آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 213834
تاریخ انتشار : 28 تیر 1396 11:2
تعداد بازدید : 724

با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

پروژه های شاتل در فاز سوم شبکه ملی اطلاعات افتتاح شد

صبح روز گذشته در مراسمی با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونان وی پروژه های ملی شرکت شاتل در فاز سوم شبکه ملی اطلاعات افتتاح شد.

فناوران - در این مراسم وزیر ارتباطات سه پروژه این شرکت یعنی  فیبرنوری (FTTC)، دیتاسنتر پشتیبان (DRP) و راه اندازی شبکه تلفن ثابت شاتل در مسکن مهر 5 استان فارس، قم، گیلان، تهران و خراسان رضوی را افتتاح کرد.
حسن شانه ساززاده، رییس هیات مدیره گروه شرکت های شاتل، در این مراسم ضمن ابزار خشنودی از همکاری چهار ساله وزارت ارتباطات با شرکت های خصوصی فعال در صنعت ICT گفت: در 8 سال فعالیت ما در دولت های نهم و دهم آنقدر با محدودیت و مشکل مواجه بودیم که در برهه ای از زمان به فکر خارج کردن سرمایه خود از بازار افتادیم. انتظار شرکت های PAP در صف دریافت پهنای باند، رسیدن میزان ضریب دسترسی اینترنت به 86 درصد، افزایش انحصار، افزایش قیمت و کاهش کیفیت قابل توجه اینترنت و غیره همه دست به دست هم داده بودند تا ایران در بخش اینترنت در بدترین وضعیت ممکن خود قرار 
بگیرد. 
 وی در ادامه تمجید از وزیر ارتباطات گفت: خوشبختانه با تدابیر وزارت ارتباطات دولت یازدهم مسیر راه برای بسیاری از فعالان این صنعت مشخص شد تا جایی که حالا میزان دسترسی به شبکه به 99 درصد رسیده است و در بخش ترافیک داخلی و بین المللی ایران در جایگاه قابل قبولی قرار داریم.
در ادامه این جلسه احمدرضا نخجوانی، مدیرعامل گروه شرکت های شاتل، نیز به ارایه توضیحاتی درخصوص پروژه های ملی شاتل بر بستر شبکه ملی اطلاعات پرداخت. نخجوانی درباره پروژه FTTC شاتل گفت: در حال حاضر یک سوم از خطوط تلفن کاربران کشور، کشش ارایه اینترنت با سرعت بیش از دو مگابیت بر ثانیه را ندارند به همین دلیل تنها راه خروج از این شرایط ایجاد زیرساخت ارتباطی بر بستر فیبرنوری و کابل مسی و به عبارتی FTTC است. شاتل در همین راستا فاز اول پروژه FTTC خود را در 8 شهر اصلی در نظر گرفته است و در تلاشیم در فاز نخست این راه اندازی یک میلیون پورت با سرعت حداقل 50 مگابیت بر ثانیه را به مشترکان خود واگذار کند. در این جلسه تست سرعت FTTC شاتل برای یکی از کاربران، 80 مگابیت بر ثانیه اندازه گیری شد.
به گفته وی در یک سال آینده شاتل 20 هزار کابینت را براساس تکنولوژی فیبر نوری نصب خواهد کرد. نخجوانی همچنین درباره پروژه دیتاسنتر پشتیبان شاتل افزود: با افزایش میزان استفاده کاربران از اینترنت باید برنامه هایی نیز برای حفظ امنیت اطلاعات آن ها در نظر گرفته می شد. درنهایت شاتل دیتاسنتر پشتیبان خود را با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات راه اندازی کرد. به گفته وی برای توجه به تولیدات داخلی نیز تجهیزات این دیتاسنتر از سوی تولیدکنندگان داخلی تهیه شده است.
محمود واعظی، وزیر ارتباطات نیز بعد از افتتاح سه پروژه ملی شرکت شاتل با اعلام اینکه شرکت های بخش خصوصی با سرویس های جدید خود بسیاری از محدودیت ها در بخش ارتباطی کشور را از بین برده اند، گفت: از ابتدای شروع به کار در وزارت ارتباطات دولت یازدهم، هدف من و همکارانم شکستن انحصار در حوزه ICT کشور بود. اولین قدم برای این هدف نیز با تغییر پروانه شرکت های PAP و تبدیل آن به FCP اتفاق افتاد. 
حالا این شرکت ها می توانند سرویس هایی را در اختیار کاربران بگذارند که تا پیش از این تنها مخابرات امکان ارایه آن را داشت از جمله تلفن ثابت. وی در ادامه فعالیت 17 دارنده پروانه FCP را عاملی برای شکست انحصار و ایجاد رقابت برای ارایه سرویس باکیفیت و ارزان دانست و گفت: پروژهایی که تاکنون توسط فعالان بخش خصوصی ICT افتتاح شد، پازل هایی از شبکه ملی اطلاعات بودند که درنهایت می توانند به ارایه سرویس باکیفیت و محتوای مفید بر بستر این شبکه کمک کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :