آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 213826
تاریخ انتشار : 28 تیر 1396 10:47
تعداد بازدید : 1004

انسان در مسیر ارتقا

دانشمندان معتقدند که با پیشرفت های روز به روز روبات ها و هوش مصنوعی، روزی فرا خواهد رسید که انسان در مقابل دست ساخته های خود کم می آورد و آن موقع است که باید بدن و ذهن خود را ارتقا دهیم و این کار را نیز به کمک فناوری ها می توانیم انجام دهیم. دانشمندان هم اکنون این موضوع را برای افرادی که از اندام های مصنوعی استفاده می کنند، در نظر گرفته اند.

BBC- یکی از محققان مؤسسه فناوری ماساچوست که در قالب کار گروهی فعالیت می کنند، معتقد است که ما در حال حاضر در مرحله گذار در تاریخ بشریت هستیم. 
هدف این گروه برقراری موقعیت های علمی و فنی است که در نهایت معلولیت هایی را که به دنبال فلج یا قطع عضو رخ داده، حذف می کند.
محققان برای یک پروفسور لندنی که از ناحیه هر دو مچ پا قطع شده بود، در سال 2012 پاهای بیونیک پیچیده کار گذاشتند که به او امکان می داد مانند افراد عادی قدم بردارد و راه برود. یکی از پژوهشگران در محیط آزمایشگاهی، نحوه استفاده از حسگرهای مشابه را با آنچه در خودروهای خودران مورد استفاده قرار می گیرد، نشان می دهند.
نکته ای که در این میان حائز اهمیت است، این است که باید این پای بیونیک را به گونه ای طراحی کرد که به عنوان مثال، موقع پایین آمدن از پله ها رفتار متفاوتی داشته باشد. مغز انسان چه متوجه باشد یا نه، قادر است به طور غریزی پا را آماده راه رفتن کند. آموختن به اندام مصنوعی که مانند یک پای طبیعی رفتار کند، کمی دشوار است.
موتور به کار رفته در این پای بیونیک می تواند به شیوه ای کار کند که مفصل مچ پای بیولوژیکی واقعی بسازد. در چنین پایی از حسگرهای تعبیه شده ای استفاده می شود که قرار گرفتن پا در هوا یا روی زمین را تشخیص می دهد و اقداماتی انجام می دهد که فرد احساس کند با پاهای واقعی خودش راه می رود.
نتیجه نهایی که با استفاده از این پاهای مصنوعی ایجاد می شود، برای فردی که دچار قطع عضو شده، کمتر خسته کننده می شود. چنین فردی با ریتم منظم تر و به سبکی متقارن راه می رود. فرد با راه رفتن به این شیوه، قدم های سریع تر و طولانی تری را برمی دارد و قادر است در طول روز فعالیت های بیشتری را انجام دهد.
همیشه همه اقدامات در راستای تعویض اندام مصنوعی پیش نمی رود و گاهی به منظور ارتقای آنها کارهایی صورت می گیرد. استفاده از اسکلت های خارجی میزان فعالیت بدنی را تا 25 درصد کاهش می دهد؛ بدان معنا که اگر شما با سرعت 161 کیلومتر راه می روید، با استفاده از اسکلت خارجی، این سرعت به 120 کیلومتر کاهش می یابد.
در آینده، با ارتقای فناوری اندام های مصنوعی، تلاش شده تا هزینه استفاده از اندام های مصنوعی کاهش یابد به گونه ای که افراد کم درآمد هم بتوانند از این قابلیت ها بهره مند شوند. روشی که برای استفاده از اندام های مصنوعی در افراد دچار قطع عضو شده استفاده می شود، از جنگ های داخلی آمریکا تاکنون تغییر نکرده اند. اما از زمانی که تغییراتی در این اندام ها پدید آمده، پیشرفتی در نحوه کارگذاری اندام های قطع شده از طریق اعمال جراحی صورت نگرفته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :