آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21397
تاریخ انتشار : 20 دی 1391 11:39
تعداد بازدید : 600

سخنگوی مرکز مبادلات ارزی اعلام کرد:

کمبود منابع دلیل ارز نگرفتن گروه کالایی 9

سخنگوی مرکز مبادلات ارزی با بیان اینکه هم ا کنون مرکز مبادلات از طریق صندوق توسعه ملی و شرکت ملی نفت تامین ارز می کند، گفت: هم اکنون مرکز مبادلات با صندوق توسعه ملی و شرکت ملی نفت فعالیت می کند.

 

خبرگزاری فارس- صمد کریمی گفت: بانک مرکزی پس از راه‌اندازی مرکز مبادلات ارزی کشور و تصمیمات ارزی اتخاذ شده ابتدا نسبت به تامین نیازهای ارزی اولویت کالایی سه تا پنج اقدام کرد. در مراحل بعدی گروه‌ کالایی دو شامل اقلام غیر دارویی و تجهیزات پزشکی،گروه شش و هفت و اخیرا گروه کالایی هشت را به نرخ مبادله‌ای تامین ارز کرده است.
وی افزود: فرآیند تامین ارز گروه‌های کالایی جدید نیز این‌گونه است که وزارت صنعت، معدن و تجارت تقاضای خود را به بانک مرکزی اعلام می‌کرد و بانک مرکزی پس از بررسی‌های کارشناسی در مورد گروه‌های کالایی مربوطه انجام می‌شود.
سخنگوی مرکز مبادلات ارزی افزود: برای گروه کالایی 9 هم پیشنهاد این وزارت‌خانه در بانک مرکزی در حال بررسی است البته مساله اصلی به جانب عرضه ارز در مرکز مبادلات ارزی مربوط می‌شود؛ بدیهی است اگر بخواهیم نیازهای ارزی گروه‌ کالایی 9 پوشش دهیم ابتدا باید منابع ارزی متناسب با آن تامین شود.
وی گفت: در صورتی که ارز گروه کالایی 9 در مرکز مبادلات پذیرفته شود، بخش عمده نیازهای ارزی کشور پوشش داده خواهد شد. مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت معتقدند واردات این گروه کالایی مورد نیاز کشور است و با توجه به تعامل سازنده این دو نهاد اگر بخشنامه‌های صادر شده برای تقویت جانب عرضه ارز در مرکز مبادلات اجرایی شود، امکان پوشش ارز گروه کالایی 9 در مرکز مبادلات وجود دارد.
کریمی با بیان اینکه هم‌اکنون مرکز مبادلات با صندوق توسعه ملی و شرکت ملی نفت فعالیت می‌کند گفت: تامین ارز گروه کالایی 9 وابسته به تقویت عرضه ارز در مرکز مبادلات است.
وی افزود: در صورتی که طبق بخشنامه‌ بانک مرکزی ارز وزارت‌خانه‌ها، سازمان‌ها و تمامی شرکت‌های مشمول بند 27 قانون بودجه کل کشور و همچنین ارز صادرکنندگان غیرنفتی در مرکز مبادلات، عرضه شود جانب عرضه تقویت شده و پوشش تقاضای گروه کالایی 9 امکان‌پذیر خواهد بود.
سخنگوی مرکز مبادلات ارزی در پاسخ به این سوال که آیا وزارت‌خانه‌ها، سازمان‌ها و صادرکنندگان به مرکز مبادلات عرضه شده است، گفت: مرکز مبادلات در سه ماه نخست با کف عرضه فعالیت کرده است و بانک مرکزی مذاکرات لازم را با دستگاه‌ها انجام می‌دهد؛ شرکت‌های پتروشیمی هنوز ارزی به مرکز مبادلات عرضه نکرده و مقرر شده سازمان‌های دولتی درآمد ارزی تا در مرکز مبادلات عرضه شود.
وی با اشاره به برخی کالاهای مشمول اولویت 9، گفت: این گروه کالایی که کالاهای نهایی با دوام هستند شامل توربوجت‌ها، تراکتورهای جاده‌ای، دوربین‌های تلویزیونی، دستگاه‌های گیرنده و فرستنده تلفن همراه، کارت گرافیک، CPU کامپیوتر، مودم، گوشی تلفن همراه، ماشین‌های دسته‌بندی، دستگاه‌های کارت‌خوان، تردمیل، دستگاه کامل رایانه، میکروفن، دستگاه پخش رادیویی، کانتینر، خودپردازهای بانکی، کارت‌های هوشمند، انواع مصنوعات و فلزات گران‌بها، شمش طلا، نقره، سنگ‌های گران‌بها، انواع خودرو سواری با حجم یکهزار سی‌سی تا دو هزار و 500 سی‌سی، دستگاه فلزیاب و چند کالای دیگر است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :