آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21434
تاریخ انتشار : 24 دی 1391 10:2
تعداد بازدید : 1227

2012 ؛ وقتی کتابخوانی در فضای مجازی رونق گرفت

«گودریدز» به روایت اعداد

بسیاری بر این عقیده اند که سال 2012 کتاب های الکترونیکی جایگاه جدیدتری بین علاقه مندان به نوشتن و خواندن پیدا کرده است. حتی بی بی سی در گزارشی که تحت عنوان “چه نوشتند و چه خواندیم؛ کتاب و ادبیات در سال ۲۰۱۲” منتشر کرده با اشاره به پیشتازی کتاب های دیجیتالی خبر داده: در روز ۳۱ ماه اکتبر سال 2012 نخستین کتاب الکترونیکی در اسکاتلند به امانت سپرده شده است.با استقبال مخاطبان از کتاب های الکترونیکی و رونق بیش از پیش کتاب خوان های الکترونیکی و دستگاه های همراه (مانند تلفن هوشمند، لپ تاپ و تبلت)، کتاب های الکترونیکی حالا دیگر جای خود را در کشورهای غربی به خوبی تثبیت کرده اند تا حدی که در برخی کشورها فروش کتاب های آنلاین، به یمن حضور وب سایت ها از فروش کتاب های چاپی هم بیشتر شده است. این پیشرفت به جایی رسیده که فراهم شدن امکان امانت گرفتن کتاب های الکترونیکی، حالا دیگر به این مولود مجازی هویتی رسمی تر از همیشه بخشیده است. در کنار سایت هایی که دریافت کتاب های الکترونیکی را به صورت رایگان فراهم کرده اند و تعدادشان کم نیست، بزرگ ترین شبکه اجتماعی کتابخوانان جای خوبی برای تبادل اطلاعات در مورد کتاب هایی است که خوانده شده یا تازه منتشر شده است.

شبنم کهن چی

هافینگتن پست www.huffingtonpost.com  در پایان سال 2012 گزارشی در قالب اینفوگرافی از یکی از معروف‌ترین شبکه‌های اجتماعی کتابخوانی که تعداد زیادی از کاربران ایرانی هم در آن عضو هستند، منتشر کرد.
گودریدز یک شبکه اجتماعی مختص علاقه‌مندان به کتاب –کتاب‌خوان‌ها و نویسنده‌ها و ناشران- است که ماه ژانویه سال 2007 کار خودش را آغاز کرده و حالا که در ماه ژانویه سال 2013 هستیم قدم به شش سالگی گذاشته است.
کاربران این شبکه می‌توانند کتاب‌هایی که خوانده‌اند یا قصد دارند بخوانند را در لیستی منتشر و با دوستان خود به اشتراک بگذارند. هر کسی می‌تواند به این کتاب‌های لیست شده امتیاز بدهند یا پیشنهاد و انتقادی که درباره آن دارد را
 منتشر کند.
هر کتابی که در گودریدز به ثبت رسیده دارای نظرات مختلفی از کشورهای مختلف به زبان‌های مختلف است. هر چند بیشتر نظرها به زبان انگلیسی نوشته شده اما به راحتی می‌توان زبان فارسی، عربی، روسی و دیگر کشورها را در نظرهایی که زیر کتب مختلف منتشر شده است پیدا کرد. به این ترتیب کاربران این شبکه اجتماعی خیلی سریع و ساده می‌توانند کتاب مورد نظرشان را انتخاب کنند.

13 میلیون نفر در گودریدز
میزان استقبال کاربران کتاب‌خوان از گودریدز را می‌توان با مقایسه آمار اعضای آن در سال 2011 و پایان سال 2012 متوجه شد. این شبکه در سال 2011 حدود شش و نیم میلیون کاربر داشت. این رقم در سال 2012 به بیش از 13 میلیون کاربر رسید و پیش‌بینی می‌شود در سال 2013 رشد کاربران این شبکه بیشتر از سال گذشته باشد.

کتابی که 22 هزار بار نقد و معرفی شد
بین کتاب‌هایی که در این شبکه معرفی شده و مورد نقد و بررسی قرار گرفته می‌توان به کتابی از Gillian Flynn اشاره کرد که بیش از 22 هزار و 300 بار معرفی و نقد شده است. بین کتاب‌های گودریدز، این کتاب در سال گذشته رکورد نقد و بررسی را شکسته است. نام این کتاب Gone Gril است.
8 میلیون جمله دوست‌داشتنی
کاربران این شبکه در سال 2012 حدود هشت میلیون و 400 هزار نکته و جمله از کتاب‌ها و نویسندگان مختلف را در این شبکه به اشتراک گذاشتند که بیش از همه جمله‌ای از جان گرین مورد پسند کاربران قرار گرفت. جمله دوست داشتنی جان گرین این است:
“I fell in love the way you fall asleep: slowly, then all at once”
عاشق می‌شوم آن‌گونه که تو به خواب می‌روی:
آرام، بعد ناگهان.

210 میلیون کتاب در قفسه‌ 2012
طی سال گذشته کاربران گودریدز حدود 210 میلیون کتاب به قفسه‌های خود اضافه کردند. به این ترتیب بنا بر آماری که خود گودریدز منتشر کرده اکنون بیش از 430 میلیون کتاب در قفسه‌های این سایت وجود دارد.

گروه 7 هزار نفری
گودریدز گروه‌های مختلفی دارد که کاربران بنا بر سلیقه به عضویت آنها در می‌آیند. گفته می‌شود بزرگ‌ترین گروه در شبکه اجتماعی گودریدز در سال گذشته شکل گرفته که بیش از هفت هزار عضو دارد.
 نام این گروه Felicia Day's Vaginal Fantasy است.

برترین کتاب‌های سال گودریدز
از جمله برترین کتاب‌های سال 2012 در گودریدز می‌توان به کتاب Gillian Flynn به نام Gone Gril، کتاب جان گرن به نامthe fault in our stars و کتاب جی.کی.رولینگ به نامCasual Vacancy اشاره کرد که بارها معرفی شدند و مورد نقد و بررسی قرار گرفتند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :