آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 213745
تاریخ انتشار : 27 تیر 1396 10:25
تعداد بازدید : 847

4 بازیگر بزرگ هوش مصنوعی

هوش مصنوعی امروزه در بسیاری از ابزارها به کار برده می شود؛ از دستیار صوتی سیری تا خودروهای بدون راننده. حتی فیس بوک با استفاده از همین فناوری است که می تواند دوستان تان را روی عکس ها تگ کند.


آرتور پارکر*
SethParcher@

محققان در مسابقه ای، هوش مصنوعی را در چالش هایی برای شناسایی درست عکس، رودرروی انسان قرار دادند. در سال ۲۰۱۲، انسان ها قادر به شناسایی محتوای عکس ها با دقت حدود ۹۵ درصد و کامپیوترها حدود ۷۴ درصد بودند. در سال ۲۰۱۵، رایانه ها به دقت ۹۶ درصد رسیدند و اولین بار انسان را مغلوب کردند. این قضیه را باید انفجار بزرگ هوش مصنوعی نامید که با برخی از الگوریتم های جدید امکان پذیر شد. 
با این اوصاف، بدون شک AI فرصت بزرگی برای سرمایه گذاری است. SunTrust تخمین می زند که ارزش کسب وکارهای AI تا سال ۲۰۲۰ به حدود 47/250 میلیارد دلار خواهد رسید. 
شرکت های انویدیا، گوگل، اینتل، ARM و کوالکام شرکت های پیشرو در این زمینه هستند و می توان حدس زد که در آینده از مزایای این فناوری بهره خواهند برد. 
انویدیا در حال توسعه نرم افزار استاندارد صنعتی CUDA است که برنامه نویسان را قادر می سازد از سخت افزار این شرکت استفاده کنند. فرهنگ سازمانی نوآورانه سال هاست که عامل پیشرفت این شرکت بوده است.
سیستم آلفا گوی گوگل به دلیل پیروزی در بازی پیچیده چینی گو، برای مدت ها تیتر اخبار بود، اما این کمپانی همچنین روی اتومبیل های بدون راننده، دستیار های هوشمند و موارد بسیار دیگری کار می کند. این کمپانی به تازگی آنچه را که واحد پردازش تنسور (TPU) می نامد، توسعه داده که موج بزرگی در بازارهای سخت افزاری AI ایجاد می کند. اینتل تاکنون پردازنده هایی تولید می کرد که برای سیستم های هوش مصنوعی مناسب نبودند، اما پس از آموزش، از این پردازنده ها برای اجرای سیستم های AI استفاده می شود. همچنین پردازنده های این شرکت، هسته اغلب سرورها و رایانه هایی که نرم افزار AI را اجرا می کنند، تشکیل می دهد. 
طبق گزارش SunTrust، سازنده تراشه ARM که در سال ۲۰۱۶ سافت بانک آن را خریداری کرد، در پی هدایت AI به سمت مصرف کننده است. این شرکت با تولید تراشه های کم مصرف، در تلاش است AI را از ابرهای بالقوه ناامن بیرون آورد و به طور مستقیم با کاربران ارتباط دهد.
کوالکام هم مانند آرم در حال کار روی نسخه های کوچک سیستم های AI است. این شرکت به دنبال ساخت تراشه برای دیگر دستگاه های متصل به اینترنت چیزهاست.
*ستون نویس بیزینس اینسایدر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :