آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21409
تاریخ انتشار : 20 دی 1391 12:4
تعداد بازدید : 538

ریيس کميسيون اقتصادي مجلس:

تخلفات بيش از حد بانک مرکزي منجر به تحقيق و تفحص شد

ارسلان فتحي پور ریيس کميسيون اقتصادي مجلس در حاشيه مجمع اسلامي کارکنان بانک ها در جمع خبرنگاران در مورد وضعيت نابسامان بازار ارز و قيمت ارز در بودجه سال 92 گفت: بحث ما در بودجه سال 92 اين است که يکسان سازي نرخ ارز صورت گيرد و البته براي کالاهاي غيرضروري ارز را محدود کنيم.

 

خبرگزاری موج- فتحی‌پور با بيان اينکه حذف ارز کالاهاي غيرضروري، نرخ ارز را به زير یکهزار و 500 تومان مي‌رساند، گفت: اگر تقاضاي کاذب از بين برود، نرخ ارز کاهش پيدا مي‌کند اما تا زماني که ثبت سفارش براي کالاهاي غيرضروري انجام مي‌شود، اين روال براي نرخ ارز کماکان ادامه دارد.
ریيس کميسيون اقتصادي مجلس در مورد مباحثي پيرامون قيمت‌گذاري سکه و طلا با نرخ مرکز مبادلات نيز گفت: اگر قرار است با قيمت مرکز مبادلات نرخ طلا و سکه تعيين شود، اول بايد مواد اوليه آن با اين نرخ داده شود. چطور به کساني کسي که با ارز سه هزار و 500 تومان اجناس خود را وارد کرده، مي‌توانيم بگوييم که کالاهاي خود را با نرخ کمتر از سه هزار تومان بايد بفروشيد. بنابراين اول بايد مواد اوليه تامين شود تا سپس قيمت‌ها به کنترل درآيد.
وي در ارتباط با اظهارات مسوولان دولتي مبني بر تعيين نرخ ارز زير دو هزار تومان در بودجه سال آينده گفت: اعتقاد نمايندگان مجلس نيز بر اين است که نرخ ارز در بودجه سال 92 بايد زير دو هزار تومان باشد.
وي در مورد انتشار اخباري مبني بر گزارش وزرات اطلاعات در مورد تخلف ارزي دولت نيز گفت: هنوز خبري به دست ما نرسيده است.فتحي‌پور از روند ادغام نهادهاي مالي توسط بانک مرکزي انتقاد کرد و ضمن اعلام خبر تحقيق و تفحص از نحوه فعاليت بانک مرکزي در اين خصوص و اعلام آن به قوه قضایيه گفت: متاسفانه تخلفات بيش از حدي در اين موضوع مشاهده مي‌شود.وي افزود: اجازه تشکيل بسياري از موسسات پولي را صادر مي‌کنند و سپس اين موسسات را به هم متصل مي‌کنند؛ بانک مرکزي بايد پاسخگو باشد که چرا از ابتدا اجازه ايجاد اين موسسات پولي را صادر کرده و حالا اين موسسات را با هم ادغام مي‌کند. ریيس کميسيون اقتصادي مجلس گفت: ما به اين حجم از موسسات و بانک‌ها در شرايطي که بسياري از بانک‌هاي ما با کمبود منابع مواجه‌اند، نياز نداريم.
 تصميمات شبانه بانک مرکزي بازار را مختل کرده است
فتحي‌پور گفت: تصميمات شبانه بانک مرکزي مشکلات اجتماعي و اقتصادي زيادي ايجاد مي‌کند و بازار را مختل مي‌کند، مجلس قطعا به نحوه فعاليت بانک مرکزي نظارت خواهد کرد. ریيس کميسيون اقتصادي مجلس همچنين از بي‌ثباتي وضعيت اقتصادي کشور انتقاد کرد و افزود: بانک مرکزي بايد مستقل باشد و از جايي دستور نگيرد تا بتواند بازارها را ساماندهي و تورم را کنترل کند. وي بر تقويت استقلال بانک مرکزي تاکيد کرد و ضمن بيان اينکه، بايد قانون استقلال بانک مرکزي به تصويب برسد، گفت: بانک مرکزي نبايد زير چتر هيچ کس نباشد تا بتواند با اقتدار فعاليت کند و تصميماتي را اتخاذ کند که با قوانين پولي و بانکي بين‌المللي تطبيق داشته
 باشد.
 کميسيون اقتصادي مجلس پيگير رقم اصلي معوقات بانکي
فتحی‌پور همچنين با انتقاد از ارقام متفاوت ارایه شده از سوي بانک مرکزي و وزارت امور اقتصادي و دارايي در موضوع مطالبات معوق بانکي، اعلام کرد: کمسيون اقتصادي مجلس هم‌اکنون در حال پيگيري رقم اصلي مطالبات معوق نظام بانکي است. وي گفت: بايد مشخص شود که وام‌هاي کلان و ميلياردي را چه کساني گرفتند و در کجا سرمايه‌گذاري کردند.ریيس کميسيون اقتصادي مجلس افزود: بانک مرکزي طبق قانون موظف بوده که در راستاي حمايت از توليد ملي سه ميليارد و 500 ميليون يورو نزد بانک‌هاي تخصصي سپرده‌گذاري کند، اما طبق اطلاعات ما اين سپرده‌گذاري انجام نشده و اکنون کميسيون اقتصادي مجلس پيگير اين مساله است. وي ضمن بيان اينکه، تامين مالي در ايران بانک محور است، گفت: بايد بودجه سال 92 در حمايت از توليد ملي باشد چراکه با وضعيت فعلي توليد ملي در حال پاشيدن است و بسياري از واحدهاي توليدي در حال تعطيلي و رکود کامل هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :