آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21383
تاریخ انتشار : 20 دی 1391 11:9
تعداد بازدید : 461

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

فن بازارها تا پایان سال ساماندهی می شوند

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: تا پیش از پایان سال فن بازارهای گوناگونی را در کشور سامان خواهیم داد تا زنجیره ایده تا محصول، سازمان خود را در کشور پیدا کند.

 

واحد مرکزی خبر- محمدرضا مخبر افزود: اگر فن بازارها را در سطح ملی، منطقه‌ای و جهان اسلام سازماندهی کنیم کار بزرگی انجام داده‌ایم زیرا براساس نقشه جامع علمی کشور باید مقام نخست علمی جهان اسلام را کسب کنیم.
وی با بیان اینکه کمتر از دو سال از تصویب و ابلاغ نقشه جامع علمی کشور می‌گذرد گفت: این نقشه در بخش‌های مختلف در حال عملیاتی شدن است.
مخبر دزفولی با بیان اینکه اسناد مهمی را ذیل این نقشه برای کشور نیاز داشتیم که هر کدام می‌تواند تحولی را در عرصه‌های مهم ایجاد کند گفت: پیش‌بینی شده سند هوافضا که سند راهبردی برای کشور است در نقشه جامع علمی کشور تدوین شود زیرا قرار است جزو کشورهای صاحب فناوری هوایی و فضایی باشیم.
مخبر دزفولی با بیان اینکه اسناد را از نظر اولویت در نقشه جامع علمی کشور تدوین می‌کنیم گفت: سند نانو و بیو قبلا تصویب شده بود و سند علوم شناختی نیز مدتی قبل تصویب شد.
وی گفت: هم‌اکنون خردی جمعی شامل دانشمندان، سیاست‌گذاران، مدیران و مسوولان مراحل اجرای نقشه جامع علمی کشور را پایش و برنامه‌ریزی می‌کنند و تشکل‌های دانش و صنعت نیز یکی از برنامه‌های نقشه جامع علمی کشور است زیرا نیاز داریم جریان علم به بدنه جامعه سرایت کند.
مخبر دزفولی با بیان اینکه همه نیازهای کشور در صنایع ‌هایتک نیست گفت: ‌بخش زیادی از نیازهای ما در عرصه‌های دانشی میانی کشور است که در این‌باره کانون‌های دانش و صنعت وظیفه همراه کردن دانش و صنعت را بر عهده دارند البته پیش از این نیز پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان نیز برای تحقق اهداف نقشه جامع علمی کشور تدارک دیده
شده‌اند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: کانون‌های دانش و صنعت فصل مشترک نگاه دانشی با آن عرصه با صاحبان و ذی‌نفعان فعال در آن صنعت و عرصه است و اگر قرار باشد در هر یک از زمینه‌های دانش و صنعت به توفیقات روزافزون دست پیدا کنیم کانون‌های دانش و صنعت نقش ویژه‌ای در این باره دارند البته این کانون‌ها می‌توانند هم روند دانش‌افزایی را در جامعه به‌روز کنند و هم خود براساس فناوری‌ها به‌روز شوند.
مخبر دزفولی افزود: اگر کانون‌های دانش و صنعت در کنار شرکت‌های دانش‌بنیان فن بازارها و پارک‌های علمی و فناوری، نظام‌مند، قانون‌مند، حمایت، پشتیبانی و ارزیابی شوند و ساماندهی لازم را پیدا کنند ما در دستیابی به اهداف نقشه جامع علمی کشور گامی به جلو برداشته‌ایم.
وی افزود: هم‌اکنون نقشه جامع علمی کشور میثاق مشترک همه کسانی است که در عرضه علم و فناوری از ایده تا محصول و تولید ثروت مشغول فعالیت هستند و اگر این نقشه عملیاتی شود جزو کشورهای پیشرفته با بنیان‌های فکری اسلامی خواهیم شد که پیام‌های واضح و روشنی برای دنیا دارد.
مخبر دزفولی همچنین گفت:‌ از وظایف کانون‌های دانش و صنعت، رصد وضع موجود در آن عرصه فعالیت و ارایه بازخورد آن به مسوولان علمی و اجرایی آن عرصه است همچنین باید پیشنهادهای خود را برای ارتقا و تعریف استانداردهای کمی و کیفی عرصه‌های فعالیت خود ارایه کنند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: اصل کانون دانش و صنعت در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده و نحوه نظارت و ساماندهی آن نیز برعهده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است البته اجزا و جزییات آن در ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در حال تدوین است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :