آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 213832
تاریخ انتشار : 28 تیر 1396 10:58
تعداد بازدید : 1242

همراه اول کنتورهای گاز را هوشمند می کند

همراه اول برای نخستین بار در کشور، کنتور هوشمند گاز مبتنی بر فناوریNB-IoT اینترنت چیزها را با موفقیت تست و راه اندازی کرد.

شرکت ارتباطات سیار - با این اقدام، همزمان با نخستین ارایه کنتور هوشمند در منطقه، کشور وارد مرحله چهارم صنعتی شد. این رویداد در روز ۲۵ تیرماه رسما با حضور محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و حمیدرضا عراقی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران رونمایی شد.  
وحید صدوقی مدیرعامل اپراتور اول در مراسم افتتاح پروژه های فاز ۳ شبکه ملی اطلاعات در این شرکت اعلام کرد: اولین تست موفق کنتور گاز در شبکه NarrowBand-IoT در ۲۱ تیرماه در ایران انجام شد و هم اکنون ۵۰۰۰ کنتور در فاز پایلوت، در حال بهره برداری است.
بر این اساس، اپراتور اول با راه اندازی اولین شبکه NB-IoT در باند فرکانسی ۹۰۰ تحت باند نسل ۴، به دنبال هوشمندسازی کنتورهای آب، برق و گاز است. این شبکه با اين باند فركانسي تا ۶ طبقه زیر زمین هم پوشش مناسب ارایه می دهد و از آنجايي كه بیشتر کنتورهای خانه ها در زیرزمین و طبقات زیرین ساختمان قرار دارند، چنین پوششی ضروري است. در این پروژه تمام لایه های رادیو، شبكه، انتقال و core در داخل بستر ارتباطي همراه اول به روزرساني شده و برای نخستین بار در کشور توسط شرکت ارتباطات سیار ایران و شرکت ملی گاز در جهت مدیریت هرچه بهتر انرژی در کشور اجرایی شده است.پیش از این شرکت ملی گاز ایران در ۹ بهمن ماه ۹۵، تفاهمنامه هوشمندسازی کنتورهای گاز کشور را با همراه اول امضا کرده بود و بر این اساس در حال حاضر همراه اول تنها اپراتوری است که موفق به راه اندازی پایلوت این طرح شده است. هوشمندسازی کنتورها، یکی از مهم ترین حوزه های اینترنت چیزها در جهان است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :