است که ابلاغ شده، گفت: رییس‌جمهور وقت بسیار کمی دارد تا فردی را سرپرستی وزارت‌ ارتباطات و فناوری اطلاعات معرفی کند.
عضو هیات رییسه کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس با بیان اینکه نیکزاد سرپرست فعلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز طی چند روز آینده حق دخالت در امور وزارت ارتباطات را ندارد، گفت: بعد از اجرایی شدن این قانون، نیکزاد حق دخالت ندارد که البته تا اجرایی شدن این قانون ابلاغ شده، چند روزی فرصت مانده است.
وی با بیان اینکه حتما طی چند روز آینده باید این اتفاق رخ دهد، گفت: رییس‌جمهور یک هفته وقت دارد تا سرپرست جدید را مشخص کند و کمتر از دو ماه نیز فرصت دارد تا فرد پیشنهادی را برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به مجلس معرفی کند.
نایب رییس مجلس با یادآوری ابلاغ این قانون از سوی رییس مجلس به دولت، افزود: از آنجا که بر اساس این قانون، تسلط وزیری دیگر بر وزارت ارتباطات غیرقانونی می‌شود، نیکزاد دیگر حق هیچ‌گونه دخالتی در این وزارت‌خانه چه از نظر مالی و چه از نظر اداره امور آن را ن
دارد.
 دخالت مالی نیکزاد در قابل تعقیب است
باهنر افزود: دخالت مالی نیکزاد در وزارت ارتباطات، به منزله تصرف غیرقانونی در اموال بیت‌المال و اموال عمومی تلقی می‌شود و این عمل وی، در محاکم قضایی قابل تعقیب خواهد بود.
وی با بیان اینکه قانون، عملا نیکزاد را برکنار کرده، گفت: ضرورتی ندارد تا نیکزاد برکنار شود و به طور طبیعی تا چند روز آینده برکنار می‌شود؛ ولی اگر رییس‌جمهور اقدام عملیاتی نکرد، رییس‌جمهور تخلف کرده و نیکزاد نیز از نظر قانونی حق هیچ دخالتی در امور وزارت‌ ارتباطات را ندارد.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه آخرین مهلت رییس‌جمهور برای معرفی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مجلس و کسب رای اعتماد، یازدهم اسفند ماه است، گفت: رییس‌جمهور باید زودتر از این تاریخ اقدام کند تا در این تاریخ (یازدهم اسفند ماه) وزیر بتواند با داشتن مقام وزارت، در این وزارت‌خانه کار خود را آغاز کند.
گفتنی است، براساس اصل ۱۳۵ قانون اساسی، رییس‌جمهور حداکثر سه ماه می‌تواند برای یک وزارت‌خانه سرپرست تعیین کند و باید در کمتر از این مدت، وزیر مورد نظر برای وزارت‌خانه فاقد وزیر را به مجلس معرفی کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :